امنیتاینترنتبرنامه نویسیسیستم عاملشبکهمیم تک 1نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

5 ویروس کامپیوتری قدیمی و مخرب را بشناسیم

5 ویروس کامپیوتری قدیمی و مخرب را بشناسیم
Abstract futuristic electronic circuit board high-tech background

با یکم دقت میبینید که دور تا دور ما رو فضای الکترونیک و شبکه گرفته و داریم ازش استفاده میکنیم. حتی گالیله هم دشمن داشت نسبت به نظریش. فضای الکترونیک هم دشمن های خاص خودشو داره البته کسی سعی نداره اونو توی خواب خفه کنه . توی این قسمت میخوام براتون از اسامی دشمنایی بگم که { هستند ولی مخفی}? درست حدس زدین منظور ما ویروس کامپیوتری هست!

با ما همراه باشید….

 

ویروس کامپیوتری : نبردی سخت در سکوتی مرگبار

بحث ما شناخت ویروس هاییه که امروزه زیاد ازشون خبری نیست ولی توی دوره خودشون کسی جلو دارشون نبود. شاید ساده… شاید هم خنده دار… ولی وجود داشتند با کارایی های عجیب ?. حتما فک میکنید منظور من از تروجان های قدیمیه که اون دوران خطرناک بودن ولی باور کنید چیزی که میخوام بگم هیچ شباهتی به ساختار یک تروجان نداره.

میخوام اسامی و کمی هم اطلاعات از این نوع تخریب گر ها یا نفوذگران رو براتون توضیح بدم.

 

1- ویروس i love you

ویروس i love youمیتونم به جرعت بگم یکی از خطرناکترین ویروس های تاریخ همین ویروس i love you هست.

درسته اسمش نمیخوره کار خاصی بکنه ولی میتونه( شاید خنده دار…)

بد نیست بدونید که همین اسم مظلومی که میبینید تو زمان خودش حدود 10 درصد کامپیوترهایی که به اینترنت متصل بودند رو آلوده کرد. این ویروس کامپیوتری در مجموع حدود 10 میلیارد دلار به کامپیوتر سراسر دنیا خسارت وارد کرد.

نحوه کار این ویروس نفوذگر از طریق ایمیل بود.

طوریکه یک ایمیل به شخص هدف میدادی با نام i love you…… هر شخصی با هر مدل اخلاقی حتی برای پاک کردن هم واردش میشد تا ببینه چیه(شاید ساده..) وقتی که باز میکردی دسترسی هارو تا یجایی به شخص سازنده این ویروس دادی ولی اصولا افرادی که برای نفوذ یا هک تلاش میکند به کم قانع نیستند ? یک سری مطالب جذاب تر از اسم ایمیل داخل خود ایمیل نوشته که شمارو به کلیک کردن روی اون لینک وادار کنه. میگید مثلا چه مطالبی خب شما از اس ام اس های تبلیغاتی خسته شدید دارید حرص میخورید که این اس ام اس ها میاد و از طرفی دنبال یه راهید که اینارو از بین ببرید

(مطالب ارسالی بر اساس دغدغه مردم اون زمان بود و این فقط یک مثاله…)

بهتون میگه یه لینک پایین میدم که در صورت کلیک و وارد شدن به اون سایت مربوط شما بدون حتی یک کلیک تمام این اس ام اس ها قطع میشه و دیگه براتون نمیاد. خب داستان معلوم شد که دقیقا اون با اون لینک چه دسترسی هایی رو گرفت برای مثال کارتت رو دادی دستش اول فقط رمزتو گفتی که دسترسی کمی نیست حالا رمز دومو دادی که بقیه دسترسی هاتم بهش دادی ینی عمق فاجعه… وقتی وارد کامپیوترت میشد اولین کاری که میکرد به لیست تماس هات دسترسی پیدا میکرد و به پنجاه نفر همین ایمیل رو ارسال میکرد و اینجوری شد که به حیات خود ادامه داد…..

خب هر چیزی نیاز به بقا داره اینم یه نوعشه…

 

2- ویروس ملیسا (Melissa)

ویروس ملیسا (Melissa)ششم فروردین ماه سال 1378 بود که در تمامی شبکه های خبری بزرگ شاهد اخبار انتشار ویروس ملیسا بودیم.

اگر از قدیمی های دنیای فناوری باشید باید بدونید که در اون زمان ایمیل تازه رواج پیدا کرده بود. ویروس ملیسا ساخته دست دیوید ال (david L) بود و از طریق فایل با پسوند crazy.doc که به ایمیل ضمیمه شده خود را وارد کامپیوتر شخص هدف میکرد…. وقتی که هدف فایل ضمیمه شده رو باز میکرد ویروس ملیسا باز میشد و فعال و پس از دسترسی به امیل های ذخیره شده در آوت لوک به 50 کاربر دیگر ایمیل میشد.

در ایمیل ارسالی نیز ذکر میشد که اینایی که ارسال شده به درخواست شما ارسال شده و به کسی نشان ندهید و همین باعث میشد که وسوسه باز کردن آن را پیدا کنید. بد نیست بدونید مدتی بعد پلیس FBI موفق شد (david L ) را دستگیر کند و دادگاه اون رو به دلیل انتشار این ویروس کامپیوتری مخرب مبلغ 5 هزار دلار جریمه کرد.

 

3- ویروس my doom

ویروس my doomحدود ده سال گذشته ویروسی باز هم از طریق ایمیل توانست سیستم های تعداد زیادی از کاربران را آلوده کند که اسم این ویروس MY DOOM بود. جالب است بدانید این ویروس در اون دوران حدود 2 میلیون دستگاه کامپیوتر را آلوده کرد.

این ویروس کامپیوتری خود را از طریق ایمیل به دیگر کاربران میرسوند.

جالب اینه عملکرد این ویروس دقیقا مثل قبلی ها بود با ظاهری فریب انگیز ولی باطنی وحشتناک………

یه چنین کاری رو کارشناس های اون زمان 38 میلیارد دلار تخمین زدن. (شاید خنده داره……)

 

 

 

 

4- ویروس code red

ویروس code redاسم این ویروس در سال 1380 لرزه به تن هر مدیر شبکه ای مینداخت.

ویروس کد قرمز تونست از نقطه ظعف Microsoft Internet Information Server استفاده کنه و بین سرور ها تونست پخش شه. این ویروس بر خلاف سه ویروس قبلی با ایمیل کاری نداشت و برای منتقل شدن نیاز به سیستم های متصل به اینترنت داشت. درست بعد از اینکه وارد سیستم شخص هدف میشد شخص مورد نظر بعد از ورود به وبسایت های مختلف با جمله HACKED BY CHINESE  رو به رو میشدند.

جالب اینه بدونید این ویروس در طی کمتر از یه هفته تونست بیشتر از 400 هزار سرور را آلوده کنه.

جالب تر اینکه یکی از این سرور ها مربوط به کاخ سفید بود.

 

5- کرم بد افزار ساسر (Sasser)

اگر از قدیمی های دنیای شبکه و کامپیوتر باشید به احتمال خیلی زیاد با ساسر دست و پنجه نرم کردید.

این کرم اینترنتی در سال 1383 عرصه را به کامپیوتر های اون زمان تنگ کرد. رفتار این کرم اینترنتی به گونه ای بود که سرعت کامپیوتر را بیش از حد کند و ضعیف میکرد. به همین دلیل بعضی اوقات به اندازه ای به سیستم هدف فشار ناشی از ویروس وارد میشد که به صورت نا خواسته ریست میشد.  به جدیت تمام میتونم بگم میلیون‌ها دستگاه کامپیوتر در سراسر دنیا به این کرم اینترنتی آلوده شدند. در کنار کامپیوترهای شخصی، کرم اینترنتی ساسر توانست خود را به زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری ادارات و سازمان‌های دولتی نیز برساند،‌در آن زمان، زیر ساخت شبکه بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و مراکز حمل و نقل عمومی زیادی به کرم اینترنتی ساسر آلوده شدند.

 

این 5 ویروس کامپیوتری از خطرناک ترین های تاریخ هستند که تا به امروز با آنها سر و کار داشتیم .

در نسخه های بعد با موضوع های جذاب دیگه ای با شما هستیم.

❤️❤️❤️❤️❤️ پس تا بعد ❤️❤️❤️❤️❤️

متظرمون باشید???

ارسال پاسخ