آموزشسوئیچینگسیسکوشبکهمیم تک 23

پروتکل Etherchannel چیست و چه کاربردی دارد ؟

پروتکل Etherchannel چیست و چه کاربردی دارد ؟
پروتکل Etherchannel
مقدمه

در این مقاله میخوایم راجع به پروتکل Etherchannel صحبت کنیم.

روزگاری رو سپری میکنیم که خیابونهای دوطرفه، یک طرفه میشن و هر روزه بلوارها جاشونو به اتوبانها میدن. از زمانی که شاهراه های اصلی شهر چهارتا خیابون چند متری بودن زمان زیادی نمی گذره ولی تو این سالهای اخیر با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همه گیر شدن صنعت نیاز به داشتن اتوبانها و بزرگراه ها بر همگان کاملا ملموس شد.

تردستی با سرعت در شبکه

صنعت IT نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در چند سال اخیر دستخوش تغییرات (پیشرفت های) زیادی شد.

برای داشتن یک شبکه ی پایدار که پاسخگوی نیازهای سازمانمون باشه قبل از هر چیز باید نیاز سنجی بکنیم. یکی از مواردی که در مرحله نیازسنجی باید مد نظر قرار بگیره، میزان و نوع ترافیک عبوری از Deviceهای شبکه هامونه. پس از طرح ریزی اولیه باید فرصت ها و مشکلات موجود رو بررسی بکنیم. شرایطی رو تصور بکنید که بر اساس نوع و میزان فعالیت یک سازمان یا شرکت، برای ارتباطات بخش های مختلف این سازمان یا شرکت، یا ارتباطات بین Server ها با Switch نیاز به سویٔیچی داریم که سرعت پورت ها متناسب با نیازمون باشه.

در خیلی از موارد این مساله مشکل ساز نمیشه ولی به مرور زمان با بالا رفتن حجم کار، سرعت ارتباطی که در طراحی اولیه در نظر گرفتیم پاسخگوی نیازمون نیست. از طرف دیگه مدت زمان زیادی از خریدن این Device ها نمیگذره و از نظر اقتصادی تعویض اون Device چندان معقولانه به نظر نمیرسه. پس باید دنبال راه حلی باشیم که بدون تغییر Device بتونیم سرعت ارتباطی بین Switch ها یا بین Server و Switch رو دو یا چند برابر کنیم. در واقع این به مثابه ی همون جاده ای هست که قصد داریم آن را عریض تر بکنیم تا عبور و مرور رو بر اساس میزان ترافیک تسهیل تر بکنیم.

راه حلی به نام پروتکل Etherchannel

با خوندن این مطالب چیزی که به ذهن همه میرسه اینه که برای افزایش ارتباط سرعت بین دو سویٔیچ لینک های ارتباطی بین سویٔیچ ها رو بیشتر بکنیم. یعنی به جای اینکه دو سویٔیچ رو از طریق یک کابل به هم وصل کنیم با 2 ، 4 یا 8 کابل به هم وصل کنیم. طبیعیه که هرچقد تعداد کابل ها افزایش پیدا کنه به تبع اون سرعت انتقال هم بیشتر میشه ولی اینجا یه مشکلی وجود داره. همه کسایی که در زمینه سویٔیچینگ دستی بر آتش دارن میدونن که وقتی دو سویٔیچ با بیش از یک کابل به هم وصل میشن، دچار Loop میشن و عملا ارتباط بین سوئیچ ها قطع میشه.

اینجا چیزی که به کمک ما میاد، STP است.

در سوئیچ های سیسکو، پروتکلی به نام Spanning Tree وجود داره و به صورت پیش فرض فعاله که مدام ارتباط بین دو سوئیچ رو بررسی میکنه و در صورت بروز دو لینک ارتباطی، بلافاصله یکی از لینک هارو Down میکنه تا Loop اتفاق نیفته.

Loop Protection for Spanning-Tree Protocols

خب میبینید که همچنان مشکل عدم سرعت و پهنای باند کافی شبکه به قوت خودش باقیه.

تکنولوژی که اینجا برای این منظور به کمکمون میاد تا هیچ کدوم از لینک های ارتباطی بین سوئیچ ها Down نشن و ما بتونیم همزمان از چند کابل برای ارتباط استفاده بکنیم، Link Aggregation یا Etherchannel نامیده میشه.

آشنایی با پروتکل Etherchannel

ادغام چندین پورت Switch به عنوان یک لینک منطقی، Etherchannel یا Link Aggregation نامیده میشه که میتونه از 2 تا 8 پورت با هم ادغام بشن. در واقع پروتکل Etherchannel به ما کمک میکنه چند تا پورت فیزیکی مجزا رو به عنوان یه پورت Logical با هم ادغام کنیم و از مجموع پهنای باند اتصالات فیزیکی که در یک گروه Logical قرار گرفته اند به منظور Fault-Tolerance یا پهنای باند بالاتر جهت ارتباط بین Switchها، روترها و سرورها استفاده کنیم.

Etherchannel بین یک سوئیچ و سرور

Etherchannel بین یک سوئیچ و سرور

چندین Etherchannel بر روی یک سوئیچ

ذکر این نکته هم خالی از لطف نمیتونه باشه که همزمان میتونیم رو یه سوئیچ چندین Etherchannel داشته باشیم.

چند Etherchannel مختلف بر روی یک سوئیچ

فعال سازی پروتکل Etherchannel

برای فعالسازی Link Aggregation و یا همون Etherchannel باید اول مطمئن بشیم که Device ما این قابلیت رو پشتیبانی میکنه

امروزه اکثر سوئیچ های manageable این قابلیت رو پشتیبانی میکنن.

در مقالات بعدی، درباره ی پروتکل Etherchannel در سوئیچ های سیسکو خواهم نوشت و نحوه ی کانفیگ رو توضیح خواهم داد.

ارسال پاسخ