اخبار تکنولوژیشبکهمیم تک 16

BYOD یا Bring Your Own Device چیست و به چه معناست ؟

BYOD یا Bring Your Own Device چیست و به چه معناست ؟

معرفی BYOD یا Bring Your Own Device

BYOD کوتاه شده عبارت Bring Your Own Device همانطور که از نام آن پیداست به معنی آوردن وسایل خود است. برای درک این عبارت فرض کنید در شرکتی مشغول به کار هستید که دارای شعبات گوناگونی در سراسر کشور است. طبیعتاً زمانیکه یک بازرس یا مدیر جهت سرکشی و نظارت به سایر شعبات رجوع می کند جهت دسترسی به اطلاعات شرکت احتیاج دارد که با لپ تاپ، تبلت و یا گوشی خود به سیستم شبکه شرکت متصل شود که BYOD چنین امکانی را فراهم می آورد.

این سیستم از سال 2009 توسط شرکت اینتل رواج یافت. با استفاده از این سیستم کارمندان می توانند در هر لحظه در هر مکانی که باشند با استفاده از دستگاه های شخصی خود به داده های موجود در سیستم اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند.

BYOD علاوه بر کاربردی که در سازمانها دارد در حال حاضر در مدارس زیادی نیز استفاده می شود.

در واقع دانش آموزان در کلاس درس هوشمند از لپتاپ یا تبلت های شخصی استفاده می کنند.

خط مشی BYOD

BYOD بیانیه ای روشن درباره سیاست ها و اهداف خود به کارمندان می دهد.

به کارگیری سیاستهای انجام شده امری ضروری در استفاده از این سیستم است و اشتراک گذاری فایل های غیر مجاز در آن ممنوع می باشد و کارکنان قبل از استفاده از این سیستم باید با استانداردها و سیاست های شرکت در هنگام دسترسی و بارگیری داده ها موافقت نمایند. BYOD با پیاده سازی مدیریت دستگاه موبایل، کاربران را قادر می سازد تا به صورت امن از برنامه ها، ایمیل ها و سایر محتوای سیستم اطلاعاتی شرکت استفاده کنند و تضمین جهت پیشگیری از بین رفتن اطلاعات شرکت ها و حفظ حریم خصوصی داده های شخصی کارکنان در تلفن همراهشان می باشد.

امنیت BYOD

همانگونه که گفته شد بسیاری از شرکت هایی که کارکنانشان قادر به استفاده از دستگاه های هوشمند خود در آنجا هستند سیاست امنیتی ای را جهت مدیریت این دستگاه ها و عدم استفاده سوء از سیستم اطلاعاتی سازمان به کار می برند. این اقدامات امنیتی شامل پیکربندی دستگاه ها با کلمات عبور منحصر به فرد، ممنوعیت نصب یک سری خاص از اپلیکیشن ها یا محدود کردن فعالیت کارکنان برای مثال محدودیت در ارسال ایمیل و … می باشد.

مزایای BYOD

1- افزایش بهره وری :

یکی از نکات قابل توجه در استفاده از BYOD این است که برای اکثر کارکنان کار کردن با دستگاه های شخصی آسان تر است چرا که می دانند چگونه با آن کار کنند و درک صحیحی از تمام عملکردهای آن دارند.

2- کاهش هزینه ها :

هنگامی که یک شرکت سیاست BYOD را معرفی می کند هزینه های مربوط به خرید سخت افزار و پشتیبانی آن را کاهش می دهد.

3- وفاداری کارکنان به سازمان :

وفاداری کارکنان جنبه مهمی از عملکرد یک سازمان موفق است. در سیستم ساختار یافته BYOD کارکنان با تکنولوژی روزمره خود احساس آرامش می کنند که به نوبه خود منجر به تمایل به ماندگاری در سازمان می شود که این امر نه تنها هزینه های استخدام، انتخاب و آموزش را کاهش می دهد بلکه موجب رفع اختلالات احتمالی مشتری به دلیل ادغام کارمندان جدید می شود.

معایب BYOD

BYOD علاوه بر تمام مزایایی که دارد می تواند تاثیرات منفی بر تعادل کار و زندگی داشته باشد.

دسترسی به سیستم های کاری در هرجا می تواند موجب تحمیل اضافه کاری اجباری برای کارکنان شود. انجام امور کاری در محیط خانوادگی استرس کارکنان را افزایش می دهد و تاثیر منفی بر زندگی خانوادگی آنها دارد. عکس این موضوع هم می تواند مشکلاتی را به وجود آورده و تبدیل به یکی از نکات منفی این سیستم شود. انجام امور شخصی در محیط کار و غافل شدن از انجام درست امور محوله یکی از معایب این سیستم است.

نتیجه این است که :

BYOD یک سیستم ساختار یافته است که استفاده از دستگاه های دیجیتال شخصی در محیط های کاری را برای کارمندان فراهم می آورد. یک سازمان با توجه به مزایا و معایبی که سیستم BYOD دارد تصمیم می گیرد که از این سیستم استفاده کند یا خیر. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که قبل از استفاده از این سیستم در سازمان خود تضمین برقراری امنیت شبکه را از واحد IT سازمان خود بخواهید.

ارسال پاسخ