میم تک 11هوش مصنوعی

Neuralink ؛ سرمایه گذار ارتباط مغز و کامپیوتر

Neuralink ؛ سرمایه گذار ارتباط مغز و کامپیوتر

مقدمه ای از ارتباط مغز و کامپیوتر

می دانم که وقتی بخواهم از ارتباط مغز و کامپیوتر صحبت کنم و بگویم ذهن می خواهد با شی ء بی جانی مثل کامپیوتر ارتباط برقرار کند و به آن دستور بدهد تا بدون دخالت هیچ یک از اعضای بدن کاری را انجام دهد همانقدر غیرقابل باور است که شاید سال های خیلی قبل تر از اختراع تلفن تصور اینکه وسیله ای پیدا شود که بتوان با آن سر کره زمین صحبت کرد برای مردم آن زمان غیر قابل باور بود یا شاید هیچکس فکرش را هم نمی کرد روزی وسیله ای اختراع شود که با آن بتوانند مسیر چند ساعته را طی چند دقیقه طی کنند ، اما اکنون قصد دارم خیلی کوتاه از کمپانی ای صحبت کنم که هدف اصلی تاسیس آن ایجاد ارتباط مغز و کامپیوتر است. ( کمپانی Neuralink )

قبل از آن بهتر است با مفهوم توری عصبی آشنا شویم.

Neuralace

توری های عصبی یک مش نازک هستند که در جمجمه اعمال می شوند و مجموعه ای از الکترودها را قادر به نظارت بر عملکرد مغز می کنند.

برای قرار دادن توری عصبی یک سوزن کوچک حاوی مش نورد داخل جمجمه قرار داده می شود و مش به داخل مغز تزریق می شود. همانطور که مش از سوزن خارج می شود آن را می شکند و مغز را می پوشاند.

به تدریج توری به عنوان بخشی از مغز پذیرفته می شود و حتی با آن حرکت می کند، رشد می کند و تغییر اندازه می دهد.

مهمترین کاربرد توری های عصبی رفع اختلالات نورولوژیک مانند بیماری پارکینسون است. توری های عصبی به طور بالقوه می توانند توانایی خوردن، قدم زدن و حتی صحبت کردن را به وجود آورند. Kernel کمپانی ای که در سال 2016 به منظور ساخت توری های عصبی تاسیس شد امیدوار است که ایمپلنت هایی را با کمک توری های عصبی جهت بیماران پارکینسون و آلزایمر تولید کند. اگر مش در مغز قرار گیرد و توسط مغز پذیرفته شود آن را قادر می سازد تا با کامپیوتر اتصال بی سیم برقرار کند.

Neuralink چیست ؟

یک مفهوم علمی تخیلی که قصد دارد مجری برقراری ارتباط مستقیم مغز و ماشین باشد. تکنولوژی ای که برای توسعه رابط های مغز با پهنای باند فوق العاده بالا جهت اتصال انسان و ماشین ها معرفی شده است. در این تکنولوژی از رابط های مغز و کامپیوتر که اصطلاحاً BCI نامیده می شوند استفاده می شود. BCI ها در حال حاضر به صورت یک طرفه وجود دارند. نمونه بارز آن دستگاه هایی است که بالای سر انسان قرار می دهند و سیگنال های مغز را اندازه گیری کرده و امکان حرکت را برای افرادی که دچار آسیب مغزی شده اند فراهم می کند.

اما چیزی کهایلان ماسک  می خواهد برقراری یک ارتباط دو طرفه بین مغز و کامپیوتر است. ارتباطی که می تواند انسان را هوشمند تر کند، حافظه اش را بهبود بخشد و در نهایت به گسترش ذهن انسان کمک کند. مطمئناً نام ایلان ماسک صاحب Tesla و Space x را شنیده اید. او اکنون با تاسیس کمپانی Neuralink قصد دارد تا بهترین راه را جهت ایجاد ارتباطات ذهنی پیدا کند. جالب است بدانید ایده این کمپانی و حتی نام آن متعلق به یک دانشمند ایرانی به نام پروفسور پدرام محسنی بوده است.

اهداف Neuralink

         ایجاد ایمپلنت های جدید که می توانند جراحی مغز انجام دهند!!!

جالب است که بدانیم نوعی از این تکنولوژی در حال حاضر وجود دارد. تعدادی از ایمپلنت های مختلف مغز برای کمک به درمان بیماران نابینا که مبتلا به بیماری های عصبی هستند استفاده می شود.

         ارتباط ذهنی انسان با وسایل اطراف

اصطلاح BCI یا رابط های کامپیوتر و مغز به این ویژگی داده شده است. بیونیک های پیشرفته ای که می توانند سیگنال های مغز را تفسیر کنند و حرکات محدودی برای بازوها و پاهای پروتزی ایجاد کنند.

         انسان ها می توانند از طریق تراشه اطلاعات را جمع آوری کنند

Neuralink قصد دارد چیپ هایی را تولید کند که حافظه انسان و قدرت پردازش آن را افزایش دهد . نام این چیپ ها برای من ذهنیت Flash Memory را بوجود آورد. تصور کنید در مغز تراشه ای قرار بگیرد که مثلا 2 گیگ از اطلاعات ما روی آن ذخیره و از طریق ارتباط ذهنی وارد کامپیوتر شود!!!

  آیا Neuralink موفق به می شود؟

با وجود اینکه امکان موفقیت Neuralink از نظر مردم عادی غیرممکن است عده ای از دانشمندان معتقدند این ایده دور از دسترس نیست. برای مثال مارک زاکربرگ مدیرعامل و موسس فیسبوک در سال 2015 از انتقال تجربه های حسی انسان به کامپیوتر و اشتراک آنها به صورت آنلاین در آینده صحبت کرد. اما هنوز هم عدم اطمینان درباره به نتیجه رسیدن این تکنولوژی وجود دارد.

و در آخر این که اگر مهندس کامپیوتر یا مکانیک هستید و رویای حضور در یک پروژه بزرگ را در سر دارید به فکر تکمیل رزومه کاری خود باشید چرا که Neuralink از متخصصان این حوزه ها دعوت به همکاری نموده است.

 

ارسال پاسخ