اینترنتاینترنت اشیاءشبکهمیم تک 17هوش مصنوعی

هوشمند سازی با استفاده از IoT و هوش مصنوعی

در این مقاله به بررسی هوشمند سازی با استفاده از IoT و هوش مصنوعی می پردازیم.

تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به هوش ماشین هایی گفته می شود که قادر هستند فکر کنند، زمان بروز مشکلات و مسائل پیچیده واکنش های مناسبی از خود نشان دهند و همچنین قادر به درک شرایط می باشند. یکی از ویژگی های هوش مصنوعی، امکان یادگیری مسائل مختلف است که در این شرایط می توانند توانایی های بیشتری از خود در زمان بروز مشکلات نشان دهند.

امروزه از هوش مصنوعی تنها در کامپیوترها و یا تکنولوژی های مرتبط با آن ها استفاده نمی شود بلکه در صنایع و علوم مختلفی مانند:

 • خودروسازی
 • شهر سازی
 • ساختمان
 • نظامی
 • پزشکی

و …. استفاده می شود و به جرات می توان گفت بخش جدا نشدنی از دنیای امروز انسان هاست و ما برای آسان تر کردن و پیش برد هرچه سریع تر و دقیق تر اهداف خود به طور گسترده از این هوش ماشینی استفاده می کنیم.

ربات های هوشمند

ساختمان های هوشمند

شما با اتوماسیون یک ساختمان (خانه یا ساختمان های اداری) می توانید وسایل خانه، میزان روشنایی، سیستم پخش موسیقی، تنظیم درجه ساختمان و یا حتی با استفاده از سنسور ها و دوربین های امنیتی هوشمند، بر سیستم های امنیتی مانند قفل در و یا سیستم هشدار دهنده نظارت کامل داشته باشید. همه این قابلیت ها و امکانات با استفاده از هوش مصنوعی و IOT ( اینترنت اشیاء ) امکان پذیر است و در واقع تمام لوازم خانگی شما از لباس شویی تا یخچال و تلویزیون، همگی جزئی از اینترنت هستند و بخشی از IOT به حساب می آیند.

تمام وسایل شما به یک دستگاه مرکزی که به اینترنت وصل است ارتباط دارند و دستورات را از طریق آن دستگاه مرکزی دریافت می کنند.

به عنوان مثال:

یخچال خانه با ثبت مصرف روزانه میوه یا گوشت، میزان مصرف ماهیانه شما را محاسبه می کند و در موقع لازم و قبل از تمام شدن این اقلام به طور خودکار اقدام به خرید آن ها می کند. روش کار به این صورت است که یخچال لیست مواد مورد نیاز را به دستگاه مرکزی می دهد و سپس آن دستگاه لوازم را از فروشگاه های هوشمند با استفاده از کارت بانکی شما خریداری می کند.

شرکت هایی در سرتاسر جهان هستند که اقدام به اتوماسیون سازی خانه ها و ساختمان های اداری می کنند که البته هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

خانه های هوشمند

شرکت های برتر هوشمند سازی ساختمان

شرکت Crestron :

شرکت Crestron یکی از بزرگترین شرکت های اتوماسیون و هوشمند سازی ساختمان ها در جهان است.

فعالیت اصلی این شرکت در زمینه ساختمان های اداری و تجاری است اما قسمت بزرگی از پروژه های Crestron را ساختمان های مسکونی تشکیل می دهند. شما با استفاده از محصولات این شرکت می توانید از ویژگی هایی مانند تشخیص دود در ساختمان و ایمن سازی ساختمان با استفاده از دوربین استفاده کنید. می توانید خانه یا دفتر خود را با دو دستگاه Crestron Mobile یا Crestron Pyng تحت کنترل داشته باشید که هر دو در سیستم عامل های IOS و Android قابل دسترسی هستند.

قابلیت ها و امکانات ساختمان های هوشمند سازی شده توسط شرکت Crestron :

دستگاه های مدیریت خانه هایی هوشمند شرکت Crestron

Control

دستگاه کنترلی RTiPanel
صفحه لمسی
قابلیت برنامه ریزی
مدیریت انرژی     
کنترل با صدا
کنترل چند بخش به طور هم زمان
کنترل پنچره های ساختمان
پخش موسیقی در ساختمان
سینمای خانگی

 

Security

نظارت بر امنیت ساختمان Included
دوربین های امنیتی
تشخیص دود، کربن و آتش

Service & Support

روش آموزش مشتری Case Studies, Brochures, Videos
خدمات پس از فروش
گارانتی تجهیزات 3 سال

 

شرکت RTI :

شرکت RTI یکی دیگر از شرکت های هوشمند سازی است که عمده فعالیت آن در اتوماسیون سازی خانه هاست و یکی از بهترین ها در این حوزه می باشد. شرکت RTI در زمینه تامین تجهیزات سخت افزاری خود با بیش از 100 شرکت همکاری می کند اما با این حال Crestron در این زمینه قدرتمند تر ظاهر شده و با شرکت های بیشتری برای تامین تجهیزات سخت افزاری فعالیت دارد.

با استفاده از RTI شما می توانید یک سیستم هوشمند بی سیم یا سیمی را تجربه کنید و یا زمانی که در خانه نیستید، می توانید نظارت کاملی بر روی اتاق های خود داشته باشید.

دستگاه های مدیریت خانه هایی هوشمند شرکت RTI

Control

دستگاه کنترلی RTiPanel
صفحه لمسی
قابلیت برنامه ریزی
مدیریت انرژی     
کنترل با صدا
کنترل چند بخش به طور هم زمان
کنترل پنچره های ساختمان
پخش موسیقی در ساختمان
سینمای خانگی

Security

نظارت بر امنیت ساختمان Included
دوربین های امنیتی
تشخیص دود، کربن و آتش

Service & Support

روش آموزش مشتری Case Studies, Brochures, Videos
خدمات پس از فروش
گارانتی تجهیزات 3 سال

شرکت ADT :

این شرکت، بر خلاف دو شرکت قبلی دارای سابقه بسیار بالایی است که حدودا به قرن 19 باز می گردد، البته در آن زمان بر روی تامین امنیت خانه ها تمرکز داشته است. شرکت ADT در حال حاضر بیشتر بر روی سیستم امنیتی منازل فعالیت می کند ولی در کنار آن، در بخش هوشمند سازی ساختمان ها هم فعالیت دارد اما باید گفت شدت این فعالیت ها در این شرکت، به اندازه دو شرکت قبلی نیست.

شما با استفاده از سیستم هوشمند سازی ADT می توانید از راه دور دمای خانه خود را تحت کنترل داشته باشید و با استفاده از یک ترموستات، بخاری خانه را تنظیم کنید. درست است که این شرکت فعالیت کمتری در بحث هوشمند سازی خانه ها دارد اما کیفیت کار آن ها بسیار بالاست. همچنین ADT با حدود 50 شرکت دیگر برای تامین سخت افزار های خود همکاری می کند.

دستگاه های مدیریت خانه هایی هوشمند شرکت ADT

Control

دستگاه کنترلی ADT Pulse
صفحه لمسی
قابلیت برنامه ریزی
مدیریت انرژی     
کنترل با صدا
کنترل چند بخش به طور هم زمان X
کنترل پنچره های ساختمان x
پخش موسیقی در ساختمان X
سینمای خانگی x

 

Security

نظارت بر امنیت ساختمان Included
دوربین های امنیتی
تشخیص دود، کربن و آتش

 

Service & Support

روش آموزش مشتری Case Studies, Brochures, Videos
خدمات پس از فروش
گارانتی تجهیزات مادام العمر

 

خودروهای هوشمند

شاید امروزه از خودروهای هوشمند کمتر در زندگی ما استفاده شود اما قطعا این ماشین ها در آینده ی بسیار نزدیک بخش جدا نشدنی از زندگی ما انسان ها خواهند بود. این خودرو ها از قابلیت های بسیاری مانند: کنترل سرعت خودکار، پارک خودکار، مصرف سوخت مناسب، عیب یابی به صورت هوشمند و حتی از رانندگی خودکار هم بهره می برند.

شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند که هر کدام خود به تنهایی از غول های تکنولوژی به حساب می آیند. از شرکت تسلا گرفته که یکی معروف ترین ها در این زمینه می باشد تا شرکت گوگل که برای تمام افراد شناخته شده است.

حتی شرکت تسلا درحال آزمایش خودروهای بدون راننده خود است که قادر هستند بدون هیچ گونه راننده ای برای حمل و نقل شهری از آن ها استفاده شوند. البته مدتی پیش بر اثر تصادف یکی از این خودروهای هوشمند با یک زن عابر پیاده و مرگ آن در ایالت کالیفرنیا، تست این خودروها متوقف شده است اما قطعا در آینده نزدیک دوباره ادامه پیدا خواهد کرد.

خودروهای هوشمند نسل جدید

شهرهای هوشمند

یکی از مباحثی که در چند سال اخیر مورد بحث بوده است و کشور های پیشرفته سرمایه گذاری زیادی در این زمینه کرده اند، بحث هوشمند سازی شهرها و ساخت شهرهای هوشمند بوده است. این شهر ها از سنسور ها، دوربین ها و وسایل الکترونیکی هوشمند مختلفی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

تعریف های متفاوتی از شهر های هوشمند وجود دارد اما یکی از تعریف هایی که کارشناسان این حوزه برای همچنین شهرهایی دارند این است که شهر های هوشمند، شهر هایی هستند که از تکنولوژی فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره می برند و از آن ها برای کمک و ارتقاء سطح زندگی شهروندان استفاده می کنند اما به طور کلی از تکنولوژی فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) و اینترنت اشیاء (IOT) برای هوشمند سازی شهرها استفاده می شود.

شهر هوشمند ویژگی های خاصی دارد که آن را نسبت به شهر های دیگر متمایز می کند. اگر هر شهری این ویژگی ها را داشته باشد، می توان از آن به عنوان یک شهر پیشرفته و هوشمند نام برد.

شهر هوشمند

 • انرژی هوشمند

در شهرها، ساختمان های مسکونی، تجاری و همچنین خیابان ها از اجزای اصلی و مهم یک شهر به حساب می آیند که هر کدام از آن ها از انرژی زیادی استفاده می کنند. با بهره گیری از لامپ های LED که کم مصرف هستند، می توان تا حد بسیار زیادی در مصرف برق و انرژی شهر صرفه جویی کرد.

راهکار دیگر، استفاده از پنل های خورشیدی است که بدون هیچ آلودگی انرژی تولید می کنند و باعث کاهش آلودگی در شهر های هوشمند می شوند.

در شهرهای هوشمندی که از شبکه های گسترده ای استفاده می کنند، دیگر افراد نیاز به طی کردن مسافت زیادی برای رسیدگی به کارهای خود ندارد که در نتیجه باعث کاهش مصرف انرژی و آلودگی می شود.

 • حمل و نقل هوشمند

در شهرهای هوشمند با استفاده از حمل و نقل سریع، چراغ های و پارکینگ های هوشمند می توان باعث کاهش ترافیک در شهر شد و در نتیجه سرعت جابه جایی مردم به شدت افزایش می یابد.

چراغ های هوشمند دوربین های پیشرفته ای دارند که جریان ترافیک را کنترل می کنند تا بتوانند از طریق آن ها شدت ترافیک شهر را کنترل کنند. همچنین می توان با ساخت پارکینگ های هوشمند، زمان کمتری برای پیدا کردن پارکینگ ها استفاده کرد که در نتیجه باعث کاهش ترافیک و افزایش سرعت حمل و نقل خواهد شد.

قطار های هوشمند

 • داده های هوشمند

  در شهرهای هوشمند با استفاده از سنسور ها و یا دستگاه های مختلف، اطلاعات بسیار زیاد و کاملی را از شهروندان و رفتار های آن ها بدست می آورند.

از دستگاه هایی مانند دوربین ها و یا چراغ های راهنمایی و یا دستگاه هایی که به تکنولوژی IoT دسترسی دارند می توان اطلاعاتی بدست آورد که با تجزیه و تحلیل این اطلاعات می شود به شهروندان کمک کرد.

داده های هوشمند

 • زیرساخت هوشمند

قطعا زیرساخت یکی از مهم ترین و اصولی ترین بخش های هر شهر است، شهرهای هوشمند هم از این قضیه مستثنی نخواهند بود و از طریق بررسی اطلاعات می توان برنامه ریزی درستی برای ساخت، تعمیر و نگهداری زیرساخت های شهر ها داشت.

 • تحرک هوشمند

در این شهرها تحقیق در ارتباط با تکنولوژی های مختلف و توسعه شهری هیچ گاه تمام نخواهد شد و همواره محققان سعی دارند با ساخت شهری بهتر نیاز های شهروندان از قبیل امنیت را بهتر و راحت تر فراهم کنند.

 • دستگاه های IOT هوشمند

در یک شهر هوشمند چیزی که بسیار اهمیت دارد، دستگاه های IOT هستند. این شهرها شامل تعداد بسیار زیادی از دستگاه های IOT مانند سنسور های مختلف و دوربین هایی می شوند که به شبکه های اینترنتی متصل هستند.

با استفاده از این دستگاه ها می توان اطلاعات کاملی از شهر بدست آورد و یا اطلاعات بدست آمده از یک بخش را با بخش دیگر به اشتراک گذاشت.

دستگاه های IOT

اما از دلایلی که باعث شده کشورها به سمت هوشمند کردن شهرهای خود بروند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقتصادی (پایین بودن هزینه ها در شهرهای هوشمند به نسبت شهرهای عادی)
 • افزایش جمعیت
 • کاهش آلودگی های زیست محیطی
 • کاهش مصرف انرژی

همچنین از شهر هایی مانند آمستردام، نیویورک، توکیو و لندن می توان به عنوان شهرهای هوشمند نام برد.

نمایی از یک شهر هوشمند