سیستم عامللینوکسمیم تک 29نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

سیستم عامل لینوکس چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟

آشنایی با سیستم عامل لینوکس

دقیقا مثل ویندوز، iOS و Mac OS، لینوکس هم یک سیستم عامل است. همچنین محبوب ترین سیستم عامل دنیا یعنی اندروید نیز توسط لینوکس طراحی شد. توجه کنید که لینوکس برای افراد حرفه ای حوزه کامپیوتر هسته یا Kernel و برای افراد مبتدی یک سیستم عامل است!

این سیستم عامل یا هسته لینوکس در سال 1991 توسط لینوس توروالدز به صورت Open-Source (متن باز) معرفی شد.

جالب است بدانید که از تلفن های هوشمند گرفته تا اتومبیل، تلویزیون، یخچال، لباسشویی، کولر، ابر رایانه، کامپیوتر و لپ تاپ های خانگی تا دستگاه های صنعتی و سرورهای سازمانی، لینوکس در همه جا وجود دارد.

بخش های مختلف سیستم عامل لینوکس :

لینوکس از بخش های زیر تشکیل شده است:

1. Bootloader

بخشی نرم افزاری است که فرآیند بوت را مدیریت می کند.

این اولین مرحله ی بوت شدن سیستم عامل لینوکس است که بعد از BIOS اجرا می شود.

گراب یا Grub یک نمونه bootloader است.

Bootloader

2. Kernel

بخش اصلی و مرکزی سیستم عامل لینوکس (هر سیستم عاملی) است که پردازنده، RAM و دستگاه های جانبی را مدیریت می کند.

Kernel پایین ترین سطح یک سیستم عامل است.

Kernel

3. Init

اولین سرویسی است که بعد از bootloader آغاز می شود تا خاموش شدن سیستم فعال است.

در واقع init شروع دیگر سرویس های در حال اجرا است و به همین دلیل Process ID یا PID آن برابر 1 است. تمام اسکریپت های سرویس های سیستم عامل لینوکس در /etc/init.d/ قرار دارد. از init به عنوان مادر بقیه فرآیندها و سرویس ها یاد می شود.

همچنین init نسخه جایگرین systemd است!

Init

4. Daemon

برنامه هایی که به عنوان یک سرویس پشت صحنه اجرا می‌شوند است و در ارتباط مستقیم با کاربر نمی باشد. مثلا dhcpd، lpd، sshd و یا inetd از همین سرویس های پشت صحنه است. بعضی daemon ها در هنگام بوت شدن سیستم عامل لینوکس و بعضی بعد از ورود کاربر به محیط گرافیکی (در صورت وجود محیط گرافیکی یا GUI) اجرا می شوند. برای آن که بخواهید یک سرویس یا برنامه ای خاص در استارت آپ (روشن شدن سیستم) اجرا شوند، باید اسکریپی بنویسید که تبدیل به daemon شود. اگر سرویسی خاص مثل ssh شامل daemon باشد، میتوانید با دستور systemctl enable ssh این کار را انجام دهید.

Daemon

5. Graphical server

سروری است که کار نمایش محیط گرافیکی روی مانیتور یا تحت ریموت را انجام می دهد.

به آن X server یا X نیز می گویند.

Graphical server

6. Desktop environment

بخشی از سیستم عامل لینوکس است که در واقع کاربر با آن تعامل دارند.

desktop environment های زیادی مثل GNOME، Mate، LXDE، KDE، Xfce و غیره وجود دارد که هر کدام شامل برنامه های داخلی و از پیش نصب شده خودشان هستند. مثل بازی ها، مرورگر ها، مدیریت فایل و غیره.

LXDE Desktop

Mate Desktop

Xfce Desktop

چرا لینوکس ؟

این سوال بسیاری از متخصصین و علاقمندان حوزه کامپیوتر است. اکثر کاربران به این فکر میکنند که چرا باید زحمت بکشند و لینوکس را فرا بگیرند در صورتی که سیستم عاملی مثل ویندوز وجود دارد!

این نظر تا جایی درست است اما اگر از این که کامپیوترتان هنگ و کرش می کند، کند عمل می کند، هر چند وقت ویروسی می شود و غیره خسته شده اید، بهتر است یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس را امتحان کنید زیرا این سیستم عامل مطمئن ترین سیستم عامل دنیا از لحاظ کارای است. به این نکته هم دقت کنید که این اکثر توزیع های این سیستم عامل نیاز به کرک و خرید لایسنس ندارد و رایگان است.

توزیع لینوکس چیست؟

شاید چندین بار کلمه توزیع یا Distribution های سیستم عامل لینوکس را شنیده باشید. لینوکس بر خلاف ویندوز که توسط یک کمپانی (مایکروسافت) منتشر می شود، از چندین کمپانی منتشر می شود. هر کمپانی با اهدافی خاص این سیستم عامل را توسعه داده و اسمی برای آن انتخاب می کند.

Image result for linux distributions

توزیع های محبوب لینوکس:
 • LINUX MINT
 • MANJARO
 • DEBIAN
 • UBUNTU
 • ANTERGOS
 • SOLUS
 • FEDORA
 • ELEMENTARY OS
 • OPENSUSE
 • KALI LINUX

البته به این نکته توجه کنید که برخی از توزیع ها مادر دیگر توزیع ها هستند. به طور مثال، Debian مادر Ubuntu است توسعه دهندگان این دو توزیع تعاملات زیادی با هم برای انتشار نسخه های مختلف دارند.

لینک زیر نشان دهنده توزیع های مادر و زیر مجموعه هایش، Desktop Environment پیش فرض هر توزیع و Package Manager ها است:

برخی از توزیع های سیستم عامل لینوکس

توزیع های محبوب لینوکس برای سمت سرور:

همانند Windows Server، سیستم عامل لینوکس هم توزیع هایی برای مدیریت شبکه دارد.

 • Red Hat Enterprise Linux
 • Ubuntu Server
 • Centos
 • SUSE Enterprise Linux

توزیع هایی مثل Ubuntu Server و CentOS به صورت رایگان و بعضی توزیع ها هم مثل Red Hat و یا SUSE به صورت غیر رایگان و دارای پشتیبانی فنی عرضه می شوند.

نصب نرم افزار در لینوکس:

روش نصب نرم افزار در سیستم عامل لینوکس متفاوت است. یعنی در اکثر موارد به این صورت نیست که فایلی دانلود کنید و بعد از دابل کلیک شروع به نصب آن کنید. اول از همه، معمولا به برنامه ها و نرم افزار ها در لینوکس، پکیج یا Packager می گویند. در همین راستا، توزیع های مختلفی برای مدیریت و نصب پکیج ها وجود دارد که به آنها Package Manager می گویند.

انواع توزیع های Package Manager:
 • APT: معروف و محبوب در Debian و … به صورت سطح بالا است.
 • DPKG: معروف و محبوب در Debian و … به صورت سطح پایین است.
 • YUM: معروف و محبوب در CentOS و … به صورت سطح بالا است.
 • RPM: معروف و محبوب در Read Hat و … به صورت سطح پایین است.
 • Synaptic: مدل گرافیکی APT است.

Image result for linux package manager

3 دیدگاه

  1. بله. می توانید از پکیج tar و یا zip و unzip استفاده کنید. روش نصب بسیار ساده است و این عمل بستگی به توزیع لینوکس شما دارد.
   موفق باشید.

 1. لینوکس خیلی خوبه اما خیلی از نرم افزار ها رو روش ندارید و همین مشکل باعث میشه تا این که مجبور بشید با وجود باگ های بسیار فراوان ویندوز باز هم باهاش کار کنید

ارسال پاسخ

محمد رستمی
محمد رستمی هستم، دانشجوی رشته نرم افزار و فعال در حوزه آی تی. علاقه مند به "تمامی مباحث شبکه"، "امنیت"، "لینوکس"، "اندروید"، "مجازی سازی" و ...