آموزشاندرویدبرنامه نویسیکاتلینمیم تک 13نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

برنامه نویسی کاتلین را یاد بگیریم : آموزش کاتلین – (قسمت اول)

چرا برنامه نویسی کاتلین را یاد بگیریم؟ ( آموزش کاتلین - قسمت اول )
variables in Kotlin

مهرداد هستم  و با یک نوشته دیگه در سایت mimtech.ir در خدمت شما دوستان گلم هستم . در این نوشته می خواییم شروعی داشته باشیم به زبان برنامه نویسی کاتلین و اون رو ادامه بدیم در هر شماره از مجله . داخل پرانتز بگیم که (در شماره های قبلی ما قرار بود آموزش های برنامه نویسی بازی سازی و گیم رو هم داشته باشیم اما خب به دلیل محدودیت زمانی فقط تمرکز می کنیم روی قسمت کاتلین و اندروید و سعی می کنیم تا این قسمت رو قوی تر پیش ببریم . زمانی که پرتوهای نور خورشید متمرکز بشند سوزانده تر هستند دیگه . مگه نه ؟! 🙂 )

چرا زبان برنامه نویسی کاتلین ؟

اولین سوالی که پیش میاد می تونه این باشه که چرا اصلا نیاز هست تا ما بیاییم و زبان برنامه نویسی کاتلین رو آموزش ببینیم ؟!

خب اولین نکته اینکه گوگل اون رو بعنوان زبان رسمی برای توسعه برنامه های اندرویدی اعلام کرده. اما شاید این دلیل بزرگ برای بعضی از ماها کافی نباشه و بگیم که خب کرده که کرده ما دنبال اینیم که بدونیم چرا خب اینکارو کرده. منطقیه خب. شاید گوگل بخواد بره تو چاه ما هم باید بریم ؟ پس بیایید یکسری دلایل دیگه رو هم بررسی کنیم که اصلا خب چرا گوگل اینکارو کرده و چرا ما باید کاتلین رو یاد بگیریم ؟

در کنفرانس گوگل I / O 2017 بود که گوگل امد و گفت آقا از این به بعد ما با کاتلین برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی رو پیشنهاد می کنیم و دلایلمون هم ایناست:

یادگیری کاتلین راحته  :

شما می تونید به سرعت به این زبان برنامه نویسی و syntax اون مسلط بشید .

کاتلین روی JVM  کار می‌کنه :

شما می تونید کدهای کاتلین رو بنویسید و اون‌ها رو روی JVM اجرا کنید درست مثل جاوا

کاتلین با جاوا کاملا هماهنگه :

شما می‌تونید در هر پروژه هم از کلاس‌های کاتلین استفاده کنید و هم از کلاس‌های جاوا و خیالتون کاملا راحت باشه که مشکلی پیش نمیاد

کاتلین خلاصه هست :

می‌تونید به راحتی حتی خودتون مقایسه کنید کدهایی که به زبان برنامه‌نویسی کاتلین می‌زنید و کدهایی رو که به زبان برنامه‌نویسی جاوا می‌زنید رو و می‌بینید که کدهای زبان کاتلین به مراتب کوتاه‌تر و مختصرتر هستند

کاتلین ایمن هست :

چون Null Safety داره و اجازه نمیده تا  اشیاء بدون مقدار همینجوری بمونند .

موضوعات دیگه‌ای هم هستن که به اون‌ها در طول دوره اشاره خواهیم کرد.

در نوشته بعدی به اینکه از چه محیطی برای توسعه برنامه‌های کاتلینی خودمون استفاده کنیم اشاره خواهیم کرد و یک محیط مناسب رو انتخاب می‌کنیم و در ادامه نصب و پیکربندی برای شروع به برنامه‌نویسی .

با ما همراه باشید و با نظرات خودتون ما رو دلگرم به ادامه این مسیر کنید .

محیط کدنویسی کاتلین : آموزش کاتلین – (قسمت دوم)

بدرود دوستان عزیزم

1 دیدگاه

  1. درود بر مهرداد دولت خواه عزیز
    سپاس بابت مطلب مفیدتون
    امیدوارم با قدرت هرجه تمام این آموزش رو ادامه بدین

ارسال پاسخ