سخت افزارسخت افزار کامپیوترمیم تک 7

حس در کامپیوتر : بررسی حواس در کامپیوتر ها

حس در کامپیوتر

مقدمه حس در کامپیوتر :

شاید اگر در ابتدای قرن بیست و یکم به کسی میگفتیم که ” کامپیوتر من میتواند هر کاری که بگویم انجام دهد! “، به عنوان یک جمله طنز در نظر گرفته میشد اما اکنون در سال 2017، این دیگر یک جمله طنز نیست بلکه حقیقتی هست که باید آن را بپذیریم و از گفتنش به وجد بیاییم! در این مقاله قصد دارم از آینده ی پر هیجان حس در کامپیوتر ها بنویسم. اینکه چه حس هایی را میتوانند همانند ما انسان ها تقلید و لمس کنند.

حس بینایی در کامپیوتر :

امروزه کامپیوتر ها دقیقا همانند انسان ها میتوانند ببینند، اما فقط دیدن کافیست؟ خیر. باید درکی از چیزی که میبینند داشته باشند.

دیدن در کامپیوتر

با استفاده از هوش مصنوعی و مباحث مربوط به Deep Learning میتوان تا حدودی درک دیدن را به کامپیوتر ها داد.

اما آینده ای را تجسم کنید که کامپیوتر ها علاوه بر درک تصویر، درک روی تمام پیکسل های یک تصویر داشته باشند. این ویژگی یک برتری در “دیدن” نسبت به انسان ها است.

با این ویژگی کشاورزان می توانند بسیار دقیق از وضعیت گیاهان با خبر باشند.

پزشکان می توانند از تمایز اعضای بافت بیمار با نمونه بافت سالم، تغییرات رنگ و یا حالت اعضای بدن به سرعت بیشتری بیماری ها را تشخیص دهند و یا در آزمایشگاه ها از میکروسکوپ های هوشمند جهت تحقیقات و بررسی ها استفاده کنند.

هنرمندان میتوانند نظم را در طراحی ها و نقاشی ها و اثرات هنری خود چندین برابر کنند تا انقلابی در این حرفه شود.

حس لامسه در کامپیوتر :

تصور کنید در یک فروشگاه اینترنتی در حال جستجوی پیراهن هستید؛ میتوانید عکس پیراهن ها را ببینید و اندازه و رنگش را انتخاب کنید. حالا به این فکر کنید که بتوانید جنس پیراهن مورد نظرتان را نیز از روی صفحه نمایش تلفن همراه حس کنید. اینجاست که شما میتوانید بهترین انتخاب را در خریدتان داشته باشید!

لمس کردن در کامپیوتراین فناوری در زندگی روزمره ما گسترش پیدا می کند و تلفن های همراه را به ابزارهایی برای تعامل طبیعی و بصری با جهان اطراف ما تبدیل می کند.

حس شنوایی در کامپیوتر :

تا به حال شده که بخواهید چیزی که شنیده نمی شود را بشنوید؟

با استفاده از پیشرفت های آینده ی کامپیوتر ها در این زمینه میتوانید با ابزار هایی که خریداری میکنید، چیزی که انسان نمیتواند بشنود را بشنوید. در آینده حسگر های هوشمند ، عناصر صدا مانند فشار صدا، ارتعاشات و امواج صوتی را در فرکانس های مختلف تشخیص می دهد و حتی میتوانند در جلوگیری از حوادث و حفظ جان انسان ها کمک کنند. این داده ها ما را در پیش بینی زمانی که درختان در یک جنگل سقوط خواهند کرد، صفحات زمین دچار حرکت های ریز شوند و زلزله رخ دهد و یا در تفسیر رفتار یا رفع نیازهای کودکان به ما کمک خواهند کرد. حتی می توانند ضربان قلب تمام انسان های یک شهر را بشنوند و فردی که دچار مشکل قلبی است را با خبر کنند.

شنیدن در کامپیوتر
این فناوری می تواند شکستن و آسیب های ساختمان ها و پل ها را تجزیه و تحلیل کند و پیش از حادثه، افراد نزدیک را با خبر کند. چنین سیستمی به محیط اطراف ما گوش می دهد و حرکات خطرناک را اندازه گیری می کند و در صورت خطر به ما هشدار می دهد.

حس چشایی در کامپیوتر ها:

روزی را تجسم کنید که در حال آشپزی هستید و ابزاری در دست دارید که غذای شما را میچشد و به شما می گوید چه کار کنید که خوشمزه تر شود!

قطعا این ویژگی یا ابزار کامپیوتری در رستوران ها و مراکز غذایی کاربرد فراوانی دارد.

این ابزار ها در سطح مولکولی غذا را تجزیه می کنند و ترکیبات مواد غذایی را با درک روانشناسی غذایی که از قبل به آن داده شد تحلیل کرده، با سرآشپز تعامل دارد و به آن طعم و بوی مناسب برای انسان را توصیه میکند.
چشیدن در کامپیوتر

برای جلوگیری از چاقی که یکی از بزرگترین مشکلات انسان ها می باشد، میتوان غذا های لذیذ و بهینه شده توسط کامپیوتر را جایگزین غذا های فست فودی کرد. این امر در سطح پایه و در مدارس میتواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد و تا حدی چاقی را از بین ببرد اما در افراد بزرگ امکانش کم است. با این ویژگی کامپیوتر و ابزاری که در اختیار انسان ها قرار میدهد، میتوان از سلامت کامل غذا با خبر شد تا از بیماری های قلبی و عروقی، ﻓﺸﺎﺭ ﺧﻮﻥ ﺑﺎﻻ، چاقی، دیابت و … جلوگیری کرد.

حس بویایی در کامپیوتر :

کامپیوتر بو کند؟ به چه دردمان میخورد؟

این شاید سوال خیلی ها باشد. اما به این فکر کنید که سنسور های کوچک که در رایانه یا تلفن همراه شما جاسازی شده است، بتواند بر اساس بوهایی که از بدن شما ایجاد می شود بیماری ها را تشخیص دهد یا با پزشکتان در ارتباط باشد و قبل از جدی شدن بیماری، شما را با خبر کند و آن را درمان کنید.

بو کردن در کامپیوتر

حسگر ها در اتاق ها و محل کارتان نصب می شوند تا محیط کاملا بهداشتی باشد. همچنین میتوانند از وجود گاز های سمی باخبرتان کنند تا حوادث جانی رخ ندهد. همچنین در کشاورزی سنسور ها با استفاده از بوی خاک و گیاهان، به کشاورزان کمک میکنند تا بهترین و سالم ترین محصولات را کشت کنند.

در پایان به این نتیجه میرسیم که تکنولوژی ها نه فقط برای سرگرمی، بلکه می توانند در حفظ جان انسان ها نقش مهمی داشته باشند. کامپیوتر ها روز به روز پیشرفت می کنند و افرادی در نقش تولید کننده این تکنولوژی ها وجود دارند و افرادی دیگر فقط مصرف کننده هستند. تصمیم بگیرید؛ آیا میخواهید در این آینده ی پر هیجان تولید کننده باشید یا فقط یک مصرف کننده؟

در این مقاله به بررسی تاثیر وجود انواع حس در کامپیوتر پرداختیم.

مـوفــق باشـیـد.

ارسال پاسخ

محمد رستمی
محمد رستمی هستم، دانشجوی رشته نرم افزار و فعال در حوزه آی تی. علاقه مند به "تمامی مباحث شبکه"، "امنیت"، "لینوکس"، "اندروید"، "مجازی سازی" و ...