اینترنت اشیاءمیم تک 10

شهر هوشمند و کاربرد اینترنت اشیا یا IOT در آن

اينترنت اشيا چه کاربردی در شهر هوشمند دارد ؟

در یک شهر هوشمند می‌توان تمامی بخش‌های شهر همچون سامانه‌های حمل‌و‌نقل، مدارس، کتابخانه‌ها، بیمارستان‌ها، نیروگاه‌ها، شبکه‌های آبرسانی، سامانه‌ی جمع‌آوری زباله و بسیاری از امکانات دیگر شهری را یکپارچه کرد و با تجمیع اطلاعات آنها کیفیت ارائه‌ی خدمات یکایک بخش‌ها را بهبود بخشید. فناوری اینترنت اشیا به‌عنوان یکی از بخش‌های کلیدی این شهرها به‌شمار می‌رود. تخمین‌ها نشان می‌دهد تا سال 2020 این فناوری بیش از 30 میلیارد شی‌ء را پوشش خواهد داد.

کاربران اینترنت اشیا :

کاربران اینترنت اشیا را می‌توان در سه دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد:

مصرف‌کنندگان: کسانی که به دنبال صرفه‌جویی و تسهیل فرآیندها هستند.

صاحبان کسب‌وکار: افرادی که به دنبال بهبود فرآیندها و افزایش کارایی و بهره‌وری و صرفه‌جویی مالی هستند.

مدیران شهری و صاحبان صنایع: اشخاصی که امکان تصمیم‌گیری راحت‌تر و مدیریت بهینه منابع و پیشگیری از ضایعات، توانایی‌های مدیریتیشان را افزایش می‌دهد.

 

شهر هوشمند و اینترنت اشیا :

کاربردهای جدید اینترنت اشیا، ابتکار عمل هایی در شهر هوشمند در سراسر جهان ارائه می کنند و قابلیت نظارت، مدیریت و کنترل از راه دور دستگاه ها و ایجاد بینش ها و اطلاعات قابل اجرا از جریان های گسترده ی داده های بلادرنگ را فراهم می سازند. ویژگی های اصلی شهر هوشمند شامل درجه بالایی از ادغام فناوری اطلاعات و کاربرد جامعه ی منابع اطلاعاتی می باشند. مولفه های اصلی توسعه شهری برای شهر هوشمند باید شامل تکنولوژی هوشمند، صنعت هوشمند، سرویس های هوشمند، مدیریت هوشمند و زندگی هوشمند باشند. اینترنت اشیا در رابطه با نصب حسگرها ( RFID، IR، GPS، اسکنرهای لیزری و … ) برای هر چیزی و اتصال آنها به اینترنت بواسطه ی پروتکل های خاص برای مبادله اطلاعات و برقراری ارتباط، به منظور دستیابی به تشخیص، مکان یابی، ردیابی، مانیتورینگ و مدیریت هوشمند می باشد. استاندارد IETF به عنوان معماری سرویس های وب برای اینترنت اشیا شناخته می شود که باعث افزایش انعطاف پذیری و سازگاری میان نودهای اینترنت اشیا از طریق الگوهای مبتنی بر وب می شود که با اسم REST یا Representational State Transfer شناخته می شود.

 با پشتیبانی فنی از سوی اینترنت اشیا، شهر هوشمند باید سه ویژگی مجهزسازی، اتصال داخلی و هوشمند بودن داشته باشد. تنها در اینصورت است که شهر هوشمند می تواند با ادغام تمام این ویژگی های هوشمند در مرحله ی پیشرفته ی توسعه اینترنت اشیا شکل گیرد. رشد انفجاری شهر هوشمند و کاربردهای اینترنت اشیا منجر به چالش های علمی و مهندسی زیادی می گردد که نیاز به تلاش های پژوهشی مبتکر از سوی صنعت و دانشگاه، مخصوصا برای توسعه ی شهر هوشمند کارا، مقیاس پذیر و قابل اطمینان مبتنی بر اینترنت اشیا دارند. پروتکل ها، معماری ها و سرویس های جدید از جمله نیازهای اساسی در پاسخ به این چالش ها می باشند.

اهداف شهر هوشمند :

یک شهر هوشمند سه هدف مهم را دنبال می کند:

1) جمع آوری داده ها
2) برقراری ارتباط
3) آنالیز داده

 

تجهیزات هوشمند در سرتاسر شهر قرار دارند تا شرایط و اوضاع را اندازه گیری و بررسی کنند. به عنوان مثال، کنتور های هوشمند می توانند میزان مصرف برق، گاز، آب را اندازه گیری کنند. حسگرهای ترافیکی هوشمند می توانند شرایط جاده ها و ازدحام آن ها را گزارش دهند. GPS های هوشمند، مکان دقیق شهر، خیابان، ترافیک و…. را گزارش می دهند. همچنین ایستگاه های هواشناسی می توانند شرایط جوی را گزارش دهند. تلفن های هوشمند که توسط افراد زیادی استفاده می شود، شامل حسگرهایی است که می تواند سرعت، فشارخون و سایر پارامترهای سلامتی را اندازه گیری کند. وقتی که این داده ها جمع آوری شد نیاز به رسانه ای برای انتقال آنها به مقصد می باشد. برای این کار از شبکه های ارتباطی باسیم یا بیسیم مانند فیبر نوری، GPRS، کابل های مسی و…. ارتباط داده ها، باید شروع به آنالیز آنها کرد.

صفات یک شهر هوشمند :

هفت تکنولوژی باعث به وجود آمدن صفت “هوشمند” برای شهرها شده اند.

این هفت تکنولوژی به شرح زیر می باشند:

1- کنترل و ابزار دقیق:

از ابزارها برای کنترل و نظارت بر تکنولوژی های موجود استفاده می شود.

در واقع این ابزارهای کنترلی در حکم چشم و گوش شهر می باشند.

برخی از این ابزارها عبارتند از:

  • کنتورهای هوشمند آب، برق و گاز
  • سنسورهای کیفیت هوا
  • دوربین های مدار بسته
  • سنسورهای جاده ای

این ابزارها برای کنترل و مدیریت از راه دور بسیار مناسب اند.

2- شبکه های ارتباطی و برقراری اتصال :

ارتباط دستگاه ها با یکدیگر و با مرکز داده ها در شهر های هوشمند، ازاهمیت بالایی برخوردار است.

داده های جمع آوری شده توسط این دستگاه ها مورد پردازش و بررسی قرار می گیرند. شبکه های ارتباطی مختلفی برای این منظور استفاده می شوند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شبکه Wi-Fi  شهری
  • شبکه های Rf-mesh
  • شبکه های سلولی
3- همکاری بین نهادها و اعضای شهر :

این سیستم ما را از همکاری کلیه تکنولوژی های شهر مطمئن می سازد.

یکی از مزیت های آن جلوگیری از تداخل فعالیت های شهر و بلاک شدن آن می باشد. همچنین به یک شهر اجازه انتخاب وشروع فعالیت های عمرانی را با محاسبه ضریب اطمینان می دهد.

4- امنیت و پنهان سازی :

از جمله روش ها و سیاست های امنیت داده ها، پنهان سازی آن ها می باشد.

امنیت داده ها نقشی حیاتی و مهم در ایجاد امنیت بین افراد در شهرهای هوشمند بازی می کند.

5- مدیریت داده ها :

داده ها، یکی از مهره های اصلی در شکل گیری شهرهای هوشمند می باشد.

مدیریت داده ها و دسته بندی درست آن ها تاثیر بسزایی برای شکل گیری شهرهای هوشمند دارد.

6- محاسبه منابع :

در درجه اول شامل کامپیوتر های قدرتمند و سپس داده های جمع آوری شده و نیازهای مورد درخواست شهر هوشمند می شود. امروزه شهر های هوشمند به سوی توسعه پردازش ابری می روند.

با استفاده از محاسبات ابری نیازی به تهیه سیستم های با قدرت پردازش بالا نمی باشد.

7- آنالیز :

داده های جمع آوری شده در مرکز داده، باید تجزیه و تحلیل گردند.

برخی از این تجزیه و تحلیل ها عبارتند از: پیش بینی وضع هوا، آنالیز مصرف انرژی برق و اینکه چه زمانی تولید برق را افزایش یا کاهش داد، آنالیز شرایط برای اینکه چه قطعاتی نیاز به تعمیر دارند و مسیریابی هوشمند ترافیک جاده ها. در واقع تمام این پیش بینی ها برای ایجاد شرایط بهتر و مطلوب تر استفاده می شود.

 

3 دیدگاه

  1. کلی مطالب در مورد IOT دارید همشونو خوندم واقعا نگارشتون عالیه مرسی از نویسنده هاتون خیلی به ما کمک میکنن

ارسال پاسخ