امنیتذخیره سازیسخت افزارسخت افزار کامپیوترسرورشبکهمیم تک 8

تکنولوژی RAID چیست و چه کاربردی دارد ؟

تکنولوژی RAID چیست و چه کاربردی دارد ؟

معرفی RAID :

تکنولوزی RAID یا Redundant Arrays Of Independent Disk به معنی آرایه‌ای افزونه از دیسک‌های مستقل و مجزا در سال 1987 با هدف ترکیب نمودن چندین دیسک به صورت فیزیکی در قالب یک آرایه از دیسک های سخت برای افزایش عملکرد و سرعت و ضریب اطمینان استفاده از آن در شبکه های کامپیوتری توسط سه دانشجو از دانشگاه کالیفرنیا به نام های Gibson , Katz , Patterson مطرح و روانه ی بازار گردید.

تکنولوزی رید دو هدف را دنبال میکرد :

1-افزایش قدرت عملکرد (performance) از طریق تکنیکی به نام striping

2-افزایش قدرت در برابر خرابی (fault_tolerance) از طریق تکنیک Mirror

تکنیک striping بار را روی دیسک های موجود توزیع کرده و آن را روی سخت افزار بیشتری پخش میکند که این امرباعث افزایش قابل توجهی performance, fault-tolerance در سیستم میشود.

مجموعه ی دیسک های سخت تحت فرمان کنترلر رید دیسک سخت مجازی را تشکیل میدهد و سروری که با این تکنولوژی کانفیک شده باشد تنها این دیسک مجازی را میشناسد و از توزیع بار روی چندین دیسک مجزا بی اطلاع است ،این مطلب را فقط ادمین شبکه میداند.

یک کنترلر رید با روش های مختلف داده های یک سرور را روی دیسک ها ذخیره میکند و چیزی که دراغلب آنها مشترک است این است که علاوه بر داده های اصلی اطلاعات اضافی را هم ذخیره میکند که اگر یک دیسک دچار مشکل شد داده ها از سایر دیسک ها قابل بازیابی باشد این روند را حتی در حین کار میتوان انجام داد بدون اینکه سرور دان شود، این مشکل از چشم سرور پنهان میباشد و سرور بدون وقفه به کار خود ادامه میدهد.

انواع RAID بندی هارد دیسک :

 • RAID 0 یا Stripped Volume
 • RAID 1 یا Mirror Volume
 • RAID 2
 • RAID 3 یا Disk Stripping With Dedicated Parity Disk
 • RAID 4
 • RAID 5 یا Stripped with Parity
 • RAID 6 یا Disk Striping with Double Distributed Parity
 • RAID 7
 • RAID 10
 • RAID 53
 • RAID 0+1

آشنایی با RAID 0 :

Striping اساس کار رید است و داده هایی که سرور روی هارد دیسک مجازی می نویسد را بلوک به بلوک روی هارد دیسک های فیزیکی یکی بعد از دیگری می نویسد باعث افزایش قدرت عملکرد دیسک سخت مجازی می گردد. اگر یک دیسک سخت فیزیکی خراب شود همه داده ها روی دیسک سخت مجازی از بین می روند بنابراین، حرف R (برای واژه ی Redundant ) در کلمه رید ، در مورد رید 0 صدق نمی کند.

آشنایی با RAID 1 :

رید 1 یا Mirror Volume  از ۲ هارد دیسک تشکیل می شود. هر کدام از دیسک ها میتواند Mirror باشد در این حالت کپی از اطلاعات یک دیسک در دیسک دیگر قرار می گیرد و با از کار افتادن یکی از دیسک ها ، دیسک دیگر کار خود را به عنوان جایگزین با در اختیار داشتن تمامی اطلاعات انجام می دهد.

در این حالت بالاترین قابلیت Fault Tolerance را شاهد هستیم.

آشنایی با RAID 5 :

رید 5 شبیه رید 1 است با این تفاوت که رید 5 برای هر نوار از داده‏ ها یک Parity ذخیره می‏کند. اما در مقایسه با رید 1 عملیات نوشتن آهسته ‏تر است. زیرا یک زمان اضافی برای نوشتن اطلاعات Parity نیازدارد.

این نوع رید نیاز به حداقل 3 هارد دیسک دارد اما برای گرفتن نتیجه بهتر از 5 هارد استفاده می شود.

اطلاعات، روی دو هارددیسک اول و دوم ذخیره می‌شود سپس بعد از انجام محاسباتی دیتا را روی هارد سوم به نام Parity ذخیره می‌کند در دفعات بعدی  Parity را روی هارددیسک‌ها می‌چرخاند در رید 5 ضریب اطمینان در حد یک هارد دیسک است.

 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

موفق باشید .

ارسال پاسخ