سیسکوشبکهمیم تک 19

دوره های سیسکو را بیشتر بشناسیم | معرفی دوره های شبکه سیسکو

51773321 - wallisellen, switzerland - 30 january, 2016: sign on the wall of the cisco systems gmbh office building. cisco systems is a multinational company that designs, manufactures and sells networking equipment.

آشنایی با دوره های شبکه سیسکو

یکی از دوره هایی که برای متخصص شدن در حوزه شبکه می توان طی کرد، دوره های سیسکو است. سیسکو یک شرکت آمریکایی در زمینه تولید تجهیزات سخت افزاری شبکه مانند روتر و سوئیچ می باشد. همچنین این شرکت علاوه بر ساخت دستگاه های شبکه اقدام به ارائه مدارکی در این زمینه کرده است. سیسکو بر خلاف مایکروسافت که در حوزه مدیریت شبکه فعالیت می کند، بیشتر در حوزه مدیریت ترافیک و تجهیزات سخت افزاری شبکه فعالیت دارد.

این شرکت دارای 5 سطح و 9 مدرک مختلف از قبیل:

که هر کدام خود دارای بخش ها شاخه های مختلفی مانند امنیت ، طراحی و … هستند.

در ایران به دلیل تحریم ها نمی توان هیچ کدام از این مدارک را کسب کرد، برای گرفتن مدارک سیسکو می توان از طریق کشور هایی مانند ترکیه و امارات اقدام کرد.

سطوح مختلف دوره های سیسکو :

سطوح مختلف دوره های سیسکو :

Entry

سطح Entry یا ورودی، همان طور که از نامش پیداست، اولین سطح برای دریافت مدارک سیسکو است.

این سطح در واقع برای افرادی می باشد که در نقطه شروع شبکه قرار دارند و می خواهند به عنوان یک ادمین شبکه یا متخصص این حوزه، به طور جدی و حرفه ای شبکه را دنبال کنند. سطح Entry دارای دو مدرک CCENT و CCT می باشد.

Associate

Associate دومین سطح از 5 سطح دوره های سیسکو می باشد.

از Associate به عنوان سطح پایه مدارک سیسکو نام برده می شود. در این قسمت شما با نصب شبکه، عملیات و عیب یابی یا با طراحی شبکه آشنا می شوید. این بخش دارای دو مدرک CCNA و CCDA است.

Professional

اما سومین سطح دوره های سیسکو ، سطح Professional است.

Professional سطحی است که مهارت های بیشتری در زمینه ی شبکه را به شما نشان می دهد. هر سطح از مدارک سیسکو تکنولوژی متفاوتی را برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت کاری پوشش می دهد. تنها مدرک این سطح، مدرک CCENT است که می توان آن را بدست آورد.

Expert

چهارمین سطح دوره های سیسکو Expert نام دارد که در سراسر جهان به عنوان یکی از معتبرترین سطح حوزه شبکه شناخته می شود.

یک شبکه کار با گذراندن این سطح تبدیل به یک فرد خبره در این کار می شود و به راحتی می تواند مسائل مختلف در حوزه شبکه را حل کند. Expert دارای دو مدرک CCDE و CCIE می باشد.

Architect

اما پنجمین و آخرین سطح دوره های سیسکو Architect است.

Architect بالاترین سطح مدرک سیسکو می باشد که قابل دستیابی است. با گذراندن این سطح، طراحان و متخصصین شبکه می توانند از شبکه های پیچیده سازمان های جهانی به راحتی پشتیبانی کنند. این سطح تنها دارای مدرک CCAr است.

دوره های سیسکو

دوره های سیسکو :

ROUTING & SWITCHING

این بخش درباره مفاهیم سوئیچ ها و روتر های سیسکو و نحوه Switching و Routing است.

در این دوره فرد با پروتکل های Switching و Routing آشنا می شود و می تواند اقدام به برنامه ریزی و پیاده سازی طرح هایی برای سازمان ها کند، همچنین می تواند نسبت به رفع مشکلات به وجود آمده در سازمان ها و شبکه های محلی اقدام کند و یکی دیگر از مهارت هایی که در این دوره بدست می آورید طراحی زیر ساخت های شبکه یک سازمان است.

دوره Switching و Routing شامل 3 مدرک CCNA ، CCNP و CCIE می شود و پس از قبولی تبدیل به یک متخصص و مهندس IT می شوید.

SECURITY Network

دوره های امنیت دارای اهمیت بسیار فراوانی هستند که آن ها به دلیل مهم بودن اطلاعات و بحث حفاظت از آن هاست در این دوره توسعه زیرساخت های امنیتی و تشخیص تهدیدات شبکه بسیار مورد توجه هستند و آموزش هایی که در این بخش به افراد داده می شود درباره همین حوزه ها می باشند مانند نصب، عیب یابی و نظارت بر دستگاه های شبکه برای حفظ داده ها و یکپارچگی دستگاه ها، محرمانه بودن و قابلیت دسترسی، و همچنین شایستگی در فن آوری های سیسکو در ساختار امنیتی آن تأکید دارد.

دوره SECURITY شامل 3 مدرک CCNA ، CCNP و CCIE می شود ، به دست آوردن مدرک SECURITY سیسکو تایید می کند که شما دانش و مهارت های مرتبط در سطح مورد نیاز برای ایمن سازی شبکه های سیسکو را دارید.

Design

دوره Design آموزش های مربوط به طراحی شبکه را در بر می گیرد. افراد با گذراندن این دوره قادر هستند طراحی شبکه مکان هایی مانند دانشگاه ها، ساختمان های اداری و … بدون هیچ مشکلی انجام دهند و تبدیل به یک فرد متخصص در این زمینه بشوند. داوطلبین در این دوره با طراحی شبکه، شبکه های Wan، پروتکل های مسیریابی و آدرس دهی پیشرفته و دیگر موارد موجود آشنا می شوند.

دوره Design شامل 3 مدرک CCDA, CCDP, و CCDE می شود.

Wireless

این دوره یک چشم انداز جدید در طراحی شبکه های بی سیم ارائه می دهد. داوطلبان در این دوره طراحی یک شبکه بی سیم را از ابتدا تا انتها یاد خواهند گرفت. همچنین آن ها خواهند فهمید که چگونه مکان هایی که برای نصب AP یا Access Point مناسب هستند را شناسایی کنند. کسانی که این دوره را پشت سر می گذارند، می آموزند که چگونه عیب یابی کنند، زیرساخت های یک پروژه بی سیم را آماده سازی و پیاده سازی کنند و همچنین روش ها و ابزارهای مورد نیاز برای حل مشکلات را می شناسند. یکی از مهم ترین بخش هایی که در دوره Wireless آموزش داده می شود، چگونگی پیکربندی WiFi برای ایجاد امنیت در آن است.

این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می شود.

Voice

افرادی که این دوره را پشت سر می گذرانند یاد می گیرند که چگونه یک شبکه صوتی و یا Voice محور را کنترل و مدیریت کنند. داوطلبان در این دوره تخصص های لازم یک مدیر و مهندس فناوری صدا و تصویر را یاد می گیرند. این تخصص ها مربوط به تکنولوژی VoIP که شامل آشنایی IP PBX، تلفن های IP محور و کنترل و راحل های صوتی و تصویری می باشد. پس از پشت سر گذاشتن دوره Voice افراد می توانند با سیستم های Cisco Unity Express و Cisco CallManager Express یا CME آشنایی کامل پیدا می کنند و می توانند با آن ها کار کنند. از این سیستم ها در شرکت های بزرگ، ادارات و دانشگاه ها استفاده می شود.

دوره Voice مانند دوره های قبل شامل مدرک CCNA , CCNP و CCIE می شود.

Data Center

پایگاه داده یا Data Center یکی از دوره های تقریبا جدید Cisco است. این دوره بسیار حساس و مهم می باشد، زیرا از پایگاه داده بیشتر در سازمان های بزرگ به منظور نگهداری اطلاعات استفاده می شود و اطلاعات بخش بسیاری مهمی در یک سازمان به حساب می آید. پایگاه داده برای توسعه سریع برنامه ها و پشتیبانی و نگهداری اطلاعات استفاده می شود که یکی زیربناهای مهم شبکه های سازمان ها به شمار می رود و در شبکه های امروزی یکی بخش های مهم این حوزه می باشد. داوطلبان در این دوره با مباحثی از قبیل به دست آوردن زیرساخت های مرکز داده، مفاهیم و فناوری شبکه مرکز داده، شبکه های ذخیره سازی،محاسبات مجتمع، مجازی سازی شبکه، اتوماسیون مرکز داده و ارکستراسیون و … آشنا می شوند.

این دوره هم مانند تمامی دوره های قبل دارای مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.

Service Provider

دوره Service Provider در واقع دوره ارائه خدمات به شبکه ی سازمان ها می باشد. داوطلبان در این دوره برای ارائه سرویس هایی از قبیل عیب یابی، حل مشکل شبکه ها،بهینه سازی، و تنظیم زیرساخت شبکه های سازمان ها آماده می شوند. افراد در این دوره با روش تنظیم انواع پروتکل های Routing، انواع تونل های لایه 2 و 3، کنترل ترافیک شبکه های مرتبط با Service Provideها و عیب یابی از سیستم های Core به دانشجویان آموزش داده خواهد شد.

این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.

Service Provider Operations

دوره Service Provider Operations تقریبا مانند دوره ی قبلی می باشد و برای مهندسین شبکه ارائه دهنده خدمات، مهندسین سیستم و متخصصان شبکه است که مسئول ارائه یک زیرساختار درجه بندی مقیاس پذیر هستند، که قادر به گسترش سریع برای حمایت از ارائه خدمات مدیریت جدید و نیازهای دیگر مشتری می باشند.

این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.

نکته: مدرک CCENT که در سطح Entry قرار دارد در واقع یک مدرک مقدماتی و ورودی بوده که بیشتر افراد برای گذراندن چنین سطحی دوره Network + را به جای آن می گذرانند. به این دلیل است که این دوره داوطلبان بسیار اندکی دارد و داوطلبان دوره Network + را به جای آن انتخاب می کنند.

ارسال پاسخ