اندرویدبرنامه نویسیجاواکاتلینمیم تک 12نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

جاوا یا کاتلین : کدام گزینه برای توسعه اندروید مناسب تر است ؟!

جاوا یا کاتلین : کدام گزینه برای توسعه اندروید مناسب تر است ؟!

مهرداد هستم و با یک نوشته دیگه در خدمت شما دوستان عزیزم هستم . در این نوشته قصد داریم تا درباره یکی از مسائل جدیدی که مطرح شده کمی باهم دیگه صحبت کنیم و ببینیم کدوم برای توسعه دهنده های اندروید بهتر و مناسب تر هستش جاوا یا کاتلین و دلیل این بهتر بودن رو هم بررسی کنیم . در ادامه نوشته با ما همراه باشید .

جاوا یا کاتلین ؟

کمی باید به عقب برگردیم. در (Google I/O ’17) زمانی که گوگل پرده از زبان جدیدی که برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی برداشت. در این برنامه زبان برنامه نویسی Kotlin معرفی و دلایل استفاده از این زبان برنامه نویسی برای توسعه دهندگان اندروید مطرح شد . حالا ما قصد داریم تا در این نوشته به برخی از این قابلیت ها با هم دیگه بپردازیم و اون ها رو باهم دیگه بررسی کنیم.

مقایسه جاوا با کاتلینزبان برنامه نویسی کاتلین یک زبان JVM هست و در نهایت کدهایی که ما به این زبان برنامه نویسی و یا زبان برنامه نویسی جاوا می‌نویسیم تبدیل به ByteCode هایی می شوند. در زبان برنامه‌نویسی کاتلین به وضوح ما شاهد این هستیم که کدهایی که برای نوشتن یک برنامه می‌نویسیم به نسبت زبان برنامه‌نویسی جاوا مختصر‌تر هستند. اما اگر بخواهیم یک تعریف یک خطی و مختصر و مفید از این زبان برنامه‌نویسی مطرح کنیم چه باید بگوییم ؟

Kotlin یک زبان برنامه نویسی استاتیک تایپ شده برای JVM و جاوا اسکریپت است. که از هر دو نوع سبک برنامه‌نویسی شی‌گراء و برنامه‌نویسی کاربردی پشتیبانی می‌کند .( OO و  FP)

اما خب شاید برای شما یک سوال پیش بیایید آن هم اینکه اگر یک دوست عزیزی می خواهد به تازگی به جمع توسعه‌دهندگان اندروید ملحق شود باید چه کند؟

کدام برنامه نویسی را باید یاد بگیرید جاوا یا کاتلین ؟

جواب این پرسش این هست که اگر شما به تازگی علاقه مند به توسعه اپلیکیشن های اندروید گرفته اید بهتر است این عمل را با فراگیری زبان برنامه نویسی جاوا پیش ببرید و اما اگر یکی از برنامه‌نویس‌های جاوا هستید به شما پیشنهاد می‌گردد تا کاتلین را فرا بگیرید.

دلیل این امر برخی موضوعاتی هست که در بالا مطرح شد. برای مثال در برنامه‌نویسی کاتلین شما نیازی به استفاده از Getterها و Setterها نخواهید داشت و همه چیز در غالب Propertyها مطرح می‌گردد. اما خب درصورتی که شما برنامه‌نویسی جاوا رو بلد نباشید این امر برای شما بی‌معنی خواهد بود و بسیاری از این مثال ها که بهتر است شما ابتدا با برنامه‌نویسی جاوا آشنا باشید سپس اقدام به فراگیری زبان برنامه‌نویسی کاتلین نمایید.

و اما چرا نیاز هست تا یک برنامه‌نویس جاوا اقدام به توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین نماید ؟

در اینجا لازم هست تا یکی از ویژگی های جدید که در برنامه‌نویسی کاتلین مطرح شده‌اند را با یکدیگر بررسی کنیم :

شاید اگر بخواهیم یکی از اولیه‌ترین موردها را با یکدیگر بررسی کنیم همان موضوعی که در بالا اشاره کردیم را باید مجددا مطرح کنیم. کدهایی که به زبان برنامه‌نویسی کاتلین نوشته می‌شوند از کدهایی که به زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا نوشته می شوند مختصرتر و کوتاه‌تر هستند. بعنوان مثل به دستور زیر که برای اتصال یک View در فایل XML ما به کلاس جاوا می‌باشد توجه فرمایید. در این تیکه کد ما یک TextView که در فایل XML خود آن را ساخته‌ایم برای Set کردن بعضی از خواص و Propertyهای آن به کلاس جاوای برنامه اندرویدی خود معرفی می‌کنیم و پس از معرفی مقدار Text آن و یا همان متن آن را برابر ‘سلام دنیا’ یا به انگلیسی ‘Hello World’ قرار می‌دهیم :

 

 

حال اگر بخواهیم عمل بالا را در زبان برنامه‌نویسی کاتلین انجام دهیم بصورت تکه کد زیر کل این عملیات را می‌توانیم پیاده‌سازی نماییم :

 

همانطور که مشاهده می‌فرمایید همان عمل اما بصورت مختصرتری صورت می‌پذیرد اما با این تفاوت که زمان کدنویسی را کاهش می‌دهد و مشکل زمان در برنامه‌نویسی یک مشکل قابل اهمیت و بررسی می‌باشد .

 

در نوشته‌های بعدی سعی در معرفی بهتر و بیشتر این زبان برنامه‌نویسی و توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی برای شما دوستان عزیزم خواهم داشت.

امیدوارم از این نوشته لذت برده باشید.

تا درودی دیگر بدرود.

1 دیدگاه

  1. جالبه اما در کل کسی که جاوا رو حرفه ای کار کرده باید سمت کاتلین بره چون واقعا داخل کاتلین هیچ چیز در مورد خود برنامه نویسی یاد نمیشه گرفت یعنی منظورم اینه که کاتلین رو نباید مستقل یاد گرفت

ارسال پاسخ