اخبار تکنولوژیامنیترمزنگاریمیم تک 30

RFID چیست ؟ (مزایا ، معایب و کاربرد تکنولوژی RFID)

RFID چیست ؟ (مزایا ، معایب و کاربرد تکنولوژی RFID)
RFID

معرفی RFID :

خطوط طولانی پرداخت در فروشگاه های مواد غذایی یکی از بزرگترین شکایات در مورد تجربه خرید است . هنگامی که بارکد با برچسب های هوشمند جایگزین شود ، این خطوط می توانند ناپدید شوند . برچسب های RFID بارکدهای هوشمند هستند . می توانند برای ردیابی هر محصولی که در سبد خرید خود قرار داده اید با یک سیستم شبکه ای در ارتباط باشند . قدمت آن به دهه 1940 باز می گردد که در دهه 1970 بیشتر مورد استفاده قرار گرفت .

RFID یا radio frequency identification نوعی ارتباط بی سیم است که شامل استفاده از اتصال الکترومغناطیسی یا الکترواستاتیک در بخش فرکانس رادیوییِ طیف الکترومغناطیسی برای شناسایی منحصر به فرد یک شی ، حیوان یا شخص است . این فناوری در مواردی چون مراقبت های بهداشتی ، مدیریت موجودی ، حمل و نقل و مصارف خانگی قابل استفاده است .

بسیاری از تولید کنندگان از برچسب ها برای ردیابی محل محصول ساخته شده خود از زمان ساخت تا فروش استفاده می کنند . در خارج از حوزه کالاهای خرده فروشی ، برچسب های RFID در حال ردیابی وسایل نقلیه ، مسافران هواپیمایی ، بیماران آلزایمر و حیوانات اهلی هستند . فناوری RFID و بارکد به روش های مشابه برای ردیابی موجودی مورد استفاده قرار می گیرند .

اما سه تفاوت مهم باعث می شود که هر یک در موقعیت های خاص انتخاب بهتری باشد :

 • برچسب های RFID نیازی به خط دید مستقیم برای خواندن ندارند .
 • داده های ذخیره شده در این برچسب می توانند در زمان واقعی به روز شوند . در مقابل ، داده بارکد فقط خواندنی است و قابل تغییر نیست .
 • این برچسب ها به منبع تغذیه نیاز دارند . در مقابل ، بارکدها فقط به فناوری خواندن بارکد نیاز دارند .

RFID چگونه کار می کند ؟

از این فناوری در شناسایی خودکار کالاها ، حیوانات ، انسان ها و …. استفاده می شود .

شیوه به کارگیری آن با نصب تراشه ای بسیار کوچک در قالب یک برچسب بر روی اشیا می باشد . فرکانس رادیویی اختصاصی خود را دارد . تنها با دریافت این فرکانس توسط دستگاه گیرنده و تطبیق آن در بانک اطلاعاتی شئ مورد نظر ردیابی می شود . کدهای میله ای ، کارت های هوشمند ، برخی از فناوری های بیومتریک ، نمونه هایی در این زمینه می باشند .

انواع برچسب های RFID :

این برچسب ها از یک مدار یکپارچه (IC) ، آنتن و یک بستر تشکیل شده اند . بخشی از این برچسب که اطلاعات شناسایی شده رمزگذاری شده است ، RFID Inlay نامیده می شود .

دو نوع برچسب وجود دارد : RFID فعال و RFID منفعل .

یک برچسب فعال منبع تغذیه خاص خود را دارد ، اغلب باتری است . از طرف دیگر ، یک برچسب منفعل به باتری نیاز ندارد . بلکه قدرت آن را از خواندن آنتن دریافت می کند ، که موج الکترومغناطیسی آن را در آنتن تگ RFID القا می کند . همچنین برچسب های نیمه منفعل نیز وجود دارند . به این معنی که باتری مدار را اجرا می کند در حالی که ارتباطات توسط خواننده RFID تأمین می شود .

دامنه خواندن برای برچسب های RFID با توجه به عواملی از جمله نوع برچسب ، نوع خواننده ، فرکانس آن و دخالت در محیط اطراف یا سایر برچسب ها و خوانندگان RFID متفاوت است . به طور کلی ، برچسب های فعال به دلیل داشتن منبع قدرت قوی ، دامنه خواندن طولانی تر از برچسب های منفعل دارند .

فرکانس RFID :

سه نوع اصلی سیستم RFID وجود دارد : فرکانس پایین (LF) ، فرکانس بالا (HF) و فرکانس فوق العاده بالا (UHF) .

مایکروویو RFID نیز موجود است .

فرکانس ها بر حسب کشور و منطقه بسیار متفاوت هستند .

سیستم های RFID با فرکانس پایین از 30 کیلو هرتز تا 500 کیلو هرتز متغیر هستند .

گرچه فرکانس معمولی 125 کیلو هرتز است .

سیستم های LF دامنه انتقال کوتاه دارند ، به طور کلی در هر نقطه از چند اینچ تا کمتر از شش پا . فرکانس بالا این سیستم ها از 3 مگاهرتز تا 30 مگاهرتز با فرکانس معمولی 56 . 13 مگاهرتز است . دامنه استاندارد در هر نقطه از چند اینچ تا چند پا قرار دارد . سیستم های UHF آن از 300 مگاهرتز تا 960 مگاهرتز ، با فرکانس معمولی 433 مگاهرتز و عموماً از فواصل دور 25 پا و بیشتر قابل خواندن است . سیستم های مایکروویو با سرعت 45 . 2 گیگاهرتز کار می کنند و از فاصله بیش از 30 فوت می توان آنها را خواند .

فرکانس مورد استفاده بستگی به کاربرد RFID دارد ، با این که مسافت های به دست آمده واقعی گاهی اوقات متفاوت از آنچه انتظار می رود هستند . به عنوان مثال ، وقتی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که گذرنامه های الکترونیکی را با استفاده از تراشه RFID فعال می کند ، اعلام کرد که این تراشه ها فقط از چهار اینچ دورتر می توانند خوانده شوند . با این حال ، زمانی نگذشت که وزارت امور خارجه با شواهدی روبرو شد که خوانندگان RFID می توانند اطلاعات را از برچسب های آن از خیلی دورتر از 4 اینچ بخوانند . برخی ادعا می کنند از 33 فوت به بالا .

اثبات تفاوت بین دامنه تبلیغ شده و واقعی می تواند بسیار متفاوت باشد .

در صورت نیاز به بازه های طولانی تر ، استفاده از برچسب های خاص با قدرت اضافی می تواند دامنه خواندن را تا 300 پا افزایش دهد .

RFID یا بارکد ؟

استفاده از این تکنولوژی به عنوان گزینه ای دیگر به جای بارکد در حال افزایش است .

از جمله مزایای آن می توان گفت RFID می تواند اشیاء فردی، حیوانات یا افراد بدون خط دید مستقیم را شناسایی کند . می تواند بسیاری از موارد را – که معمولاً هزار یا بیشتر است – به طور همزمان شناسایی کند، و بسته به نوع برچسب می تواند مواردی را از هر نقطه از اینچ تا پا اسکن کند . زمان خواندن برای برچسب های RFID معمولاً کمتر از 100 میلی ثانیه است. از طرف دیگر بارکدها نسبت به برچسب RFID به دید مستقیم و مجاورت نزدیک نیاز دارند . آن ها همچنین برای خوانده شدن زمان بیشتری نیاز دارند . بارکدها از آنجا که در قسمت بیرونی شیء چاپ می شوند از نظر استفاده مجدد به لطف سایش و پارگی محدود هستند . برچسب های RFID محکم تر هستند و اغلب در یک پوشش پلاستیکی محافظت می شوند . با این حال ، این برچسب ها بیش از یک بارکد چاپی هزینه دارند .

امنیت و حریم خصوصی RFID :

یک نگرانی مشترک درباره امنیت یا حفظ حریم خصوصی RFID این است که داده های برچسب آن توسط هر کسی که دارای یک خواننده سازگار است قابل خواندن است . علاوه بر این ، برچسب ها اغلب پس از ترک کالا از فروشگاه یا زنجیره تامین قابل خواندن هستند . همچنین برچسب ها بدون اطلاع کاربر قابل خواندن هستند و اگر برچسب شماره سریال یکتا داشته باشد می تواند با یک مصرف کننده در ارتباط باشد . در حالی که این مسئله یک نگرانی برای حفظ حریم خصوصی افراد است ، در مناطق نظامی یا پزشکی این مسئله می تواند یک نگرانی درباره امنیت ملی یا موضوع زندگی یا مرگ باشد .

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم RFID :

به طور کلی این تکنولوژی از تجهیزات زیر برای پیاده سازی کمک می گیرد :

 1. انواع برچسب تگ
 2. انواع خواننده برچسب Reader
 3. انواع نویسنده اطلاعات Printer
 4. آنتن تقویت کننده سیگنال
 5. نرم افزار مدیریت اطلاعات
 6. بانک اطلاعاتی ، ساختار شبکه اطلاعاتی

مزایای استفاده از تکنولوژی RFID :

مزایای استفاده از این تکنولوژی به شرح زیر است :

 1. کاهش هزینه ها ( کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت )
 2. اتوماسیون ( بدون توقف )
 3. کاهش خطا
 4. کنترل فرآیندهای غیر قابل رویت
 5. امکان به روزرسانی برچسب ها بدون دخالت دست
 6. امنیت
 7. یکپارچگی

معایب استفاده از تکنولوژی RFID :

 1. نبود استاندارد معتبر که موجب عدم توسعه آن شده ولی تدوین استاندارد در آمریکا شروع شده است .
 2. هزینه راه اندازی این سیستم در مقایسه با سیستم های دیگر بیشتر است .
 3. ممکن است با سایر فرکانس ها و فلزات تداخل ایجاد کند .
 4. عدم شناسایی در محیط های مایع و حائل های فلزی در بعضی از برچسب ها .
 5. تجاوز به حریم خصوصی افراد .

ارسال پاسخ