اندرویدسیستم عاملمیم تک 1

سیستم عامل اندروید چیست ؟ ( قسمت اول – آشنایی با اندروید )

سیستم عامل اندروید چیست؟ ( قسمت اول - آشنایی )

تو این مقاله می خوام درباره ی سیستم عامل اندروید بنویسم. سیستم عاملی که درصد زیادی از مردم جهان امروزه با اون سر و کار دارن و باهاش وقت میگذرونن.

اندروید چیست ؟

فکر نمیکنم کسی جواب این سوال رو ندونه ، ولی خب توضیحاتی میدم.

Android یا اندروید ، به زبان ساده سیستم عاملی است برای موبایل ها و گوشی های هوشمند که توسط گوگل عرضه می شود.

این سیستم عامل از ده ها کمپانی معروف پشتیبانی می شود.

اندروید یک کلمه یونانی می باشد که همانند لوگویش ، به معنی آدم آهنی می باشد.

تلفظ این کلمه به دو شکل اَندروید و آندروید وجود دارد که معمولا به اَندروید معروف می باشد و تلفظ درست تری هست.

اندروید Open Source است

شاید کلمه Open Source را شنیده باشد. Open Source بودن اندروید به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این عرصه توانایی های زیادی می دهد تا بتوانند به تمام ویژگی های گوشی هوشمند دسترسی داشته باشند. به طور مثال می توان برنامه ای دقیقا شبیه به برنامه توسعه دهندگان اصلی اندروید نوشت که این توانایی در سیستم عامل های دیگر گوشی های هوشمند کمی دور از واقعیت می باشد. ( البته تو بعضی از ویژگی ها باید دسترسی Root داشته باشیم که تو شماره بعدی میگم کامل. )

در اندروید تمام برنامه های مورد تایید گوگل در برنامه Google Play Store وجود دارد. همچنین به طور مثال در سیستم عامل iOS و گوشی های هوشمند کمپانی اپل از برنامه App Store اینکار مقدور است.

در اندروید شما می توانید برنامه هایی که در Google Play Store وجود ندارد را با استفاده از ویژگی Unknown Sources که در بخش تنظیمات امنیتی وجود دارد، نصب کنید اما در iOS همچین چیزی امکان پذیر نمی باشد. بخش دیگر و اصلی Open Source بودن اندروید مربوط به خود سیستم عامل است. یعنی آن که توسعه دهندگان Source Code سیستم عامل اندروید را از سایت های فعال در این زمینه دریافت می کنند و اندرویدی شخصی سازی شده یا Custom برای گوشی هوشمند خود میسازند. سایت www.xda-developers.com فعالترین سایت در این زمینه می باشد.

اندروید؛ استعمارگر بزرگ

امروزه بسیاری از دستگاه های مورد استفاده ی ما در زندگی از سیستم عامل اندروید استفاده میکنند. دستگاه هایی همانند :

سیستم امنیتی منزل ، سیستم هوشمند ساز منزل ، یخچال ها ، تلویزیون ها ، مینی کامپیوتر ها  ، دوربین های دیجیتال ، سیستم جهت یابی و مسیریابی خودرو ، ساعت ها ، کنسول های بازی و ده ها نوع دیگر.

تاریخچه سیستم عامل اندروید

انتشار سیستم عامل اندروید با نسخه بتای این سیستم عامل در نوامبر سال ۲۰۰۷ آغاز شد. اولین نسخه اندروید در سپتامبر ۲۰۰۸ بر روی یکی از گوشی‌ های کمپانی HTC منتشر شد.

جالب است بدانید که سازنده اصلی اندروید ، گوگل نمی باشد. یک مهندس علاقمند به علم رباتیک به نام Andy Rubin این سیستم عامل را با تعدادی از مهندسین طراحی کرد. این تیم سیستم عامل اندروید را برای دوربین های دیجیتال در سال 2003 ساخت اما کمی بعد به این نتیجه رسیدند که بازار دوربین‌ های دیجیتال روی خوشی به اندروید نشان نداده و در ادامه تصمیم گرفتند که بازار هدف خود را به سمت گوشی‌ های موبایل تغییر دهند. در حدود یک سال و نیم پس از شروع پروژه ی اندروید ، تیم روبین بودجه لازم برای ادامه کار را نداشت. در سال 2005 میلادی بود که گوگل کلیه هزینه‌ ها و بودجه های مورد نیاز ادامه پروژه را پرداخت و اندروید را به مهبوب ترین سیستم عامل جهان تبدیل کرد.

نسخه های مختلف اندروید

سیستم عامل اندروید تا کنون به نسخه 7.1 رسیده است.

از نسخه 1.5 این سیستم عامل ، گوگل نامی به آن داده است که در ادامه با نسخه و نام اندروید ها تا کنون آشنا میشوید :

                

آمار سیستم عامل اندروید

در اولین روز های هر ماه میلادی آمار نسخه های اندروید استفاده شده کاربران منتشر می شود که لیست زیر آخرین آمار تا به این ماه می باشد.

برنامه نویسی اندروید

همانطور که تعداد کاربران اندروید زیاد است ، به همان نسبت تعداد توسعه دهندگان و برنامه نویسان این سیستم عامل زیاد است. برنامه های اندروید معمولا به زبان برنامه نویسی جاوا نوشته می شود ولی اندروید زبان هایی همچون C و C++ را هم میفهمد.

بیشتر برنامه نویسان اندروید با نرم افزار Android Studio به توسعه برنامه های اندرویدی میپردازند.

جاوا و اندروید

برنامه های توسعه یافته با زبان جاوا بر روی اکثر دستگاه های امروزی قابل اجرا می باشد. جاوا برای اجرای برنامه های خود نیاز به Java Virtual Machine دارد. اما اندروید Java Virtual Machine ندارد! برای اجرای برنامه‌ های جاوا روی این سیستم عامل ، کدهای جاوا به کد های زبان Dalvik تبدیل و سپس روی Dalvik vitrual machine اجرا می‌شوند. ( اینم بگم که دالویک یه ماشین مجازی جاوایی هست که برای اندروید بهینه شده‌ تا سیستم RAM ، CPU و باتری کمتری مصرف کنه. )

گوگل از اندروید 4.4 به بعد ، ART یا Android RunTime را جایگزین Dalvik کرده است و کاربران میتوانند آنرا جایگزین کنند.

سیستم عامل اندروید چیست؟ ( قسمت دوم – بررسی تخصصی )

 

. . . موفق باشید . . .

ارسال پاسخ

محمد رستمی
محمد رستمی هستم، دانشجوی رشته نرم افزار و فعال در حوزه آی تی. علاقه مند به "تمامی مباحث شبکه"، "امنیت"، "لینوکس"، "اندروید"، "مجازی سازی" و ...