اخبار تکنولوژیاینترنتشبکهمیم تک 13

شبکه SDN چیست و چه کاربردی دارد ؟

شبکه SDN چیست و چه کاربردی دارد ؟

شبکه های SDN به عنوان یک پدیده ی نو ظهور در معماری شبکه معرفی شده و امروزه مانند Cloud بحث داغ دنیای IT محسوب میگردد برای درک شبکه  SND نیاز به درک مفاهیمی مانند Data , Control , manegment planes است .

Data plane :

Data planes به آن بخش از شبکه گفته میشود که نقش Forwarding را انجام میدهد یعنی وقتی دیوایس هایی مانند سوییچ و روتر ترافیک را در شبکه دریافت میکنند ، process ایی روی آن انجام داده و آن را فوروارد میکند مثالی برای این پردازش ها شامل  موارد زیر است :

1-De-encapsulate کردن دیتا و حذف کردن heder  از لایه 2، سپس انجام process بر روی آن و re-encapsulate کردن مجدد آن

2-اضافه کردن packet 812.1Q به دیتا

3- سوئیچ بر اساس Destination MAC یا MAC Tabel و روترها بر اساس Destination IP یا IP routing table عمل فورواردینگ را انجام می دهند.

4-در بحث VPN ترافیک را رمزنگاری کرده و دوباره ارسال کند.

5- در بحث NAT آدرس IP ها و port را تغییر داده و سپس آن ارسال کند.

6- در بحث ACLS اجازه ی یا مانع ارسال و عبور دیتا را با فیلتر کردن ترافیک عبوری ایجاد کند.

در کل به مجموعه عملیاتی که در سوئیچ و روترها برای forward کردن ترافیک روی Data اتفاق می افتد را Data planes می گویند به عبارتی دیگر Data planes یعنی اون بخشی از سوییچ و روتر که به صورت Rael time روی data پروسس انجام می دهد.

Control plane :

به مجموعه پروتکل هایی که روی سوئیچ و روتر بسته ها را برای Data plane آماده می کند control plane می گویند برای اینکه دیوایس ها بتوانند عمل فورواردینگ را انجام دهند مثلا توسط پروتکل Spaning Tree لینک هایی که باز یا بلاک هستند را مشخص کرده و معلوم می شود که ترافیک از کدام طرف فوروارد می شود همین طور پروتکل مسیریاب  ospf روی روتر ها table ایجاد کرده و آن برای فوروارد کردن ترافیک در Data plane استفاده می کند.

از دیگر پروتکل ها میتوان به پروتکل های Routing protocol, Ip v4 ARP Protocol ( ospf – EIGRP – RIP – BGP ) , IPV6 NOP اشاره کرد.

تاکنون سازمان های معتبری از این معماری در سامان های خود پیاده سازی کردند که مهمترین آن ها عبارتند از :

 SWAN (A software _driven WAN(SWAN) for inter-data center WANS) -1

این پروژه ی معروف برای اتصال Data enter ها به هم ارائه شده  و یعنی در سطح WAN معماری SDN را پیاده سازی می کند که نشان دهنده ی اهمیت این نوع معماری است.

B4 (A Software Defined WAN for google) -2

این پروژه که توسط شرکت google ارائه گردیده جزو یکی از پیشگامان در این حوزه ی محسوب می شود این شبکه که به آن software Defined WAN است Data center های گوگل که در نقاط مختلف بر روی کره زمین قرار دارند را توسط تکنولوزی SDN به هم متصل کرده و بحث مهندسی ترافیک را انجام می دهد و ادعای گوگل این است که توسط این راه اندازی توانسته مقدار استفاده از لینک ها رو به نزدیک 100 برساند یعنی link های شبکه را به صورت کامل و صد در صد استفاده می کند.

Dynamic routing for SDN (Bell_Lab An Optimized routing Control algorithm for SDN) -3

این پروژه در شرکت Bell-lab پیاده سازی شده که بهینه سازی و  مسیریابی را به کمک SDN انجام می دهد.

4- Huawei

پروژه ی بعدی پروژه ایی است که توسط کمپانی Huawei پیاده سازی شده و به ADMCFSNOS معروف است که یک سیستم یک پارچه ی مدیریتی و کنترلی است برای مدیریت منابع و می تواند شبکه ایی که به صورت توزیع شده پیاده سازی شده را به کمک SDN به صورت متمرکز کنترل و مدیریت کند.

5- HP
6- Amazon

در کنار این پروژه ها شرکت  های Hp و Amazon دیتا سنترهای خود را بر روی شبکه های SDN پیاده سازی کردند.

این سازمان ها که در حوزه ی IT پیشگام هستند همه به سمت استفاده از معماری شبکه های SDN سوئیچ شدن که این نشان از اهمیت بالای SDN دارد .

 

ONF چیست ؟

ONF مخفف Open Networking Foundation یک سازمان مردمی و غیرانتفاعی است که SDN را ترویج می دهد و تبلیغی برای این است که سازمان ها ازآن استفاده کنند طب داتیس یکی از مهمترین وظایفی که سازمان ONF بر عهده دارد این است که استانداردسازی در حوضه SDN را انجام دهد. ONF سازمانی است که هدف آن که توسعه ی راه حل هایی است با ساختار مشخص ،که مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت هایی که بودجه ی ONF را تامین میکنند عبارتند از:
 • یاهو
 • گوگل
 • ماکروسافت
 • FACEBOOK

 

پروتکل OpenFlow :

ONF یکی از بهترین استانداردهایی که ارائه کرده استاندارد OpenFlow است همچنین یکی از موفق ترین استانداردها که ONF توانست داخلش آن ورود کند استاندارد OpenFlow است. OpenFlow پروتکلی برای صحبت کردن کنترلر شبکه و بخش داده ایی آن است. که از معروفترین و مشهورترین واسطه های جنوبی است و کسانی که قصد طراحی سوئیچ هایی دارند که با  OpenFlow  کار می کنند باید این استاندارد را در محصول خود رعایت بکنند .

استاندارد OpenFlow مستقل از تولیدکننده است واسط بین کنترل شبکه و بخش داده ایی و کنترلی شبکه است در واقع یک پروتکل و استانداردی است که به زبان C نوشته شده سوئیچ ها و دیوایس هایی که قابلیت پشتیبانی پروتکل OPENFLOW را دارند بهشون میگویند سوئیچ های OPENFLOW ، این سوئیچ  در لایه ی و سطح داده ایی شبکه کار می کند و می تواند پروتکل OPENFLOW را پشتیبانی بکند.

پروتکل OPENFLOW علاوه بر اینکه توی دیوایس های فیزیکی مورد استفاده قرار میگیرد می تواند توی دیوایس های مجازی مورد استفاده قرار گیرد مثل Open hypervisor که می تواند یک سوئیچ مجازی ایجاد کند که می تواند از این پروتگل استفاده کنند openflow دسترسی مستقیم و تغییرات در لایه فورواردینگ تجهیزات شبکه همچون روترها و سوئیچ ها را به صورت فیزیکی و مجازی( hypervisor-based (امکانپذیر کرده است.

معروفترین تجهیزاتی که مبتنی بر پروتکل OpenFlow است سوئیچ های GigabitEthernet OpenFlow ساخت شرکت IBM هست در کنار آن شرکت Hp سوئیچ های کاملا قدرتمندی را ارئه می دهد که می تواند پروتکل OpenFlow را پشتیبانی بکند و مورد استفاده در شبکه های SDN باشند

معروفترین شبیه سازی های شبکه SDN :

 • Mininet
 • Ns-3
 • Estinet
 • Ofnet
 • Mininet-wifi
 • MaxiNet

3 دیدگاه

 1. سلام
  با تشکر از مطالب مفیدی که قراردادید.
  خیلی خوب میشد اگر میتونستید لینک های مرتبط با موضوع رو برای مطالعه بیشتر توی همین صفحه قرار بدید. به نحوی که با دنبال کردن لینک ها فرد علاقه مند بتونه به یک دید مناسب دست پیدا کنه.

  باز هم ممنون

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   مرسی از نقطه نظرتون.

   ذهنیت نویسنده این بوده که با همین توضیحات به درک مناسبی میرسید. لطف کنید اگر لینکی دارید که میتونه کمک کننده باشه، همین جا بفرستید تا به متن اضافه کنیم.
   سپاس

ارسال پاسخ