سیسکوشبکهمیم تک 13

Cisco DNA Center چیست ؟ (قسمت اول)

Cisco DNA Center چیست ؟ (قسمت اول)

مقدمه Cisco DNA Center :

امروزه پیشرفت تکنولوژی بسیار سرعت بالایی پیدا کرده است. هوش مصنوعی یکی از بزرگترین دلایل سرعت آن می باشد. دنیای شبکه های کامپیوتری نیز از این قضیه مستثنی نبوده. سال ها قبل در 1960 میلادی، اولین شبکه بین چهار کامپیوتر توسط ARPANET راه اندازی شد. یکی از این کامپیوتر ها در دانشگاه کالیفرنیا، دو تای آنها در دانشگاه MIT و دیگری در مرکز تحقیقاتی SRI قرار داشتند. حالا میبینیم که سیسکو و برخی دیگر کمپانی های فعال در این زمینه، شبکه های را طراحی میکنند که خودش مشکلات را پیدا کند، ضعف های امنیتی را برطرف کند و ساختار درست را پیشنهاد دهد. در این مقاله به معرفی و بررسی Cisco DNA Center خواهیم پرداخت .


Cisco Network Intuitive چیست ؟

یک شبکه را تصور کنید که سازگار با تمام تکنولوژی ها است، دائما در حال یادگیری، پیکربندی خود را Dynamic تغییر میدهد و … که همه این ها در حالی است که کل فرآیند ها در محیط رمزگذاری شده ای انجام شود و امنیت فوق العاده ای داشته باشد! Network Intuitive به عصر جدید شبکه های کامپیوتری گفته میشود (به گفته سیسکو) که بر پایه “Intent-Based Networking” میباشد. کنترل متمرکز دستگاه ها، یادگیری رفع خودکار مشکلات و امنیت بسیار بالا، توجه به رفتار بخش های مختلف دستگاه در شرایط متفاوت و … از ویژگی های این برنامه ی بزرگ سیسکو میباشد.


SDN چیست ؟

در تجهیزات سنتی شبکه، واحد مدیریتی مستقل بر روی هر دستگاه وجود داشت. این روند شامل مشکلاتی مثل ساده نبودن گسترش شبکه، نداشتن تعامل دستگاه ها با یکدیگر و در حالت هایی، دردسر پیکربندی آنها بود. در شبکه های SDN یا Software Defined Network مشکلات گفته شده را رفع شده است. به این شکل که واحد مدیریت مستقل در دستگاه ها وجود ندارد، بلکه یک واحد مرکزی برای مدیریتی تمام دستگاه ها وجود دارد که تصمیم میگیرد که چه عملی روی بسته های شبکه انجام گیرد. در واقع به کل لایه Physical تجهیزات شبکه دسترسی دارد.

این یک تعریف ساده از SDN بود که بخشی از Network Intuitive است.

* برای درک بهتر، به SDAN هم توجه کنید.

SDAN یا Software-Defined Access Network ( یا SDA ) نوع پیشرفته تر SDN است.

سه نوع SDAN وجود دارد.

انواع SDAN :

نوع اول: این نوع به شکل مرکزی، کنترل و مدیریت اینترفیس ها را توسط یک واحد نرم افزاری بر عهده میگیرد و باعث بهینه سازی لایه Physical تجهیزات شبکه میشود. مثلا پارامتر های Data Rate، Coding Schemes، Power Level و … را ( به شکل مرکزی برای تمام تجهیزات ) برای اطمینان از یک اتصال قابل اعتماد که مطابق نیاز ها ( مثلا یک سرویس خاص ) باشد، تغییر میدهد.

نوع دوم: در این نوع، دسترسی به لایه ها فراتر رفته و به لایه مجازی شبکه رسیده است. Service Provider ها میتوانند از حالت اشتراکی بسیار پیشرفته ای در تکنولوژی هایی مثل FTTH، FTTC و FTTN ( نسل جدید خط های فیبرنوری ) بهره مند شوند. در این نوع لایه Physical به لایه های Virtual یا مجازی، پارتیشن بندی میشوند. همچنین توسط دسترسی به Bit-stream در لایه 2، به اپراتور ها امکان تغییرات Real-Time شبکه مجازی را میدهد. به دلیل دسترسی های این نوع SDAN به شبکه، توانایی شخیص خطای فوق العاده ای دارد و میتواند به راحتی منبع مشکلات را پیدا کند.

نوع سوم: این نوع، از نرم افزار برای مدیریت شبکه های Virtual استفاده میکند و بیشتر با شبکه های خانگی و End-Device ها ارتباط دارد. نمونه ایی از این فناوری شامل مدیریت ترافیک شبکه Wi-Fi و افزایش سرعت با استفاده از چندین لینک ثابت یا بی سیم می باشد. مثلا سرویس یک مشتری را با ترکیب جریان های ترافیکی از AP آن مشتری و AP یک مشتری دیگر در مجاورت آن، تحویل میدهد. کنترل متمرکز Virtual از چنین تکنولوژی هایی نیازمند هماهنگی عناصر مختلف شبکه است که می تواند شامل سخت افزار های شبکه های خانگی، End-Device و روتر ها و سوییچ ها باشد.


سری Catalyst 9000 سیسکو :

این سری از Catalyst ها از سوییچ های مدرن سیسکو به شمار میروند.

زیرا میتوان با نرم افزار ها مدیریتشان کرد ( CLI ندارند! ) و به نوعی بر پایه SDN هستند.


در این با Cisco DNA Center آشنا شدیم.

از لینک زیر میتوانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

Cisco DNA Center چیست ؟ (قسمت دوم) 

موفق باشید.

ارسال پاسخ

محمد رستمی
محمد رستمی هستم، دانشجوی رشته نرم افزار و فعال در حوزه آی تی. علاقه مند به "تمامی مباحث شبکه"، "امنیت"، "لینوکس"، "اندروید"، "مجازی سازی" و ...