آموزشاینترنتشبکهمیم تک 14

مدل OSI چیست و چه کاربردی در شبکه دارد ؟

مدل OSI چیست و چه کاربردی در شبکه دارد ؟

در این مقاله هدف آموزش مدل OSI است که در ادامه به آن می پردازیم.

معرفی مدل OSI :

مدل OSI ، مدلی است که توسط ISO ایجاد شده در واقع بهتر است که بگوییم این مدل راهنمایی است که دارد به ما می گوید زمانی که می خواهیم از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنیم چه اتفاقاتی میفتد، در واقع محیطی که کاربر مشاهده میکند تصویری رنگی و زیبا است یا فرض کنیم ارتباط وب سرور و وب کلاینت باشد که کاربر بطور مثال صفحه گوگل را باز می کند و صفحه ای رنگی میبیند اما وقتی که بیایم نوع ارتباط رو روی کابل بررسی کنیم تمامی موارد گفته شده البته به نوع بستر (اترنت،وایرلس،فیبرنوری) ،یک مراحلی اتفاق می افتد که …

لایه های مدل OSI :

مدل OSI یک مدل 7 لایه است که می گوییم 7 لایه اتفاقاتی روی دیتای مورد نظر می افتد که در نهایت در یک application زیبا تبدیل می شود به یک سری سیگنال در لایه فیزیکال و در طرف مقصد هم همین اتفاق ها بالعکس می افتند.

خط ها نشان می دهد که هر لایه اطلاعات لایه متصل به خودش رو می تواند بفهمد طبق تصویر

لایه های مدل OSI
تصویر شماره 2

خب برای اینکه بتوانیم مدل OSI را بطور کامل یاد بگیریم باید با تک تک لایه ها آشنا و مفاهیم آنها را درک کنیم و هدف این است که با یادگیری هر لایه ، یک دید جدیدی نسبت به osi پیدا کنیم.

معرفی لایه های مدل OSI :

از بالا به پایین شروع به یادگیری میکنیم طبق تصاویر:

 

لایه Aplication :

تصویر شماره 3

لایه هفتم از بالا به نام لایه application شناخته میشود طبق تصویر ، میگوییم که این لایه مسئول ایجاد درخواست است فرض کنیم که شما یک مرورگر باز میکنید در واقع درخواست وب رو انجام دادید یا outlook باز میکنید درخواست ایمیل می دهید پس پروتکل هایی که در این لایه استفاده می شوند در واقع پروتکل های مرتبط با آن درخواست هستند.

به این لایه user interface هم گفته می شود زیرا نزدیک لایه به کاربر می باشد.

این لایه مخصوص است به این معنا که برنامه هایی نوشته شده است که بطور اختصاصی در این لایه کاربرد دارند مثل نرم افزار ورود البته بصورت آنلاین و استفاده در شبکه چون نرم افزار در صورت استفاده در شبکه نیاز به استفاده از لایه ها و انتقال پیدا می کنند.

به بسته های ارتباطی این لایه Message گفته می شود.

لایه Presentation :

تصویر شماره 4

لایه بعدی میشه لایه presentation که بهش لایه Translation هم گفته می شه ، میگه قراره که فرمت دیتا رو به فرمتی تبدیل کنه که این فرمت توسط بقیه لایه ها قابل فهم باشه.

زمان ارسال دیتا، دیتا رمزنگاری ( فشرده ) خواهد شد و در سمت دریافت هم رمزگشایی ( باز شدن ) می شود تا قابل خواندن خواهد شد.

Data Unit تغییر نکرده و بصورت Message ارسال می شود.

 

لایه Session :

تصویر شماره 5

این لایه کارش اینه که session ها رو ایجاد و مدیریت می کنه ، اونا رو نگه میداره و به پایان می رسونه.

کار دیگه ای رو که انجام میده check point گذاشتن هست مثلا فرض کنید که من دارم با شما صحبت می کنم و در پایان هر حرفم یه تایید از طرف شما بگیرم، یه مطلبی رو توضیح بدم و بگم خب ؟ و شما خب رو اکی بدید .

Data Unit هنوز تغییری نکرده است.

 

لایه Transport :

تصویر شماره 6

موقعی که دیتای ما وارد لایه transport میشه اولین اتفاقی که روی دیتا میفته بهش میگیم segmentation یعنی Message به قطعات کوچک تقسیم می شه چون مدیریت بر روی آن آسان تر خواهد شد .

قطعات تقسیم شده در لایه Transport :

از این به بعد در مورد یکی از قطعات تقسیم شده بحث خواهیم کرد طبق تصویر زیر:

تصویر شماره 7

مورد دیگه بنام Flow Control شناخته می شود، در کارت شبکه ها صفی به نام بافر وجود دارد که سگمنت ها و بخش های کوچک در این صف قرار می گیرد که نوبت ارسال و یا دریافت آنها برسد . حال اگر بیش از ظرفیت دریافت بخوایم توسط بسته ها به اصطلاح بمب باران بشیم قدرت پردازش اونها رو نخواهیم داشت یا اگر بخوام بطور دیگه ای توضیح بدم اگر شما اینترنت با سرعت 512 داشته باشید در زمان دانلود همیشه با یک rate ثابت دانلود نمیکنید پس مکانیزمی در دو طرف باید وجود داشته باشد که نظارت بر روی ارسال و دریافت داشته باشد.

مورد بعدی error handling است که مکانیزم ساده ای بنظر میرسد فرض کنید موقع ارسال 10 سگمنت به ترتیب یک تا ده ارسال میکنیم ولی موقع دریافت بطور مثال سگمنت شماره هشت به مقصد نمیرسد در صورتی که باید همه ده سگمنت به مقصد برسند. برای ساخت بسته message برای رفتن به لایه های بالاتر پس مکانیزمی باید باشه که به سگمنت های ارسال و دریافت کنترل کنه ،چطور ؟ به این صورت که به ازای ارسال هر سگمنت منتظر دریافت اکی و تایید از طرف مقابل می ماند.

مورد بعدی segment sequencing است که صرفا بر ترتیب ارسال بسته ها اشاره دارد بطور مثال بسته ها به ترتیب 12345678910 ارسال شوند اما موقع دریافت 12345867910 دریافت شوند پس مکانیزمی باید باشه که بر ترتیب ارسال و دریافت نظارت داشته باشد.

مورد بعدی service addressing فرض کنید داخل یک مکانی هستید و یک بسته برای شما ارسال می شود و طبق لایه نتوورک آدرس دهی درست باید و بسته به دست شما برسد اما حال داخل بسته پکیج هایی وجود دارد که هر کدام مربوط به مکان های مختلفی از مکانی هستید باشد و شما هم اطلاعی از اینکه بسته برای کدام بخش است ندارید . اما ساده ترین کار این است که بر روی پکیج داخل بسته برگه ای چسبانده شود و روی نوشته شود بطور مثال حسابداری! که شما متوجه شوید این پکیج متعلق به بخش حسابداری است. همین موارد در شبکه هم وجود دارد مثلا درخواست وب رو فرض کنید وقتی آدرس دهی درست باشد درخواست به شما می رسد اما کامپیوتر شما وقتی بخواد درخواست رو در outlook باز کنه یا در media player باز کنه عملا این درخواست برای ما کاربرد نداره پس از راهی کامپیوتر باید بفهمد که درخواست رو در لایه application تحویل کدام سرویس بدهد، راه چیست؟ در مدل OSI راهکار این است که هر سرویسی در لایه application با یک شماره پورت نظیر میشود در لایه transport بطور مثال درخواست وب Http با شماره 80 در لایه چهارم نظیر میشود.

Data Unit در این لایه به segment تغییر میکند.

 

لایه Network :

تصویر شماره 8

لایه بعدی Network ، خب دیتا بعد از عبور از لایه transport وارد لایه network می شود ، وظیفه ای که لایه نتوورک داره آدرس دهی و مسیریابی است فرض کنین که من به شما میگم فردا ساعت 12 شمارو تو میدان آزادی میبینم اما اگر دو میدان آزادی در شهر باشد پیدا کردن محل قرار سخت خواهد شد پس مسیریابی درست لازمش آدرس دهی درست است و به دیوایس هایی که مسئول مسیریابی هستند به نام روتر شناخته میشوند. پس وقتی هدر این لایه باز میشود (به رنگ قرمز در تصویر HL3) آدرس مبدا و مقصد بدست خواهد آمد.

Data Unit: مجموع یک سگمنت و هدر لایه 3 ،packet رو میسازه.

 

لایه Data Link :

تصویر شماره 9

لایه بعدی لایه Data Link است، این لایه مسئول Physical addressing است یعنی چی ؟ آدرس هایی به نام mac address که آدرس های bit 48 هستند و یونیک و تکرار نشدنی که توسط شرکت های سازنده به به کارت شبکه ها یعنی هر کارت شبکه یک آدرس اختصاص می یابد پس چرا وقتی در لایه نتوورک آدرس دهی لایه سه و آی پی داریم بیایم و با مک آدرس کار کنیم؟ به عبارتی آدرس های آی پی routable و قابل مسیریابی هستند .

مطلب بعدی که اشاره می کند به Error checking یعنی اینکه این سرویس با اضافه کردن هدر به نام TL2  یا دمب پکت امکان چک کردن سالم یا خراب بودن بسته رو فراهم میکند به این صورت که بطور مثال طبق فرمول ریاضی عددی را بدست می آورد مثلا 50 و داخل هدر می گذارد و وقتی مقصد بسته را تحویل میگیرد اگر طبق فرمول عدد بدست آمده با عدد ارسال شده در هدر ارسالی یکی باشد بسته سالم است و در غیر این صورت مشکل دارد.

Data Unit : frame است.

 

لایه Physical :

تصویر شماره 10

در لایه Physical  ما با سخت افزار کار داریم یعنی دیتای 01 قرار است که تبدیل بشود به bit و آماده شود برای ارسال ، این بیت ها بر حسب بستر شبکه تبدیل به سیگنال شده و در طول بستر ارسال می شوند.

مطالب گفته شده در مسیر ارسال دیتا بودند در سمت دریافت نیز همین مسیر بطور بالعکس اتفاق می افتد .

 

خسته نباشید.

3 دیدگاه

  1. What’s up to all, how is the whole thing, I think every one
    is getting more from this site, and your views are good in support
    of new viewers.

  2. Propecia Wa Online Fluoxetine Without Prescriptions Motilium Online No Prescription Levitra Koln Cialis Sample Flarex Without A Prescription

ارسال پاسخ