اخبار تکنولوژیمیم تک 31

Paas یا پلتفرم به عنوان سرویس چیست ؟

PAAS

معرفی Paas

Platform as a Service که به اختصار PAAS نامیده میشود بسترهای نرم افزاری ارائه دهنده خدمات هستند که شاخه ای از سرویس های ابری محسوب می شوند. این سرویس بستری را برای شما فراهم می کند تا بدون پیچیدگی در ساخت و نگهداری برنامه ها، توسعه، اجرا و مدیریت آنها را انجام دهد. پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS) محیط رشد و توسعه کامل در رایانش ابری است با منابعی که شما را قادر می‌سازد همه چیز را از برنامه‌های کاربردی ساده Cloud به برنامه‌های کاربردی سازمانی که پیچیده تر هستند، تحویل دهید. شما منابع مورد نیاز از یک سرویس ارائه دهنده Cloud را بر اساس پرداختی که انجام می‌دهید خریداری می‌کنید و از طریق یک اتصال ایمن اینترنت به آن‌ها دسترسی دارید.

خدمات PaaS می تواند شامل ویژگی های از پیش پیکربندی شده ای باشد که مشترکین می توانند به عضویت آن در بیایند و از آنها استفاده کنند. آنها می توانند ویژگی هایی را که نیازهایشان را برطرف می کند را انتخاب کنند و ویژگی هایی که برای آنها مفید نیست را دور بیاندازند. در نتیجه بسته ها می تواند از ارائه ی چارچوب های ساده نقطه و کلیک (point-and-click) ، که در آن هیچ تخصص میزبانی در سمت کاربر سرویس گیرنده مورد نیاز نیست تا تامین گزینه های زیرساختی برای توسعه پیشرفته ، متفاوت باشد.

برنامه نویسان نرم افزار، برنامه نویسان وب و توسعه دهندگان کسب و کار می تواند از PaaS بهره مند شوند.  ممکن است این بهره وری در ایجاد نرم افزاری باشد که قصد دارد آن را از طریق اینترنت ارائه دهد و یا ممکن است فروش یک نرم افزار خاص باشد. برای مثال توسعه دهندگان وب می توانند از محیط PaaS یا Platform as a service به صورت انفرادی و در هر مرحله از فرآیند توسعه ، تست و در نهایت میزبانی وب سایت خود استفاده کنند. با این حال ، کسب و کار هایی که در حال توسعه نرم افزار داخلی خود هستند نیز می تواند از  PaaS  بهره مند شوند.

PaaS شامل زیرساخت‌هایی مانند: سرورها، ذخایر و شبکه می‌شود که علاوه بر آن شامل نرم‌افزارهای ارتباطی، ابزارهای توسعه، خدمات هوش تجاری (BI)، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده و… نیز می‌شود. PaaS برای پشتیبانی از یک چرخه حیات کامل برنامه‌های کاربردی وب طراحی شده است این چرخه عبارت است از: ساخت، آزمایش، رشد و توسعه، مدیریت و به‌روزرسانی.
PaaS به شما این امکان را می‌دهد که هزینه و پیچیدگی خرید و مدیریت لایسنس نرم‌افزارها، زیرساخت برنامه‌های کاربردی بنیادی، نرم‌افزار‌های ارتباطی، ابزارهای توسعه و سایر منابع را از بین ببرید. شما برنامه‌های کاربردی و خدماتی را که توسعه می‌دهید، مدیریت می ‌کنید و ارائه دهنده سرویس Cloud به طور معمول سایر چیزها را مدیریت می کند.

سرویس‌های PaaS چه کاربردهایی دارند؟

پس از IaaS، سرویس‌های کلود PaaS در لایه ی دوم سرویس‌های کلود قرار می‌گیرند که شامل زیرساخت شبکه، سرور، سیستم‌عامل، دیتابیس، میدل‌وِر (وب‌سرور) و سایر ابزارهای مرتبط با توسعه ی نرم‌افزار است که به نوعی می‌توان گفت مشتری «پلتفرم به عنوان سرویس» برنامه‌نویسان و دولوپرهای وب اپلیکیشن هستند که این امکان برای ایشان فراهم شده تا بدون درگیر کردن خود با مباحث مربوط به زیرساخت، تمرکز خود را روی توسعه ی اپلیکیشن بگذارند و الباقی کارها را به شرکت ارائه‌دهنده ی خدمات ابری واگذار نمایند. علاوه بر این، PaaS  مزایای دیگری هم دارا است که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

مزایای PaaS چیست؟

مهم نیست که شرکت شما در چه حد و اندازه ای باشد؛ سرویس PaaS یکسری ابزارهای تکمیلی را در اختیار برنامه‌نویس‌ها می‌گذارد تا کار ایشان را تسهیل کند .

عدم نیاز به مدیریت سرور

با توجه به اینکه PaaS در لایه ی دوم سرویس‌های ابری عرضه می‌شود و به نوعی روی سرویس IaaS پیاده‌سازی شده است، این امکان را در اختیار توسع دهندگان می‌گذارد تا هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای مدیریت سرور نداشته باشند و تمام تمرکز خود را روی کدنویسی بگذارند.

عدم نیاز به استخدام متخصص هاستینگ

با توجه به اینکه بخش اعظمی از کار توسط متخصصین شرکت‌های ارائه‌دهنده ی خدمات رایانش ابری انجام می‌شود، کسب‌وکارهایی که از PaaS استفاده می‌کنند دیگر نیازی به استخدام نیروی فنی  برای مدیریت سرور و کارهایی از این دست نخواهند داشت.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

با توجه به ماهیت سرویس‌های ابری، کسب‌وکارهای نوپا یا استارتاپ‌هایی که توان خرید سرورهای فیزیکی ندارند، به سادگی از عهده ی اجاره ی سرورهای تحت کلود بر خواهند آمد چرا  که مدل پرداختی در این سرویس‌ها اصطلاحاً Pay-As-You-Go است بدان معنا که به هر میزان که از منابع سرور استفاده کنند، به همان میزان پول پرداخت خواهند کرد.

– انعطاف پذیری

مشتریان می توانند بر ابزارهایی که از طریق platform نصب کرده اند ، مدیریت کامل داشته باشند و همچنین می توانند یک platform مطابق نیازهای خاص خود طراحی کنند. در واقع آنها می توانند ویژگی هایی که احساس می کنند برای آنها ضروری است را انتخاب و استفاده نمایند.

-سازگاری

تمامی ویژگی های مورد استفاده را می توان در مواقعی که شرایط اقتضا می کند ، تغییر داد.

تیم ها در مکان های مختلف می توانند با هم کار می کنند: به علت اینکه یک کانکشن اینترنتی و یک مرورگر تنها مولفه های مورد نیاز هستند ، توسعه دهندگان در مکان های مختلف می توانند با هم در ساخت یک برنامه مشارکت و همکاری کنند.

-امنیت

در خدمات PaaS موارد امنیتی همچون امنیت داده ها و تهیه ی بک آپ از اطلاعات و بازیابی آن فرآهم می باشد.

جمع‌ بندی

 Platform as a Service یا به اختصار PaaS  به معنی «پلتفرم به عنوان سرویس» مخاطب اصلی‌اش برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان وب است که با استفاده از آن قادر خواهند بود تا نیاز خود به خرید سرور، کانفیگ، مدیریت، آپگرید و دیباگ کردن آن را به صفر رسانده و کلیه ی این کارها را به شرکت‌های ارائه‌دهنده ی خدمات ابری بسپارند و تمام تمرکزشان را روی کدنویسی اپلیکیشن خود بگذارند. به طور خلاصه ، خدمات PaaS یک محیط عملیاتی برای توسعه برنامه های کاربردی را تامین کرده و ارائه می دهد. به عبارت دیگر یک معماری مشابه زیرساخت های کلی برای حمایت از توسعه نرم افزار فراهم می کند. این خدمات شامل شبکه ، ذخیره سازی ، پشتیبانی نرم افزار و خدمات مدیریت می باشد. به همین دلیل راهکاری کاملا مناسب و ایده آل برای توسعه برنامه های کاربردی جدید که برای وب و همچنین دستگاه های تلفن همراه و رایانه های شخصی در نظر گرفته شده اند ، می باشد.

ارسال پاسخ