سخت افزارسخت افزار موبایلمیم تک 3

پردازنده گوشی های هوشمند را بهتر بشناسیم

پردازنده گوشی های هوشمند را بهتر بشناسیم

اهمیت پردازنده گوشی :

شاید مهمترین قطعه در بین قطعات یک گوشی هوشمند پردازنده آن باشد و تقریبا قلب تپنده هر دستگاهی پردازنده آن است. اینجاست که پای شرکت های سازنده پردازنده گوشی به میدان باز می شود. قدرتمند ترین شرکت های سازنده گوشی سالانه چشمانشان به آخرین پردازنده های موجود و ساخته شده توسط کمپانی های مطرح می باشد. شرکت های مطرح مانند سونی و ال جی با گذشت قدمت بسیارشان در صنعت تکنولوژی با گذشت سالها تازه به این صنعت رو آوردند. اما شرکت های مطرح سازنده پردازنده برای موبایل ها محدود هستند و البته می تواند نوعی سیاست بازار باشد که شرکت هایی مانند اینتل با توجه به قدرت بالایشان در این صنعت، در صنعت پردازنده موبایل حرف چندانی برای گفتن ندارند مانند سری اتم که به تازگی پا به صنعت گوشی های هوشمند گذاشته.

 

کلمات مرتبط با پردازنده :

قصد داریم چند بخش از عوامل متصل به پردازنده را معرفی کنیم :

CPU :

نام هسته های پردازشی را مشخص می کند.

امروزه صنعت ساخت هسته های پردازشی موبایلی در دستان ARM است و شرکت های مختلف با خرید امتیاز استفاده از هسته های ARM می توانند به ساخت چیپست های خود بپردازند. از جمله چیپست هایی که از این هسته ها استفاده می کنند می توان به اگزینوس های ساخت سامسونگ، چیپست های کرین ساخت هواوی و پردازنده های اسنپدراگون ساخت کوالکام اشاره کرد.

Clock :

منظور از کلاک سرعت هر هسته پردازشگر است.

هر چه مقدار آن بیشتر باشد سرعت اجرای دستورات نیز بیشتر خواهد بود و با واحد هرتز اندازه گیری میشود.

Core :

تعداد هسته های پردازشگر را مشخص می کند و لزوما تعداد بیشتر هسته ها دلیلی برای قدرت پردازشی بیشتر نیست؛ اما امکان اجرای بهتر چند برنامه به صورت همزمان را در پی دارد. از سال 2012 با معرفی چیپست انویدیا تگرا 3 شرکت های سازنده چیپست در محصولات خود از دو نوع هسته های کم مصرف برای پردازش های سطح پایین و هسته های با بازدهی و مصرف بیشتر برای زمان هایی که بار محاسباتی سنگین به پردازنده اعمال می شود استفاده می کنند.

GPU :

نوع پردازشگر گرافیکی چیپست را مشخص می کند.

پردازش های دو بعدی مربوط به سیستم عامل مانند پردازش های رابط کاربری به طور پیشفرض به عهده CPU تلفن همراه است اما وقتی نیاز به پردازش سه بعدی مانند اجرای بازی هایی مثل اسفالت باشد این GPU تلفن همراه است که به پردازش تصاویر و جلوه های ویزه می پردازد.

 

مطرح ترین پردازنده های گوشی :

در این مورد می توان به کمپانی کوالکام و اپل فیوژن اشاره کرد که هر دو آمریکایی می باشند.

پردازنده کوالکامپردازنده اپل

در کنار آنها مدیاتک تایوانی کرین چینی و اگزینوس کره ای هم خود نمایی می کنند.

پردازنده مدیاتکپردازنده اگزینوس

مطرح ترین آنها همین کوالکام اسنپدراگون، اپل فیوژن و اگزینوس ساخته شده توسط سامسونگ می باشد.

در سال های نه چندان دور پردازنده اپل با اختلاف در بین رقبا اول بود اما حال پردازنده های اگزینوس و بیشتر کوالکام پیشرفت به سزایی داشتند به گونه ای که امسال پردازنده کوالکام 835 اگر چه در بخش تک هسته ای از اپل شکست خورد اما در چند هسته ای در بخش بنچمارک بالا تر قرار گرفت. اما پردازنده های ساخته شده توسط سامسونگ اگر چه اعداد نجومی روی کاغذ دارند اما باز هم در عمل از کوالکام شکست میخورند. فرضا چهار هسته پردازنده کوالکام توان جابجایی اطلاعات تا 3000 بایت را دارد اما اگزینوس 1000 بایت پس در مجموع 8 هسته سامسومگ اگزینوس از کوالکام ضعیف تر عمل میکند.

اعداد نجومی پردازنده ها در کشور هایی مانند چین بهتر عمل می کنند و صرفا برای تمامی دنیا این گونه است. فرضا سامسونگ موبایل هایی با پردازنده اگزینوس را برای بازار خاورمیانه و موبایل هایی با پردازنده کوالکام را صرفا برای بازار اروپا و امریکا میفرستد.حال با تمام این شرایط داستان پیچیده شد بلکه باز داستان به اینجا خطم نمیشود بلکه تاثیر ماژول UI گوشی نقش مهمی در سرعت و پردازش دارد. مثلا تاچ ویز سامسونگ به تدریج کند تر از استوک اندروید در سونی و گوگل پیکسل می باشد. اما تمام این شرایط بستگی به شخص و سطح توقع او دارد.

منتظر مقالات بعدی ما باشید.

با سپاس

ارسال پاسخ