برنامه نویسیروبیمیم تک 16نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

زبان برنامه نویسی روبی یا Ruby : معرفی و آشنایی

زبان برنامه نویسی روبی یا Ruby : معرفی و آشنایی

همانطور که همه ی ما مطلع هستیم زبان های برنامه نویسی زیادی در دنیا وجود دارند که بسته به کاربردهایشان معنا پیدا می کنند یکی از جدیدترین زبان های برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی روبی است که برنامه نویسی روبی دنیای جالبی دارد حتما موضوع و پیگیر باشید و با روبی آشنا بشید.

معرفی زبان برنامه نویسی روبی :

زبان روبی در سال ۱۹۹۵ توسط یوکیهیرو ماتسوموتو اختراع و منتشر شده است چونکه علاقه زیادی به این زبان های برنامه نویسی Perl , Smalltalk , Eiffel, Ada, و Lisp داشته است به همین خاطر روبی را بر اساس علاقه ی خود به این زبان ها ایجاد کرده است و نقل کرده است زبان روبی بهتر از این زبان ها عمل می کند و  Syntax های آن بهتر از زبان پایتون می باشد و در سال 2006 به پذیرش همگان رسید.

آشنایی با زبان برنامه نویسی روبی :

روبی یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که اخیرا بسیار محبوب شده است و طرفداران خاص خود را دارد و از دید طرفدارانش بسیار محبوب و عملی است. در زبان روبی همه چیز شی است حتی متغیرها و انواع primitive ها در این زبان به عنوان شی محسوب می شوند. روبی در میان شاخص های زبان های برتر برنامه نویسی اندازه گیری می شود و در این چندین سال جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. یک زبان کاملا رایگان در استفاده، کپی، توزیع و تغییر می باشد و بخش عمده ای از رشد و محبوبیت روبی مربوط به نرم افزار نوشته شده در آن یا همان فریم ورک تحت وب Ruby On Rails است.

روبی از دیدگاه انعطاف پذیری نیز به عنوان یک زبان انعطاف پذیر دیده می شود به این دلیل که به کاربرش اجازه می دهد تا آزادانه بخش های مختلف را تغیر بدهد یعنی تلاش اصلی برای ارائه ی روبی این است که برنامه نویس را محدود نکند و برخلاف بسیاری از برنامه های شی گرا روبی فقط به ارث می برد، روبی نیز مفهوم ماژول را می داند و ماژول مجموعه ای از متدها است و در روبی کلاس ها می توانند ماژول ها را ترکیب کرده و تمام متدهای خود را به صورت رایگان دریافت کنند.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی روبی :

Ruby دارای ویژگی های فراوانی است که از جمله موارد زیر می باشند:

  • دارای ویژگی های خاص مدیریتی مانند Java یا Python است تا بتواند خطاهای مربوط به آن را بطور آسانی مدیریت کند.
  • روبی دارای یک جمع کننده  واقعی زباله برای همه اشیاء Ruby است همانطور که ماتسوموتو می گوید، “این برای سلامتی شما بهتر است.”
  •  Ruby می تواند کتابخانه های توسعه پذیر را به صورت پویا اگر یک سیستم عامل اجازه دهد، بارگذاری کند.
  • روبی دارای ویژگی هایی مستقل از سیستم عامل است و می توانید بر روی تمام پلتفرم ها آن را اجرا کنید بدون در نظر گرفتن اینکه سیستم عامل آن را پشتیبانی می کند یا خیر.
  • و ….

 

مقالات بعدی از زبان برنامه نویسی روبی :

در این مبحث فقط قصد آشنایی مختصری از زبان برنامه نویسی روبی را داریم و در مقالات بعدی شروع به آموزش زبان روبی خواهیم کرد و بعد از آموزش اولیه وارد مباحث پروژه های روبی خواهیم شد. بعد از تعاریف اولیه روبی راجع به فریم ورک وب Ruby On Rails خواهیم گفت چون یک چارچوب کاربردی وب است که در زبان برنامه نویسی Ruby اجرا می شود و تمرکز روبی بیشتر بر روی این مبحث است همانطور که در بالا اشاره کردیم جایگاه ویژه ای در پیشرفت روبی دارد.

ارسال پاسخ