بازیبرنامه نویسیمیم تک 8

بازی های ویدئویی و تیم های توسعه دهنده آن ها

بازی های ویدئویی و تیم های توسعه دهنده آن ها

من و بازی های ویدئویی :

درود و شاد باش به همه دوستان و علاقه مندان به صنعت گیم . مهرداد دولت خواه هستم  و این اولین نوشته من در مجله میم تک هستش . قبل از هر چیز از آقای ابراهیمی عزیز سپاسگزارم که این فرصت رو در اختیارم قرار دادند تا بتونم یک صفحه از این مجله رو با نوشته های خودم داشته باشم 🙂  و بتونم با شما عزیزان صحبت کنم . چند وقتی هست که برنامه نویسی جاوا و اندروید رو کم رنگ کردم و بیشتر وقتم رو صرف توسعه و برنامه نویسی بازی های کامپیوتری می کنم و در حال حاضر در  Occultus games studio به عنوان برنامه نویس بازی مشغول هستم . مباحثی که با هم بررسی می کنیم در حوزه بازی های ویدئویی و تیم های مستقل بازی سازی ایران و کلا بازی و بازی سازی هستش 🙂 نقد خواهیم داشت ، آموزش خواهیم داشت و کلا هر چیزی که شما مورد علاقتون باشه رو محور صحبت ها قرار خواهیم داد در حوزه بازیهای ویدئویی . پس یادتون نره که ما رو دنبال کنید و با نظرات خودتون در بهتر شدن نوشته ها یاری کنید .

 

نقش های مهم در ساخت و تولید بازی های ویدئویی :

برای اولین نوشته بیایید با هم دیگه بررسی کنیم که در یک تیم بازی سازی مستقل و یا به اصلاح indie چه نقش هایی وجود داره و هر شخص چه مسئولیتی رو بر عهده داره .

اولین فاز کار چی هستش و بعد اون باید چه کارهایی رو انجام داد :

فکر کنید چند تا دوست با مهارت های مختلف کنار هم دیگه جمع شدیم و تصمیم گرفتیم تا یک بازی پلتفرمر و کژوال رو با هم دیگه بسازیم . اما خب ما نیاز به چند نفر داریم تا بتونیم اون بازی رو توسعه بدیم . میاییم و در اول اول به صورت گروهی رو کلیت طراحی بازی ، فیزیک بازی ، گیم پلی ، محیط ، کاراکتر ، مراحل و … صحبت می کنیم . اما خب در اصل یک نقش هست که اون باید اینکار ها رو انجام بده و اون Game Designer هستش . اما خب در بازی هایی که تیم های کوچیک با هم کار می کنن معمولا Game Design رو با هم دیگه انجام میدن و یکی از بچه ها که توانایی مدیریت و کارگردانی کار رو داره بچه ها رو با هم هماهنگ می کنه . بعد از اینکه Game Design شکل اولیه خودش رو گرفت . یکی از بچه ها باید توانایی طراحی 2 بعدی و یا به اصطلاح 2D artist باشه که طرح اولیه بازی ویدئویی رو بزنه یا بهتر و تخصصی تر بخواییم بگیم concept بازی ویدئویی رو مشخص کنه . اون عزیزی که مسئولیت طراحی و پیاده سازی concept بازی رو بر عهده داره ابزارهای سخت افزاری مثل قلم نوری و برنامه های نرم افزاری مثل Photoshop و یا سایر برنامه های تولید محتوی بصری حرفه ای استفاده می کنه . بعد این مرحله که concept بازی مشخص و آماده شد . اگر بازی 2 بعدی باشه که هیچی از همون تصاویر بدست امده و Sprite ها  و تصویر هایی برای پس زمینه بازی و … استفاده می کنیم اما اگر بازی 3 بعدی باشه concept در اختیار 3d artist قرار میگیره تا اون ها رو تبدیل به مدل های 3 بعدی کنه با نرم افزارهایی مثل 3Ds Max ، Maya و یا zebrush تبدیل کنه . بعد از آماده شدن concept  و مدل های 3 بعدی نوبت به برنامه نویس های کار میرسه 🙂 (اینجاست که ماها وارد کار میشیم) و با استفاده از یک موتور بازی سازی (Game Engine) برای بازی های indie مثل Unity و یا Unrel Engine (بسته به نوع کار و پلتفرم مد نظر برای خروجی گرفتن) شروع می کنه مدل ها رو وارد کردن در موتور بازی سازی و با توجه به Game Design انجام شده کد های مربوط به بازی رو می نویسه و کلاس ها رو پیاده سازی می کنه . و در آخر هم طراح مرحله و یا Level Design میاد و همه این ها رو کنار هم میچینه در موتور بازی سازی و بازی رو بسته به اون طراحی شکل گرفته آماده می کنه . بعد اینکه این مرحله هم گذشت خروجی نهایی رو در اختیار تستر ها قرار میدن تا ایراد ها و یا باگ های موجود در بازی رو مشخص کنند و به اصلاح اون ها میپردازن و وقتی بازی به حدی رسید که تقریبا ایراد خاصی مشاهده نشد و با توجه به طراحی اولیه آماده شده بود انتشارش میدن و مرحله بعدی در صورتی که استقبال خوبی گرفته شد میان و با بروزرسانی های مختلف ایرادات گزارش شده توسط بازیکن ها رو رفع می کنند و یا امکانات جدیدی رو برای بازی در نظر میگیرند . البته لازم به یادآوری هستش که بازی ای که صدا نداشته باشه روح و حس نداره … اما خب معمولا در تیم های بازی سازی مستقل از قطعه های آماده استفاده میشه . دلیل اینکه من به این قسمت نپرداختم همین موضوع بودش . و خب ما داشتیم یک بازی ساده رو با یک تیم کوچیک مثلا 3 تا 5 نفر بررسی می کردیم 🙂 .

بازی ویدئویی
سخن پایانی :

نوشته ای که برای شما عزیزان آماده شده بدون شک خالی از اشکال و ایراد نیست و اگر در قسمتی از نوشته قسمتی رو به اشتباه توضیح دادم از اساتید و دوستانی که تجربه بیشتری از من دارند خواهش می کنم تا ایرادم رو بهم متذکر بشند تا بتونم نوشته های بهتری رو برای شما عزیزان اماده کنم .

ممنونم از وقتی که برای مطالعه این نوشته گذاشتید 🙂

بدرود دوستان عزیز

1 دیدگاه

 1. سلام
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب
  گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در
  این زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به
  ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم
  داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

ارسال پاسخ