آموزشبرنامه نویسیروبیمیم تک 20نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

آموزش برنامه نویسی با روبی یا Ruby (قسمت اول)

آموزش برنامه نویسی با روبی یا Ruby (قسمت اول)

ورود همه ی شما عزیزان را به دنیای روبی خوش آمد می گویم با ما همراه باشید تا از ابتدای ترین سطح با هم روبی رو یاد بگیرم. در دو مبحث قبلی به معرفی زبان برنامه نویسی روبی و نصب روبی در لینوکس باهم حرف زدیم، در این مبحث قصد داریم برنامه نویسی با روبی رو شروع کنیم.

شروع برنامه نویسی با روبی :

اشاره به یک نکته برای شروع کار برنامه نویسی با روبی حائز اهمیت این است که به یک ویرایشگر با خصوصیات زیر نیاز داریم:

1- ساده باشد

2- قابلیت رنگی کردن کد را داشته باشد.

از جمله می توان به ویرایشگرهای Sublime text، Text made و Mine اشاره کرد که ما در اینجا بیشتر از Sublime text استفاده می کنیم. پس دوستان قدم اول برای شروع برنامه نویسی با روبی نصب یک ویرایشگر مناسب است. حالا بعد از نصب ویرایشگر به برنامه نویسی در محیط روبی می پردازیم.

1- Single command

2- Using a simple file or ruby file

3- Interactive Ruby Shell

 

– استفاده از تک دستور یا Single Command در برنامه نویسی با روبی :

در این قسمت از Single command استفاده می کنیم. ابتدا ترمینال لینوکس را با استفاده از دکمه های میانبر alt+ctrl+T باز کرده و دستور زیرا تایپ می کنیم ببینیم آیا روبی نصب شده است یا نه ؟

و خروجی به صورت زیر خواهیم داشت:

و این یعنی اینکه ورژن 2.5.1 روبی را بر روی سیستم به صورت نصب شده داریم.

اولین دستور ساده که می خواهیم در محیط Single command روبی با آن کار کنیم دستور چاپ یا پرینت است:

که خروجی به صورت زیر خواهیم داشت:

پس اولین دستور برای چاپ کردن و خروجی گرفتن دستور puts است که می گوید چاپ کن. دستور دیگری شبیه به puts وجود دارد که print می باشد و تفاوت آن با puts در این است که دستور puts دارای line return است اما در print اینگونه نیست. مثال زیر را می توانید برای درک این تفاوت ببینید.

– استفاده از فایل روبی در برنامه نویسی با روبی :

گفتیم که سه روش استفاده از Ruby داریم و روش Single command را به اختصار شرح دادیم, حال به شرح استفاده از روش دوم یعنی استفاده از فایل روبی یا Using a simple file or ruby file می پردازیم. مواقعی پیش می آید که شما می خواهید از ویرایشگر برای نوشتن کدها استفاده کنید. ابتدا به Desktop آمده و ویرایشگر Sublime را که قبلا نصب کردیم باز می کنیم و داخلش کدهای زیرا می نویسیم:

سپس آن را با پسوند rb. در داخل desktop یا هر فایل دیگر که مدنظرتان هست ذخیره کنید و این یعنی یک فایل روبی است. حال ترمینال را با کلیدهای میانبر alt+ctrl+T باز کرده ابتدا با استفاده از دستور زیر می خواهیم بدانیم در کدام مسیر قرار داریم:

حالا می دانیم که در کدام مسیر قرار داریم, لازم است که به مسیر desktop برویم و فایل روبی را که با پسوند rb. ایجاد کرده ایم را اجرا کنیم. با استفاده از کد زیر به مسیر مورد نظر خود می رویم:

حالا در مسیر desktop قرار داریم و می توانیم با دستور زیر فایل روبی ایجاد شده را اجرا کنیم, توجه داشته باشید که ممکن است شما اسم فایل خود را اسم دیگری گذاشته باشید نام فایل روبی ایجاد شده ی ما simple1-file.rb می باشد:

خروجی دستور بالا به صورت زیر خواهد بود:

حال روش دیگر برای اجرای فایل روبی به صورت زیر خواهد بود که یکباره فایل را برای ما اجرا می کند, چون فایل روبی ما در مسیر desktop قرار دارد ممکن است شما فایل روبی خود را در مسیر دیگری ذخیره کرده باشید حتما به جای desktop آن مسیر را بنویسید:

که خروجی آن همان خروجی روش دیگری بود که در بالا گفتیم:

– استفاده از روش Interactive Ruby Shell در برنامه نویسی با روبی :

این روش به ما اجازه می دهد که همزمان با کد کار کنیم و با آن تعامل داشته باشیم و برای تست کردن کد بسیار عالی است. دو روش برای استفاده از irb وجود دارد. روش اول می آییم و در ترمینال خود irb را تایپ کرده و وارد محیط روبی می شویم برای کد زدن و شماره لاین ها را هم می دهد. یا اینکه دستور irb –simple-prompt را تایپ کرده و وارد محیط روبی شده اما بدون شماره لاین, بسته به سلیقه خودتان می توانید یکی از این دو را بکار ببرید:

یا

برای هر کدام از این روش ها مثال را با خروجی مورد نطر برای شما نشان خواهیم داد:

مثال: می خواهیم جمع دو عدد را در خروجی نشان دهیم:

همچنین با استفاده از دستور quit می توانید از محیط روبی خارج شوید.

 

ادامه:

ارسال پاسخ