امنیتشبکهمیم تک 9

امنیت شبکه ی خود را چگونه حفظ کنیم ؟

امنیت شبکه خود را چگونه حفظ کنیم ؟

امنیت شبکه چیست ؟

به طور کلی به سیاست‌ها و روش‌هایی که مدیران برای محافظت شبکه از هکرها ، ویروس‌ها و…..استفاده می‌کنند، امنیت شبکه می‌گویند. اگر شما در یک شبکه از قوی ترین تجهیزات استفاده کرده باشید، بهترین پیکربندی را در آن انجام داده باشید و یا هر چیز دیگری که در یک شبکه کامپیوتری مورد نیاز است در بهترین حالت خود باشند ولی شبکه از امنیت پایینی برخوردار باشد، می‌توان شبکه مورد نظر را در سطح پایینی دانست؛ ‎زیرا یکی از مهم ترین بخش های شبکه، امنیت آن است و ممکن است با یک حمله توسط هکرها و یا ویروس ها، شبکه شما آسیب جدی ببیند و اطلاعات از بین برود.

انواع تهدیدات در یک شبکه :

در اینجا با انواع تهدیدات یک شبکه بیشتر آشنا می شویم.

ویروس ها:

ویروس ها این قابلیت را دارند که دائماً از خود کپی برداری کرده و در برنامه های مختلف قرار گیرند. ویروس به عنوان یک عامل مخرب شناخته می شود که به منظور تخریب برنامه های کاربردی و سیستم های موجود طراحی شده، می تواند اطلاعات موجود در یک شبکه را کاملا از بین برده و یا حداقل آسیب جدی به آن بزند و هم چنین باعث کندی سیستم شوند؛ البته تمام ویروس‌ها نیز تا این اندازه خطرناک نیستند و تهدیدات آنها به نسبت کمتر است.

 

تروجان:

تروجان یک اسم برگرفته از افسانه های یونان باستان است. تروجان برخلاف ویروس ها قابلیت کپی برداری از خود را ندارد ولی به  اندازه  آن ها می ‌تواند به یک شبکه آسیب بزند. تروجان راه‌های غیرقانونی در شبکه ایجاد می کند که با استفاده از آن ها، هکرها و مهاجمان این اجازه را دارند که به شبکه نفوذ کنند.

 

کرم ها:

کرم ها را می توان به نوعی خطرناک تر از دو  تهدید قبلی دانست. آنها نوعی بد افزار هستند که می توانند مانند ویروس ها از خود کپی بگیرند؛ با این تفاوت که ویروس ها برای این کار نیاز به یک نرم افزار دارند ولی کرم ها بدون نیاز به نرم افزار این کار را انجام می دهند. آن ها می توانند با استفاده از یک شبکه ی کامپیوتری به شبکه ی دیگر منتقل شوند. کرم ها این قابلیت را نیز دارند که فضای زیادی از هارد دیسک ها را اشغال کنند، پهنای باند شبکه را مصرف کنند و به حداقل ممکن برسانند.

 

 نرم افزارهای جاسوسی:

نرم افزارهای جاسوسی اطلاعات و داده های یک شبکه را می‌توانند بدون اجازه مدیران شرکت دریافت کنند و به نوعی آنها را به سرقت ببرند که در اختیار هکرها و افراد سود جو قرار دهند. این نرم افزارها با پردازش های اضافی باعث کندی سیستم می‌شوند.

 

هکرها: 

شاید مهم‌ترین بخش امنیت در شبکه، حفاظت آن از هکرها باشد؛ زیرا آنها می توانند تمام کارهایی را که  ویروس‌ها، کرم‌ها، تروجان ها و یا نرم افزارهای مخرب انجام می دهند، در یک جا انجام دهند. آن ها می توانند با قرار گرفتن در طرفین ارتباط، بدون آن که دو طرف بفهمند شروع به گوش کردن ارتباط آنها کنند، اطلاعات را به سرقت ببرند، می‌توانند  یک شبکه را از سرویس دهی خارج کنند و ….

چگونه امنیت شبکه خود را بهتر کنیم ؟

اما تمام این تهدیدات را می‌توان با استفاده از روش هایی تا حد بسیار زیاد از بین برد.

 

آنتی ویروس ها :

آنتی ویروس ها نرم افزارهای مهمی هستند که قطعاً تمامی افراد تجربه کار کردن با آنها را  دارند. وظیفه این نرم افزار ها جلوگیری از نفوذ و یا تخریب بدافزارهایی مانند ویروس ها، کرم ها و …. است که قصد آسیب به شبکه را دارند. آنتی ویروس ها با استفاده از شناسایی کدهای مخرب ویروس ها، آنها را پیدا کرده و از بین می برند.

 

تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه :

مدیران یک شبکه می توانند با استفاده از نظارت بر روی ترافیک شبکه، به منظور امنیت در آن استفاده کنند که می توان این کار را با استفاده از نرم افزار های خاصی که به همین منظور طراحی شده اند، انجام داد.

 

داشتن اطلاعات کافی از شبکه :

مدیران یک شبکه باید اطلاعات کاملی از شبکه خود داشته باشند؛ به عنوان مثال باید بدانند میزان استفاده ی کاربران و تجهیزات از شبکه و منابع شبکه، چه اندازه است و هم چنین باید روشهای درستی را برای ایجاد امنیت در شبکه خود در نظر بگیرند.

 تهیه نسخه پشتیبان :

این بخش، قسمت مهم و امنیتی می باشد. شما می توانید با استفاده از کپی برداری از اطلاعات خود و یا به اصطلاح back up گیری اطلاعات، امنیت شبکه خود را تامین کنید. اگر شبکه شما توسط هکرها و یا ویروس ها مورد حمله قرار گرفت و اطلاعات شما از بین رفت، می توانید به سادگی با اطلاعاتی که از قبل تهیه کرده بودید، مجدداً مشابه آن را راه اندازی کنید.

 

فایروال ها :

احتمالاً تا به حال اسم فایروال به گوشتان خورده است. فایروال در واقع دیواری است که بین شبکه شما و شبکه های خارجی مانند اینترنت قرار می گیرد و به نوعی ورودی و خروجی شبکه را کنترل می کند. فایروال وظیفه جلوگیری از حمله هکرها و بد افزارها به شبکه را دارد.

این ها مواردی از تحقیقات شبکه و روشهای مقابله با آن ها بود که در اینجا اشاره شد.

شما می توانید با روش هایی که گفته شد، امنیت قابل قبولی را برای شبکه خود در نظر بگیرید.

البته لازم به ذکر است که اگر امنیت شبکه شما در بالاترین سطح خود هم قرار بگیرد، باز هم امکان حمله و تهدید شبکه وجود دارد و شما تنها می توانید کار را برای هکرها سخت تر و به نوعی غیر ممکن کنید اما نمی‌توانید کاملا آن را از بین ببرید.

امیدوارم از این مقاله که خلاصه‌ای از امنیت در یک شبکه کامپیوتری بود، لذت برده باشید.

ارسال پاسخ