اینترنتبرنامه نویسیمیم تک 6

فضای ابری گوگل یا Google Cloud AI چیست ؟

فضای ابری گوگل

در این مقاله میخواهیم با یکی از جذاب ترین امکاناتی که فضای ابری گوگل به توسعه دهندگان میدهد آشنا شویم.

فضای ابری گوگل به توسعه دهندگان این امکان را میدهد که از سرور ها و هوش برنامه هایی که توسط‌ خود گوگل طراحی‌ شده اند استفاده کنند ، که میتوان به قابلیت ها و برنامه هایی مانند Image search , voice search , Translate ,Video اشاره کرد.

 

جستجوی تصویر در فضای ابری گوگل ( Image Search ) :

این قابلیت به توسعه دهنده اجازه میدهد که اطلاعاتی از عکس مورد نظر‌ دریافت کند .

اطلاعاتی مانند:

میزان رنگ های به کار رفته در تصویر

‏شناسایی تصویر: به طور مثال اگر عکس یک پرتقال به آن داده شود علاوه بر اینکه میگوید این پرتقال است اطلاعاتی مانند میوه بودن و اینکه در چه دسته ای قرار میگیرد را به توسعه دهنده میدهد.

دسته بندی بر اساس رده سنی : با این ویژگی به راحتی میتوان عکس هایی که مشکل اخلاقی دارند را فیلتر نمود.

جستجوی صدا در فضای ابری گوگل ( ‏Voice Search ) :

‏با استفاده از جستجوی صوتی ، توسعه دهنده علاوه بر اینکه میتواند صوت را به متن تبدیل کند میتواند تشخیص دهد که صدای مورد نظر متعلق به مرد هست یا زن.

مترجم در فضای ابری گوگل ( Translate ) :

همانطور که از‌ اسمش پیداست قابلیتی است برای ترجمه متن

پردازش ویدئو در فضای ابری گوگل ( Video ) :

با استفاده از قابلیت پردازش ویدئو در فضای ابری گوگل میتوان به اطلاعات درون ویدئو مانند تشخیص اشیا ؛ انسان ها؛ حیوانات و … دسترسی پیدا نمود به صورت مثال اگر بخواهیم چهره افراد در ویدئو مشخص نباشد میتوان صورت افراد را با قابلیت face detection شطرنجی نمود که این قابلیت در یوتیوب گوگل نیز وجود دارد.

 

همه این قابلیت ها با استفاده از api که فضای ابری گوگل به توسعه دهنده میدهد قابل دسترس است و توسعه دهنده به راحتی میتواند در برنامه های خود از آن ها استفاده کند. ‏این فضای ابری مبتنی بر یادگیری ماشین (tenserflow) ساخته شده است و دیگر نیاز نیست نگران سرعت و پردازش زیاد یادگیری ماشین باشید و میتوان در کارهای تجاری و گسترده نیز از آن بهره گرفت. این پلتفرم بسیار قدرتمند در زمینه جستجو و یافتن متن عمل میکند و از همان قابلیت هایی که خود گوگل در جستجوی متن خود بهره گرفته است استفاده میکند.

ارسال پاسخ