شبکهمیم تک 16

پروتکل های شبکه : معرفی و آشنایی با مهم ترین ها – قسمت دوم

پروتکل های شبکه : معرفی و آشنایی با مهم ترین ها - قسمت دوم

آشنایی با مهم ترین پروتکل های شبکه :

در قسمت اول با تعدادی از مهم ترین پروتکل های شبکه آشنا شدیم.

در این مقاله سایر پروتکل های مهم شبکه را خواهید شناخت.

پروتکل SSH :

یکی دیگر از پروتکل هایی که برای برقراری ارتباط بین سرویس گیرنده و دهنده و به منظور اتصال به Command line مورد استفاده قرار می گیرد، پروتکل SSH است. در واقع SSH همان کاری را انجام می دهد که پروتکل TELNET انجام می دهد با این تفاوت که داده ها را به صورت کد شده ارسال می کند و به این شکل یک ارتباط امن را ایجاد می کند بر عکس TELNET که ارتباطی کاملا ناامن را برقرار می کرد.

همچنین این پروتکل دارای دو ورژن SSH1 و SSH2 است.

SSH در لایه Application فعالیت می کند.

پروتکل SSH

پروتکل DNS :

DNS یا Domain Name System یک پروتکل بسیار پر کاربرد در حوزه شبکه و وب است که مهم ترین قابلیت آن تبدیل اسم به IP و بالعکس می باشد. زمانی که شما می خواهید وارد صفحه گوگل شوید، آدرس Google.COM را در مرورگر خود وارد می کنید. اما واقعیت این است سرور ها از روی IP می توانند شما را به صفحه مورد نظر متصل کنند و در اینجا DNS با تبدیل آدرس Google.COM به IP 4.2.2.4 شما را به سرور مورد نظر متصل می کنند.

پروتکل DNS در لایه Application فعالیت می کند.

پروتکل DNS

پروتکل POP3 :

یکی از پر کاربرد ترین پروتکل های شبکه POP3 یا Post Office Protocol 3 است که از این پروتکل برای دریافت ایمیل استفاده می شود. در واقع وظیفه برقراری ارتباط بین فرستنده ایمیل و دریافت کننده ایمیل را دارد. زمانی که شما می خواهید ایمیل خود را از بستری مانند Gmail چک کنید نیازی به این پروتکل نیست. اما زمانی که بخواهید ایمیل خود را از طریق برنامه هایی مانند Outlook تست کنید در آن زمان این پروتکل وظیفه دریافت ایمیل را دارد و شما را به سرور ایمیل متصل می کند.

POP3 در لایه Application فعالیت می کند.

پروتکل POP3

پروتکل TCP :

این پروتکل یکی از مهم ترین پروتکل های انتقال اطلاعات و برقراری ارتباط است. TCP یک پروتکل Connection oriented است. یکی از مزایای مهم TCP مطمعن بودن این پروتکل است، زیرا نحوه کار پروتکل به این شکل است که زمانی که بسته ای از مبدا به سمت سیستم مقصد ارسال می شود، سیستم اصلی منتظر دریافت جواب می ماند و اگر بسته به مقصد نرسیده باشد دوباره ارسال خواهد شد اما همین روش باعث کاهش سرعت این پروتکل می شود.

پروتکل TCP در لایه Transport قرار دارد.

پروتکل UDP :

دیگر پروتکلی که برای ارتباط در شبکه استفاده می شود UDP است. UDP یک پروتکل Connection Less می باشد که سرعت بسیار بالایی را دارد اما پروتکل مطمعنی نیست و کاملا برعکس TCP است. تمام این ها به این دلیل است که زمانی که یک بسته توسط UDP ارسال می شود دیگر منتظر دریافت پاسخ از سمت سیستم مقصد نمی ماند و اگر بسته به مقصد نرسد کاملا از بین می رود.

همچنین پروتکل UDP در لایه Transport قرار دارد.

پروتکل TCP و UDP

 

به پایان مقاله معرفی مهمترین پروتکل های شبکه رسیدیم.

موفق باشید.

ارسال پاسخ