آموزشاندرویدبرنامه نویسیکاتلینمیم تک 14نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

محیط کدنویسی کاتلین : آموزش کاتلین – (قسمت دوم)

آموزش کاتلین - (قسمت دوم) : محیط کدنویسی کاتلین

مهردادم و با یک نوشته دیگه با همکاری مجله میم تک در کنار شما دوستان عزیزم هستم. احتمالا می دونید که از نوشته قبلی شروع کردیم تا با هم دیگه آموزش‌ های برنامه‌ نویسی کاتلین رو پیش ببریم و ببینیم چه امکانات و قابلیت‌هایی رو در اختیار برنامه‌نویس‌ها قرار میده. در این نوشته هم می خواییم تا ادامه آشنایی با زبان برنامه‌نویسی کاتلین رو پیش ببریم و با محیط کدنویسی کاتلین آشنا بشیم.

آشنایی با محیط کدنویسی کاتلین :

در این نوشته می‌خواهیم تا محیط کدنویسی برای زبان برنامه‌نویسی کاتلین رو انتخاب و آماده کار کنیم.

ما برای اینکه بتونیم کدنویسی رو در این زبان برنامه‌ نویسی شروع کنیم قبل از هرچیزی نیاز به JDK یا به اختصار ( Java Development Kit ) داریم. ما باید JDK رو روی سیستممون نصب کنیم که برای تهیه اون هم می تونیم از سایت اصلی به این لینک اون رو دانلود کنیم و یا برای عزیزانی که مشکل VPN دارند می تونیم از سایت های فارسی خودمون هم استفاده کنیم. بعد از نصب دانلود فایل JDK و پشت‌سرگذاشتن مراحل نصب که بسیار راحت و سریع هم هست و همش با زدن دکمه Next و سپس انتخاب مسیر نصب و Next مجددا تموم میشه. فقط نکته ای که در نصب JDK باید رعایت بشه مقدار دادن متغیر Path با مسیر نصب JDK هست در environment variables سیستممون .

بعد از پشت‌سر گذاشتن این مراحل و نصب JDK روی سیستم می‌تونیم حتی با استفاده از یک Text Editor ساده کدهامون رو بنویسیم و اون ها رو در یک فایل با پسوند .kt ذخیره کنیم و با استفاده از JDK که باید در این مرحله آدرس مسیر نصب اون در Path اضافه شده باشه کدتون رو کامپایل و اجرا کنید. که برای کامپایل یک فایل با پسوند .kt و استفاده از کیت جاوا باید دستورات زیر رو بزنید که بصورت ویدیویی‌ می‌تونید به سایتمون مراجعه کنید.

به محلی که کلاس .kt قرار داره با استفاده از ترمینال باید تغییر مسیر بدید.

برای تغییر مسیر به سادگی می تونید از دستور زیر استفاده کنید :

[code]

cd //path

[/code]

که در قسمت بالا cd به معنای change directory  و //path مسیر مد نظر شما هست.

برای مثال اگر کلاس .kt شما در پوشه home قرار داشته باشه و مربوط به نام کاربری مهرداد دستور بالا به شکل زیر میشه :

[code]

cd /home/mehrdad

[/code]

بعد اینکه در اون مسیر قرار گرفتید می تونید با زدن دستور زیر کلاس کاتلین خودتون رو کامپایل کنید و فایل jar بسازید برای اجرای برنامتون:

[code]

kotlinc hello.kt -include-runtime -d hello.jar

[/code]

حالا کد بالا چی هست . قبل هر چی برای اجرای کد بالا باید از سایت اصلی کاتلین kotlinc رو نصب کنید.

hello.kt اسم کلاس کاتلین ما هست که شامل یکسری از کدها به زبان برنامه‌نویسی کاتلین میشه .

include-runtime به معنی این هست که این فایل قابلیت اجرایی بودن رو دارا هست .

d برای مشخص کردن یک اسم و مسیر برای فایل خروجی هست که در این مثال در همون مسیر که قرار داریم یک فایل jar به نام hello.jar رو برای ما میسازه و بعد از طی کردن همه این مراحل تازه ما موفق شدیم تا یک کلاس رو کامپایل کنیم و بتونیم اجراش کنیم. اما اگر همه این اتفاقات با زدن یک دکمه مثلثی سبز رنگ اتفاق می‌افتاد بنظرتون خیلی ساده‌تر و راحت‌تر نبود همه چی ؟

خبر خوب اینه که همچین چیزی با استفاده از IDE یا به اختصار integrated development environment امکان پذیر هست.

IDE به ما یکسری امکانات و قابلیت‌ها رو برای برنامه‌نویسی سریع‌تر میده. که ما چندین انتخاب برای زبان برنامه‌نویسی کاتلین در بین IDE های موجود داریم اما سر وقت IDE میریم که خود شرکت سازنده kotlin اون رو ساخته میریم.

برای این دوره آموزشی ما از intellij idea استفاده می‌کنیم. که برای دانلود اون هم می‌تونید به سایت خود کمپانی سازنده برید و IDE مربوطه رو دانلود و نصب کنید. فقط دقت کنید دوستان عزیز برای کد زدن با IDE هم باید باز JDK رو روی سیستم نصب داشته باشید.

خب این نوشته رو همینجا به پایان می‌رسونیم.

در این نوشته به معرفی محیط کدنویسی کاتلین پرداختیم.

تا نوشته بعدی بدرود 🙂

انواع داده و متغیرها در کاتلین : آموزش کاتلین (قسمت سوم)

ارسال پاسخ