برنامه نویسیمیم تک 10نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

بررسی و مقایسه زبان های AngularJS و ReactJS

بررسی و مقایسه زبان های AngularJS و ReactJS

مقدمه

وبسایت ها در زندگی روزانه ما نقش مهمی را بازی میکنند ، با استفاده از آن ها میتوانیم به میلیون ها خدمات مبتنی بر وب دسترسی پیدا کنیم. یک وبسایت خوب میبایست مولفه های  لازم برای جذب کاربرهای گوناگون را داشته باشد و این امر زمانی رخ میدهد که سایت علاوه بر محتوای مناسب دارای طراحی و گرافیک مناسب و منحصر به فردی هم باشد. با استفاده از CSS و javascripts میتوان یک سایت پویا طراحی نمود. امروزه زبان های اسکریپتی گوناگونی مبتنی بر جاوا اسکریپت به وجود آمده اند که به ما در ساخت یک سایت پویا و با ساختار مناسب کمک میکنند. که در این بخش می خواهیم به بررسی دو تا از زبان های اسکریپتی معروف و بروز یعنی AngularJS و ReactJS بپردازیم.

معرفی و بررسی AngularJS :

AngularJS را میتوان یک چارچوب جاوا اسکریپت کامل در نظر گرفت که هدف آن ساده سازی کد و ساخت آسان تر یک صفحه پویا و تک صفحه ای  (single page) به کمک قابلیت های مانند پیوند داده ( data binding ) و مسیریابی صفحه ای ( routing ) در سمت کلاینت بیان نمود.

تک صفحه ای :  زمانی که از تک صفحه ای بودن در یک سایت صحبت میشود یعنی سایت بتواند بدون تغییر کلی در صفحه بخشی از صفحه را با سرور هماهنگ کند و آن را تغییر دهد. به صورت مثال اگر ما روی عکسی کلیک کرده ایم تا عکس باز شود نیاز به لود مجدد کل صفحه نباشد و فقط تصویر بزرگ شده عکس از سرور لود شود.

پیوند داده ای: پیوند داده ای در AngularJS را میتوان هماهنگ سازی خودکار داده ها بین مدل(داده ها) و نمایش اجزاء دانست به صورتی که شما فقط نیاز دارید که مقدار یک متغییر را تغییر دهید تا به صورت آنی تغییر را در صفحه مشاهده کنید.

مسیریابی: با این قابلیت شما میتوانید در سمت کلاینت مسیریابی را انجام دهید و بارترافیکی درخواست های اضافی را از سمت سرور کم کنید. به صورت مثال شما یک لینک به نام درباره ما در درون صفحه اصلی سایت دارید به صورت پیشفرض میبایست بعد از کلیک کاربر بر روی لینک درباره ما یک درخواست به سرور برود و اطلاعات آن صفحه لود شود ولی قابلیت مسیریابی به شما این اجازه را میدهد که تمام صفحه ها را یک بار در ابتدای کار لود کنید و سپس بعد از اینکه کاربر روی لینک درباره ما کلیک کرد صفحه مورد نظر از روی مرورگر کاربر لود میشود.

معرفی و بررسی ReactJS :

ReactJS یک کتابخانه ی جاوا اسکریپتی  است که توسط Facebook طراحی شده است. این کتابخانه در دو قالب ReactJS برای طراحی صفحه های پویا برای سایت و react native برای طراحی اپلیکیشن های گوشی های هوشمند مطرح شده است. این دو قالب بسیار شبیه هم میباشند و میتوان گفت که شما با دانستن ReactJS علاوه بر نوشتن سایت میتوانید برنامه برای گوشی های همراه نیز طراحی کنید.

این کتابخانه هم مانند AngularJS قابلیت پیوند داده ای و routing را داراست. علاوه بر آن سایت ها و اپ های معروفی چون فیسبوک و اینستاگرام با استفاده از این کتابخانه نوشته شده است و میتوان گفت فیسبوک حساب زیادی بر روی این کتابخانه باز کرده است و آینده ای روشن در انتظارش میباشد.

AngularJS ReactJS تکنولوژی
گوگل فیسبوک سازنده
مدل سه لایه MVC جاوا اسکریپت منبع باز نوع
جاوا اسکریپت و HTML JSX زبان
سمت کلاینت سمت سرور رندر
دارد دارد پیوند داده (data binding)

تجربه شخصی از زبان های AngularJS و ReactJS :

به صورت کلی میشه گفت که هر دو این کتابخونه ها بروز هستند و توسط شرکت گسترش دهنده بروز رسانی دریافت میکنند ولی سرعت ReactJS نسبت به AngularJS بیشتر هست و میتوان سایت سبک تری را از این کتابخونه انتظار داشت علاوه بر این قابلیت ساخت اپلیکیشن با استفاده از یک زبان اسکریپتی میتونه یه ویژگی خوبی باشه.

از سمت دیگه ساختار کدی AngularJS که مدل سه لایه MVC هست قابل فهم تر و ساده تر از ReactJS میباشد.

ارسال پاسخ