اخبار تکنولوژیاینترنتاینترنت اشیاءشبکهمیم تک 18

اینترنت اشیا یا IoT : همه چیز که باید در مورد IoT بدانید

اینترنت اشیا یا IoT : همه چیز که باید در مورد IoT بدانید

آشنایی با اینترنت اشیا :

اینترنت اشیا یا IoT ، به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اشاره دارد که اکنون به اینترنت متصل شده و داده ها را جمع آوری و به اشتراک می گذارد. با تشکر از پردازنده های ارزان قیمت و شبکه های بی سیم، ممکن است هر چیزی را از یک قرص به یک هواپیما به یک بخشی از اینترنت اشیا تبدیل کنید. این امر سطح هوشمندی دیجیتالی را به دستگاههایی می دهد که در غیر این صورت گنگ می شوند، و آنها را قادر می سازد بدون انسان ارتباط برقرار کنند و جهان های دیجیتال و فیزیکی را ادغام کنند.

یک نمونه از دستگاه اینترنت اشیا یا IoT چیست؟

تقریبا هر جسم فیزیکی می تواند به یک دستگاه IoT تبدیل شود، اگر بتوان آن را به اینترنت متصل کرد و به همین ترتیب کنترل می شود. یک چراغ قوه که می تواند با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند روشن شود، یک دستگاه IoT است، مانند سنسور حرکت یا ترموستات هوشمند در دفتر شما یا یک چراغ روشنایی متصل شده. یک دستگاه IoT می تواند به عنوان یک اسباب بازی کودک به یک اندازه کوچک و ساده باشد یا به عنوان یک کامیون بدون راننده و یا به عنوان سنسوری پیچیده  یک موتور جت است که در حال حاضر با هزاران سنسور پر از داده ها جمع آوری و ارسال داده شده ، برای اطمینان از کارکرد موثر آن است. در مقیاس حتی بزرگتر، پروژه های شهر های هوشمند ، کل مناطق را با حسگرها پر می کنند تا به ما در درک محیط زیست و کنترل آن کمک کنند.

اگر بخواهیم توضیح کاملتری در ارتباط با اینترنت اشیا یا IoT بدهیم به این صورت که دستگاه های وصل شده بخشی از یک سناریو است که هر دستگاه با سایر دستگاه های مرتبط در یک محیط در ارتباط است تا کارهای خانه و صنعت را خودکار کند و اطلاعات حسگر قابل استفاده را برای کاربران، شرکت ها و سایر اشخاص مورد علاقه برقرار کند. دستگاه های IoT به منظور هماهنگی برای افراد در منزل، در صنعت و یا شرکت در نظر گرفته می شوند.

به همین ترتیب، دستگاه های IoT را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • مصرف کننده
  • سازمانی
  • صنعتی

دستگاه های مرتبط با مصرف کننده شامل تلویزیون های هوشمند، سخنرانان هوشمند، اسباب بازی ها، پوشیدنی ها و وسایل هوشمند هستند. دستگاه های هوشمند، سیستم های امنیتی تجاری و فناوری های شهر هوشمند مانند نظارت بر ترافیک و شرایط آب و هوایی، نمونه هایی از دستگاه های IoT صنعتی و سازمانی هستند. فن آوری های دیگر، از جمله تهویه مطبوع هوشمند، ترموستات هوشمند، روشنایی هوشمند و امنیت هوشمند، استفاده از خانه، کارخانه و صنعتی.

برای مثال، در یک خانه هوشمند، یک کاربر وارد خانه می شود و ماشینش با گاراژ ارتباط برقرار می کند تا درب را باز کند. هنگامی که در داخل، ترموستات در حال حاضر به درجه حرارت مورد نظر خود تنظیم شده است، و روشنایی به شدت پایین و رنگ انتخاب شده خود را برای آرامش تنظیم شده است، به عنوان داده های ضربان ساز خود را نشان می دهد که یک روز استرس زا است . سنسورهای هوشمند واقع در اتاق کنفرانس می تواند به یک کارمند کمک کند تا یک اتاق در دسترس را برای جلسه فراهم کند و اطمینان حاصل شود که نوع اتاق، اندازه و ویژگی های مناسب در دسترس است. هنگامی که شرکت کنندگان در جلسه وارد اتاق می شوند، درجه حرارت با توجه به اشغال تنظیم خواهد شد، و چراغ ها به دلیل بارگذاری پاورپوینت مناسب روی صفحه نمایش و سخنران شروع به ارائه خود می کند. در یک طبقه کارخانه، یک دستگاه خط مونتاژ با سنسورهای ساخته شده، اطلاعات سنسور را به اپراتور کارخانه ارائه می دهد، او را از ناهنجاری ها مطلع می کند و پیش بینی می کند که قطعات نیاز به جایگزینی دارند. چنین اطلاعاتی می تواند مانع از وقفه های غیر منتظره، همراه با بهره وری از دست رفته و سود باشد.

مدیریت دستگاه اینترنت اشیا یا IoT   :

تعدادی از چالش ها می توانند از راه اندازی موفقیت آمیز سیستم IoT و دستگاه های مرتبط با آن، از جمله امنیت ، قابلیت همکاری، توان یا پردازش، مقیاس پذیری و قابلیت دسترسی، مانع شوند. بسیاری از این موارد را می توان با مدیریت دستگاه های IoT یا با اتخاذ پروتکل های استاندارد و یا استفاده از خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده حل نمود.

مدیریت دستگاه به شرکت ها کمک می کند تا یکپارچه سازی، سازماندهی، نظارت و مدیریت دستگاه های فعال در اینترنت را در مقیاس از راه دور، ارائه ویژگی های حیاتی برای حفظ سلامت، اتصال و امنیت دستگاه های IoT در طول کل چرخه عمر خود …. این ویژگی ها عبارتند از:

  • ثبت نام دستگاه
  • تأیید هویت دستگاه / مجوز
  • پیکربندی دستگاه
  • تأمین تجهیزات
  • نظارت و تشخیص دستگاه
  • عیب یابی دستگاه

پروتکل های مدیریت استاندارد برای دستگاه استاندارد شامل مدیریت دستگاه Open Mobile Alliance یا OMA DM و ماشین سبک وزن یا OMA LwM2M می باشد.

خدمات و نرم افزار مدیریت دستگاه IoT نیز از فروشندگان از جمله آمازون ، Bosch Software Innovations GmbH، مایکروسافت ، نرم افزار AG و Xively در دسترس هستند.

تاریخچه اینترنت اشیا یا IoT چیست؟

ایده اضافه کردن سنسور و هوش به اشیاء اساسی در طول دهه های 1980 و 1990 مورد بحث قرار گرفت (و احتمالا برخی از اجداد بسیار قبلی آنها وجود دارد)، اما جدا از برخی از پروژه های اولیه – از جمله دستگاه های فروش اینترنتی متصل به اینترنت – پیشرفت به آرامی به این دلیل بود که به دلیل پردازنده هایی که به اندازه کافی ارزان و کم مصرف بودند تا همه چیز به جز یکبار مصرف، قبل از اینکه مقادیر بالایی از دستگاه های میلیاردها دستگاه را در خود جای دهد، مورد نیاز بود. پذیرش برچسب های RFID – تراشه های کم قدرت که می توانند بدون نیاز به ارتباط برقرار کنند، برخی از این مسئله را حل می کنند، همراه با افزایش دسترسی به اینترنت پهن باند و شبکه های سلولی و بی سیم می‌باشد. اتخاذ IPv6 – که، از جمله دیگر، باید آدرس آی پی کافی برای هر دستگاه ارائه دهد، جهان (و یا حقیقتا این کهکشان) احتمالا نیاز دارد – همچنین گام ضروری برای IoT بود. کوین اشتون در سال 1999، ” اینترنت اشیا ” را تعریف کرد، هرچند که حداقل یک دهه دیگر برای تکنولوژی برای برداشتن چشم انداز به پایان رسیده است.

افزودن برچسب های RFID به قطعات گران قیمت تجهیزات برای ردیابی مکان آنها یکی از اولین برنامه های IoT بود. اما از آن زمان، هزینه اضافه کردن سنسورها و اتصال به اینترنت به اشیا ادامه یافت و کارشناسان پیش بینی می کنند که این قابلیت اساسی می تواند یک روز به قیمت 10 سنت هزینه کند و تقریبا همه چیز را به اینترنت وصل کند.

اینترنت اشیا یا IoT در ابتدا برای کسب و کار و تولید جالب بود، جایی که برنامه آن گاهی به عنوان ماشین (ماشین) به دستگاه (M2M) شناخته می شود، اما تاکید ما بر روی پر کردن خانه ها و دفاتر ما با دستگاه های هوشمند است، تبدیل آن به چیزی که مربوط به تقریبا هر کس است. پیشنهادات اولیه برای دستگاه های متصل به اینترنت عبارتند از : وبلاگ نویس ها (اشیاء که وبلاگ ها و اطلاعات خود را به اینترنت ثبت می کنند)، محاسبات رایج (یا ‘ubicomp’)، محاسبات نامرئی و محاسبات فراگیر است.

اینترنت اشیا یا IoT چقدر بزرگ است؟

بزرگ و بزرگتر شدن – در حال حاضر چیزهای مرتبط تر از مردم در جهان وجود دارد. تحلیلگران  محاسبه می کنند که حدود 8.4 میلیارد دستگاه IOT در سال 2017 در حال استفاده است، که از سال 2016 به میزان 31 درصد است، و احتمالا تا سال 2020 به 20.4 میلیارد دلار خواهد رسید. هزینه های کل خدمات IOT در سال 2017 تقریبا 2 هزار دلار خواهد بود ،  این دستگاه ها در چین، آمریکای شمالی و اروپای غربی یافت شده است.

از 8/4 میلیارد دستگاه، بیش از نیمی از محصولات مصرفی مانند تلویزیون های هوشمند و بلندگو های هوشمند خواهد بود. دستگاه های IoT که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های الکتریکی هوشمند و دوربین های امنیتی تجاری خواهند بود.

https://www.statista.com/statistics/471264/iot-number-of-connected-devices-worldwide

مزایای اینترنت اشیا یا IoT برای کسب و کار چیست؟

مزایای استفاده از اینترنت اشیا یا IoT برای کسب و کار به طور خاص به عنوان IoT صنعتی شناخته می شود، اما کلید مهم این است که شرکت ها باید به اطلاعات بیشتر در مورد محصولات خود و سیستم های داخلی خود دسترسی داشته باشند و توانایی بیشتری در ایجاد تغییرات داشته باشند. نتیجه.
تولیدکنندگان سنسورها را به اجزای محصولات خود اضافه می کنند تا بتوانند داده ها را در مورد نحوه عملکرد آنها ارسال کنند. این می تواند به شرکت ها کمک کند زمانی که یک جزء احتمالا به شکست و مبادله آن قبل از اینکه باعث آسیب شود. شرکت ها همچنین می توانند از داده های تولید شده توسط این سنسور ها استفاده کنند تا سیستم هایشان و زنجیره های عرضه خود را کارآمدتر کنند، زیرا اطلاعات دقیق تر در مورد آنچه که واقعا در حال انجام است، بسیار اطلاعاتی خواهد داشت.

مشاوران McKinsey می گویند: “با در نظر گرفتن جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات جامع و در زمان واقعی، سیستم های تولید می توانند به طور چشمگیری پاسخگو تر باشند.”

استفاده شرکت از اینترنت اشیا یا IoT را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

1- پیشنهادات صنعتی خاص مانند سنسورها در یک کارخانه تولیدی و یا مکان های در زمان واقعی برای مراقبت های بهداشتی؛

2- دستگاه های IoT که می توانند در همه صنایع مانند تهویه مطبوع هوشمند یا سیستم های امنیتی استفاده شوند.

در حالی که محصولات خاص صنعتی پیش از این در حال اجرا هستند، تا سال 2020، تحلیلگران پیش بینی می کنند که دستگاه های متقابل صنعت به 4،4 میلیارد دستگاه برسد، در حالی که دستگاه های عمودی ویژه به 3.2 میلیارد واحد می رسند. مصرف کنندگان دستگاه های بیشتری را خریداری می کنند، اما کسب و کارها بیشتر هزینه می کنند: گروه تحلیلی گفت که در حالی که مصرف کنندگان هزینه های دستگاه های IOT در سال گذشته حدود 725 میلیارد دلار بود، هزینه های شرکت های تجاری در  اینترنت اشیا 964 میلیارد دلار بود. تا سال 2020، هزینه های تجاری و مصرف کننده در سخت افزار اینترنت اشیا یا IoT تقریبا 3 دلار خواهد بود.

 

شاید از این مقاله هم خوشتان بیاید:

هوشمند سازی با استفاده از IoT و هوش مصنوعی

ارسال پاسخ