آموزشسخت افزار کامپیوترسرورشبکهمیم تک 24

F5 Big IP چیست و چه کاربردی دارد ؟

F5 Big IP
F5 Big IP

معرفی F5 Big IP :

F5 یکی از شناخته شده ترین محصولات در زمینه Load Balancing می‌باشد که تقریبا 60% از بازار را به خودش اختصاص داده و اول از همه قبل از اینکه درباره load balance صحبت کنیم باید با مفاهیم proxy مثل full proxy یا half proxy آشنا باشید بطور خلاصه بخوام بگم فرض کنید می‌خواهید درخواستی رو بین شبکه خود منتقل کنید ، به جای اینکه مستقیم اینکار رو انجام بدید درخواست خود رو به یک واسط منتقل می‌کنید و واسط وظیفه انتقال رو بر عهده میگیره. در ادامه با کاربردهای F5 Big IP بیشتر آشنا می شویم.

کاربرد F5 Big IP :

زمانیکه بطور مثال ما یک دیوایس F5 داریم به عنوان load balancer که به اسم Big ip شناخته می‌شود قابلیت های بسیار زیادی به شما می دهد فرض کنید چندین سرور داخل شبکه خودتون دارید و از طرف کلاینت‌ها درخواست‌هایی برای شما ارسال خواهد شد با استفاده از F5 تمامی درخواست‌ها به آن ارسال خواهد شد و تصمیم گیری هم به عهده آن خواهد بود که درخواست‌ها را تقسیم بندی کند میان سرور های موجود در شبکه، در نتیجه بجای استفاده از یک سرور از چندین سرور استفاده خواهد شد و کارایی بالا خواهد رفت.

یکی از کاربردهای مهم دیگر F5 میتوان از SSL Offloading نام برد به این صورت که زمانی که درخواست شما یک درخواست ssl باشد certificate بجای اینکه روی همه سرور ها پیکربندی بشه کافیست که روی F5 اجرا بشه و درخواست های ssl رو پردازش کنه و به سرورها ارسال رو انجام بده.

قابلیت های بسیار زیادی دیگری هم دارد مثل پیاده سازی و مدیریت آسان برنامه های کاربردی و بهینه سازی روند ارائه برنامه های کاربردی که مقالات بسیار زیادی در این زمینه موجود است که تکرار مجاز نیست.

نظرات و تجربیات خودتان از F5 Big IP را با ما در میان بگذارید.

با تشکر

ارسال پاسخ