PHPآموزشبرنامه نویسیجاوا اسکریپتمیم تک 13

آموزش طراحی وب : آموزش جاوا اسکریپت – (قسمت دوم)

آموزش طراحی وب : آموزش JavaScript - (قسمت دوم)

با سلام در خدمت شما هستیم با آموزش طراحی وب : آموزش جاوا اسکریپت – (قسمت دوم)، در قسمت قبل جزئیاتی از جاوا اسکریپت و کاربرد آن در دنیای وب گفتیم و این جلسه میخواهیم چیزایی بیشتری از جاوا اسکریپت یاد بگیریم، پس با ما همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط با طراحی وب :

کدهای جاوا اسکریپت منطق را به HTML می آورند. زبان HTML و CSS زبان‌های نشانه‌گذاری هستند و قابلیتی برای  انجام محاسبات منطقی ندارند.

به‌عنوان مثال نمی‌توان از این دو انتظار داشت تا دو عدد را با هم جمع کنند و نتیجه را به کاربر نمایش دهند. اما جاوا اسکریپت می‌تواند این کار و کارهای بسیار پیچیده‌تر را انجام دهد.

آموزش جاوا اسکریپت :

برای نوشتن کدهای جاوا اسکریپت نیاز به هیچ ابزار خاصی نیست. تنها یک صفحه‌ی html و تگ مخصوص کدهای جاوا اسکریپت به نام <script> برای انجام این کار کافی است.

برای نوشتن کد جاوا اسکریپت در صفحه کافی است تا تگ <script> </script> را در بین کدهای html باز کنید و کد های مورد نظرتان را در آن بنویسید. مرورگر، در هنگام باز شدن صفحه، تمامی کدهای نوشته شده در این تگ‌ها را به عنوان کد جاوا اسکریپت شناسایی کرده و آن‌ها را خط‌  به‌ خط اجرا خواهد کرد.

بیایید باهم یک مثال ببینیم:

 

مثال دوم: در این حالت سه فایل اسکریپت را در بخش‌های مختلف صفحه و با فاصله از هم قرار داده‌ایم:

 

درست است که میتوانید در هر نقطه‌ از صفحه‌ی html ، کدهای جاوا اسکریپت را تایپ کنید، اما این آزادی به مفهوم آن نیست که هر جا که تمایل داشتید، یک تگ اسکریپت باز کنید و کدهایتان را در آن بنویسید، چرا که سه اصل مهم در ایجاد صفحات وب درست و اصولی ، منظم بودن کدها ، دسته‌بندی کردن آن‌ها و توسعه‌ی راحت آن‌ها در ادامه است. فرض کنید اگر قرار باشد تمام کدهایتان را در یک صفحه به‌صورت نامرتب بنویسید، پیدا کردن کدهای جدید در صفحه و حل مشکلات صفحه به چه دغدغه‌ی مصیبت‌باری تبدیل خواهد شد.

به همین خاطر توصیه می‌کنیم که برای نوشتن جاوا اسکریپت از ابتدا روش‌های اصولی را آموزش ببینید.

به‌طور کلی ما برای این کار، دو راه پیش رو داریم:

  • راه حل اول: باز کردن تگ  <script> </script>  در داخل صفحه‌ی html و نوشتن کدهای جاوا اسکریپت درون این تگ
  • راه حل دوم: نوشتن کدهای جاوا اسکریپت در یک فایل مجزا با فرمت .js و سپس صدا زدن این فایل توسط تگ script در صفحه‌ی html.

آموزش قرار دادن کدهای جاوا اسکریپت در داخل صفحه‌ی html :

هنگامی که حالت اول را انتخاب کرده باشید و بخواهید کدهای جاوا اسکریپت را درون همان صفحه‌ی html بنویسید، باید دقت کنید که این کدها در کجای صفحه قرار دارند.

به‌طور کلی دو حالت عمومی برای این وضعیت وجود دارد که در ادامه ی آموزش جاوا اسکریپت به معرفی آن خواهیم پرداخت :

حالت اول: بالای صفحه و در بین تگ  <head> </head>  :

جاوا اسکریپت را می‌توان در بین تگ  <head> </head>  نوشت. چون مرورگر کدهای صفحه را خط‌ به‌ خط و از بالای صفحه شروع می‌کند؛ بنابراین قبل از اینکه هیچ چیزی در صفحه‌ی شما بارگذاری شود، ابتدا کدهای جاوا اسکریپت خوانده و اجرا می‌شوند.

 

در صورتی که کدهای ما هیچ کاری با المان‌های () HTML درون صفحه نداشته باشند، این موضوع ایراد خاصی ایجاد نمی‌کند. هر چند در صورت طولانی وسنگین بودن حجم محاسبات یا خواندن فایل از سایت‌های دیگر در این بخش، ممکن است با کاهش نامحسوسی در سرعت لود صفحه مواجه شویم.

اما به‌طور کلی می‌توانیم کدهای جاوا اسکریپت را در بالای صفحه بنویسیم. اگر به هر دلیلی بخواهید از المان‌های html در جاوا اسکریپت استفاده کنید و روی آن‌ها تغییر ایجاد کنید، شک نکنید که آن موقع با خطای نامشخص روبه‌رو می‌شوید. ایرادی که شاید ساعت‌ها شما را مشغول خود کند. اما این ایراد چیست‌؟

همان‌طور که گفته شد، مرورگر کدها را از بالا به پایین می‌خواند. پس اگر شما در بالای صفحه کدی را بنویسید که در آن از المان‌های پایین صفحه به هر شکلی استفاده شده (مثلا یک تگhtml انتخاب شده) چون مرورگر به آن تگ هنوز نرسیده است، آن را نمی‌شناسد و برای شما خطا بر می‌گرداند. مثال را ببینید:

 

<p id=”after-head-element”>این المان پاراگراف بعد از اسکریپت ما توسط مرورگر خوانده می‌شود. بنابراین در بالای صفحه که کد اسکریپت نوشته‌ایم این المان هنوز توسط مرورگر به وجود نیامده و در نتیجه تغییرات ما اعمال نخواهد شد و جاوا اسکریپت خطا نامشخص بودن المان برمی گرداند

در مثال بالا ما در جاوا اسکریپت بالای صفحه، المان html  با آی‌دی after-head-element را انتخاب کرده‌ایم. سپس به کمک جاوا اسکریپت دستور css رنگ را روی این المان اِعمال کرده‌ایم. البته آموزش جامع و کامل نحوه‌ی اعمال تمام این تغییرات و انتخاب المان‌ها توسط جاوا اسکریپت را در جلسات آینده خواهیم گفت ، پس می‌خواهیم که شما تنها به اصل موضوع این جلسه توجه کنید.

مشکلی که در این حالت پیش می‌آید این است که المان صفحه‌ی ما که آن را در جاوا اسکریپت انتخاب کرده‌ایم، بعد از کد جاوا اسکریپت، توسط مرورگر نمایش رندر:

(Rendering) فرایند تولید ماشینی تصاویر بر پایهٔ مدل‌های محاسباتی، و سپس، ارائهٔ رایانه‌ای آن‌ها بر روی صفحهٔ نمایش را شامل می‌گردد)

داده می‌شود. پس وقتی در حال نوشتن کد هستیم، این المان وجود ندارد که بخواهیم آن را انتخاب کنیم؛ بنابراین در این حالت با یک خطا با مقدار undefined بودن المان روبه‌رو خواهیم شد که ما را از قافله عقب خواهد انداخت.

برای عدم بروز این مشکل دو راه پیش رو داریم. راه ساده‌تر این است که زمانی که کدهایمان قرار است با html  درگیر باشند، آن‌ها را در تگ head بالای صفحه ننویسیم.

راه‌حل دیگر نیز استفاده از دستورات جاوا اسکریپت به صورت فایل جداگانه برای اطمینان از لود شدن کامل html  در صفحه است. از آنجایی که این راه‌حل، پیش‌نیازهای بسیاری نظیر eventListener-ها دارد ناچاریم تا آن را به جلسات بعدی موکول کنیم.

 حالت دوم-بین تگ Body

شما می‌توانید اسکریپت‌هایتان را در هر کجایی از تگ <body></body> نیز بنویسید. در واقع می‌توانید هر وقت که لازم شد یک تگ script در وسط html  صفحه باز کنید و کدهایتان را درون آن بنویسید. ولی بهترین کار این است که تگ اسکریپت و کدهای جاوا اسکریپت خود را دقیقا بعد از تمامی تگ‌های html  (قبل از بسته‌شدن تگ body) بنویسید. ولی چرا این کار روش بهتری محسوب می‌شود؟

منظم شدن کدها یکی از مزایای به‌ کارگیری جاوا اسکریپت در پایین صفحه است. شما می‌توانید بی‌نهایت تگ اسکریپت در هر جای صفحه که خواستید و در بین html خود باز کنید؛ ولی این موضوع تنها سبب شلوغ شدن صفحه و ناخوانا شدن کدهایتان می‌شود.

جلوگیری از عدم شناخت تگ‌های استفاده شده: همان‌طور که گفتیم مرورگر از بالا به پایین صفحه حرکت می‌کند. پس تگ‌هایی که در بالا هستند، در ابتدا و سپس تگ‌های پایین‌تر خوانده می‌شوند. پس بدین ترتیب مشکلی که در حالت اول در مورد ناشناخته بودن html  صفحه داشتیم در این حالت به وجود نمی‌آید.

آموزش نوشتن کد های جاوا اسکریپت در یک فایل مجزا :

روش دیگر برای اجرای کدهای جاوا اسکریپت، آن است که اصلا کدهای جاوا اسکریپت خود را درون صفحه HTML ننویسید. برای این کار باید یک فایل مجزا با پسوند js. برای کدهای جاوا اسکریپت ایجاد کنید. این روش باعث منظم شدن کدها و در اختیار داشتن آن‌ها در یک‌جا می‌شود و توسعه و نگهداری کدها را نیز آسان‌تر می‌کند.

چگونه کدهای جاوا اسکریپت را در فایل جدا بنویسیم و آن را در صفحه خود استفاده کنیم؟

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  •  یک صفحه HTML ایجاد کنید. آن را با نام دلخواه ( اینجا ما از mimland.html استفاده کرده‌ایم ) ذخیره کنید.
  • یک فایل جدید ایجاد و آن را با پسوند .js ذخیره کنید. نام آن را می‌توانید app.js بگذارید.
  •  حالا برای اینکه این فایل جاوا اسکریپت و فایل HTML را به یکدیگر وصل کنیم باید فایل جاوا اسکریپت را در HTML خود صدا بزنیم؛ برای این کار از تگ script استفاده می‌کنیم. با این تفاوت که این بار به جای نوشتن کدها بین آن، آدرس فایل جاوا اسکریپتی خود را به آن می‌دهیم.
  • <script type="text/javascript" src="/app.js"></script>

کلمه type=”text/javascript” به مرورگر ما می‌فهماند که در حال نوشتن چه نوع فایل جاوا اسکریپتی هستیم. کلمه src نیز آدرس فایل جاوا اسکریپت ما را بیان می‌کند.

آموزش روش‌های آدرس دهی به فایل‌های جاوا اسکریپت :

به طور کلی برای وارد کردن هر فایل خارجی به صفحه HTML (مثل فایل CSS، عکس یا … باشد) باید آدرس دقیق آن را به تگ مربوطه اضافه نمایید. برای مثال در Attribute (اتریبیوت) src در تگ img شما باید آدرس دقیق عکس را وارد کنید تا عکس شما نمایش داده شود. جاوا اسکریپت و هر منبع خارجی دیگر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای استفاده در صفحه باید از آدرسی که به تگ آن‌ها می‌دهیم بارگذاری شوند.

برای آدرس دادن به فایل‌ها دو راه حل وجود دارد:

راه حل اول: اولین راه‌حل اضافه کردن آدرس دقیق فایل در فضای وب ( مثلا www.mimtech.ir/sample-js-file.js ) است. همانطور که مشخص است در این روش نیاز به چیز خاصی ندارید؛ تنها چیزی که نیاز دارید آدرس دقیق فایل در اینترنت را در اتریبیوت src قرار دهید.

شما نیازی به اینترنت ندارید و تنها آدرس فایل در کامپیوتر کفایت می‌کند.

راه حل دوم: راه حل صحیح‌تر آن است که به جای هر بار وارد کردن آدرس دقیق یک فایل در اینترنت، تمامی فایل‌های خود را در یک پوشه قرار دهید و سپس برای مسیردهی آن از آدرس همان پوشه استفاده کنید. این پوشه که تمام html ها و عکس‌ها و … در آن قرار دارد پوشه (فولدر) روت یا ریشه نام دارد؛ در واقع این پوشه منبع و نقطه شروع آدرس‌دهی به باقی فایل‌ها نیز خواهد بود.

برای آدرس دهی به فایل‌هایی که درون یک پوشه قرار دارند به نکات زیر توجه کنید:

حالت اول: وقتی دو فایل در یک پوشه قرار بگیرند برای آدرس‌دهی به آن‌ها تنها کافیست تا اسم فایل را وارد کنید؛ مثلا فرض کنید ما یک فولدر به اسم sample1 داریم که در آن دو فایل با نام index.html و index.js وجود دارد. برای صدا زدن فایل جاوا اسکریپت در این صفحه HTML تنها کافیست تا به صورت زیر عمل کنیم:

حالت دوم: در حالتی که یک فایل در فولدری جداگانه مانند sample2 قرار دارد و فولدر دیگری با نام js-folder دارید که داخل این فولدر فایل جاوا اسکریپت ما قرار گرفته است صفحه html نیز در فولدر ریشه یا همان sample2 قرار دارد. برای اینکه به فایل HTML فایل جاوا اسکریپتی داخل JS Folder برسید تنها کافی است تا قبل از نام فایل، نام فولدر  را به همراه علامت / بنویسید.

در این حالت، نوشتن نام فولدر مانند این است که ما وارد آن فولدر شده باشیم. به مثال زیر توجه کنید:

مثال دیگر:

در این حالت اگر بی نهایت فولدر دیگر در داخل هم نیز وجود داشته باشند همین کار را تکرار می‌کنیم؛ یعنی نام آن‌ها را نوشته و وارد آن‌ها می‌شویم تا زمانی که به فایل اصلی برسیم.

دقت کنید که در این حالت در ابتدای ‌آدرس‌دهی و در واقع پشت نام اولین فولدر، علامت / نگذاشته‌ایم. به بیان دیگر ما در حال حاضر در فولدر ریشه هستیم و از آنجا می‌خواهیم به فولدرهای دیگر حرکت کنیم. حالت بعدی زمانی است که ما در فولدر ریشه نبوده و درون یک فولدر داخلی هستیم و قصد بازگشت به فولدر ریشه را داریم تا از آنجا به جاهای دیگر حرکت کنیم.

htm-path

حالت سوم: فرض کنید فولدری به نام sample3 داریم که در آن یک فولدر به نام html، فولدری به نام js Folder و یک فولدر به اسم image وجود دارد. فرض کنید که فایل HTML ما در داخل فولدر html و فایل جاوا اسکریپت نیز در فولدر js-folder قرار دارد.

برای اینکه از فایل HTML فایل جاوا اسکریپت را صدا بزنیم چه کار باید کنیم؟ در این حالت فایل مبدا ما (همان HTML) در فولدر اصلی نیست در نتیجه نمی‌توان تنها نام فولدرها را بنویسیم و وارد آن فولدر شویم. در این حالت با کمک یک /  ساده در  ابتدای آدرس می‌توان آدرس‌دهی را از فولدر ریشه شروع کرد. با قرار دادن  علامت / در ابتدای مسیر  در حقیقت مسیر‌دهی را از فولدر ریشه شروع کرده‌ایم. در مثال زیر فایل HTML در پوشه html قرار دارد و در این پوشه هیچگونه فایل جاوا اسکریپتی وجود ندارد بااین حال چون ما در ابتدای آدرس علامت / قرار داده‌ایم گویی که از فولدر ریشه ‌آدرس داده‌ایم.

folder-path-js

حالت چهارم: فرض کنید یک فولدر با نام sample4 داریم که در این فولدر نیز فولدری به نام app وجود دارد؛ درون فولدر app یک فولدر  با نام index وجود دارد که درون آن نیز فولدری به نام HTML و یک فولدر به نام jsfolder وجود دارد.

فرض کنید فایل html ما مثل همیشه در داخل فولدر html و فایل جاوا اسکریپت نیز در فولدر jsfolder قرار دارد در این صورت برای اینکه از فایل html ، فایل جاوا اسکریپت را صدا بزنیم چه کار باید کرد؟

در این حالت باز هم فایل مبدا ما (HTML) در فولدر اصلی نیست پس نمی‌توان تنها نام فولدرها را نوشته و وارد آن فولدر شویم. در حالت قبلی با کمک /  به ابتدای آدرس توانستیم تا آدرس‌دهی را از فولدر ریشه شروع کنیم ولی این روش همیشه جوابگو نخواهد بود؛ فرض کنید فولدرهای بسیاری از فولدر ریشه وجود دارند و برای رسیدن به این فایل باید تمامی آن‌ها را از اول نوشت در حالی که ما می‌توانیم با یک روش ساده این مشکل را حل کنیم. اما راه‌حل چیست؟

استفاده از /.. !  وقتی /..  قبل از آدرس یک فایل قرار می‌دهید بدین معنا است که قصد بازگشت از فولدر را داریم (مثل زدن دکمه back در ویندوز). در این حالت تنها کافی است تا به جای حرکت به سمت فولدرهای جلو به سمت عقب و فولدرهای پیشین حرکت کنید.

اگر در همین مثال مسیر رسیدن به فایل‌ html  به صورت زیر باشد:

و مسیر رسیدن به جاوا اسکریپت از ریشه به صورت زیر باشد:

دیگر نیازی نیست برای صدا زدن فایل جاوا اسکریپت در داخل فایل html  کل مسیر از فولدر ریشه را طی کنیم؛ برای این کار کافی است تا یک بار به فولدر قبلی برگردیم (یعنی فولدر app در این مثال) و از آنجا وارد فولدر بعدی یعنی فولدر جاوا اسکریپت شویم (با زدن دو نقطه در اول آدرس در این حالت  از پوشه HTML به عقب برگشته‌ایم و بعد وارد پوشه Js شده و در آخر فایل index.js را انتخاب کرده‌ایم).

جهت درک بیشتر  و راحت‌تر این موضوع، می‌توانید به نمونه‌های ساخته شده در سایت w3schools مراجعه کنید.

در این مقاله به آموزش طراحی وب : آموزش جاوا اسکریپت [JavaScript] – (قسمت دوم) پرداختیم .

لطفا نظرات خودتان در مورد آموزش جاوا اسکریپت با ما در میان بگذارید .

با سپاس

ارسال پاسخ