شبکهمجازی سازیمیم تک 3نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

مجازی سازی ( قسمت اول – آشنایی اولیه )

مجازی سازی ( قسمت اول - آشنایی اولیه )

مقدمه:

در مقاله قصد دارم از مجازی سازی یا همون Virtualization بگم و درک خوبی داشته باشیم و باهاش آشنا شیم.


مجازی سازی چیست ؟ ( Virtualization ) :

اگر برای اولین بار می باشد که در دنیای کامپیوتر این کلمه رو میشنوید ، باید بگم که مجازی سازی تقریبا معنی شبیه سازی را نیز میدهد. به طور خلاصه ، با مجازی سازی توانایی اجرای چند نمونه ی نرم افزاری بر روی یک سخت افزار را دارید.

همانطور که در تصویر بالا میبینید ، مکعب های سمت چپ کامپیوتر ، سرور  و یا سخت افزار هایی هستند که OS یا سیستم عامل های نارنجی ، آبی و سبز در آنها اجرا شده است ( یعنی به ازای هر سیستم عامل ، یک سخت افزار ). در سمت راست میبینید که بعد از اجرای تکنولوژی مجازی سازی ، تمام OS ها در یک کامپیوتر یا سرور قرار گرفتند و نیازی به 3 سخت افزار وجود ندارد ( یعنی به ازای چند سیستم عامل ، یک سخت افزار ) .

در دنیای کامپیوتر استفاده از مجازی‌ سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار زیادی شده است. پیاده‌سازی سیستم های سخت‌ افزاری و نرم افزاری به صورت مجازی اما با همان عملکرد بدون روش مجازی ، ویژگی های خوب بسیاری زیادی را پیش رویمان قرار داده است.

کامپیوتر یا سخت افزاری که روی آن مجازی سازی یا Hypervisor ( توضیحات بیشتر در ادامه ) قرار دارد ، Host یا Host Machine می گویند و به سیستم عامل هایی که روی Hypervisor قرار دارند و اجرا میشوند ، Virtual Machine یا Guest Machine و یا همان ماشین مجازی می گویند.

مزایای مجازی سازی :

 1. کاهش هزینه خرید تجهیزات با تعداد زیاد
 2. کاهش هزینه‌ های نگهداری ، برق ، تعمیرات و …
 3. کاهش گرمای بیش از اندازه اتاق سرور ها و …
 4. احتیاج به فضای کمتر
 5. جابجایی راحت
 6. پشتیبان‌گیری آسان و مطمئن
 7. قابلیت کپی برداری ( یک سیستم عامل را یکبار نصب میکنید و چندین کپی از آن میگیرید و به طور مثال نیازی به نصب 10 سیستم عامل برای 10 کاربر نیست. )
 8. ساختار سازی سریع و مناسب
 9. عیب یابی بهتر
 10. مدیریت متمرکز
 11. منابع اشتراکی

معایب مجازی سازی :

 1. هزینه اولیه زیاد جهت خرید سیستم های قوی
 2. وابستگی سیستم عامل ها به یک سخت افزار ( با از کار افتادن سخت افزار ، کل سیستم عامل ها بیکار میمانند. )
 3. اگر ساختار درستی چیده نشود ، بار شبکه افزایش پیدا میکند.
 4. ناسازگاری کامل برخی از نرم افزار ها با مجازی سازی

Hypervisor چیست ؟

نرم افزار و سیستم عامل های زیادی برای روش مجازی سازی وجود دارند. به این سیستم عامل ها و نرم افزار ها که کار مجازی سازی را انجام می دهد ، Hypervisor می گویند که کارش مدیریت و اجرای ماشین های مجازی میباشد. به Hypervisor “ناظر ماشین مجازی” یا Virtual Machine Monitor و به اختصار VMM نیز می گویند.

در اصطلاح hypervisor یک نوع سرپرست است. البته می توان Hypervisor را یک نوع هسته یا Kernel نیز بشناسیم.

انواع Hypervisor ها :

الفـ ) نوع 1 – Native یا Bare-metal : در این نوع ، Hypervisor به طور مستقیم روی سخت افزار نصب میشود و از پایه کنترل سیستم را به دست میگیرد و ماشین های مجازی را اجرا و مدیریت می کند. Hypervisor های زیر نمونه های معروفی از این نوع میباشند.

 1.  Microsoft Hyper-V
 2. VMware ESX/ESXi
 3. Oracle VM Server
 4. Linux KVM
 5. Citrix Xen Server

بــ ) نوع 2 – Hosted Hypervisor : در این نوع ، Hypervisor به عنوان نرم افزار روی یک سیستم عامل خاص مثل Windwos یا Linux نصب میشود. در واقع Hypervisor وابسته به دیگر سیستم عامل می شود. نرم افزار های زیر نمونه هایی از این نوع Hypervisor میباشند.

 1. VMware Workstation
 2.  Microsoft Virtual PC
 3. Oracle Virtual Box

تاریخچه مجازی سازی :

در سال ۱۹۶۰ برای استفاده هرچه بهتر از رایانه های بزرگ این تکنولوژی آغاز به کار کرد. در آن زمان ، منابع سخت افزاری Mainframe ها بصورت ماشین های مجازی در اختیار کاربر ها قرار می گرفت. ماشین مجازی یک نوع کپی مجازی شده سخت افزار Mainframe بود که برای استفاده کاربران روی پایانه هایشان قرار میگرفت و آنها تصور می کردند که تمام منابع سیستم در اختیارشان میباشد. در این نوع ، منابع خودکار و به اندازه ی نیاز به هر کاربر تخصیص داده می شد و از کل توانایی Mainframe به شکل کاملا بهینه استفاده میشد.
در تصویر زیر با رشد تکنولوژی مجازی سازی آشنا میشوید.

در شماره های بعدی قصد دارم از انواع مجازی سازی ، بررسی انواع Hypervisor ها و دوره های آموزشی مجازی سازی بگم.

امیدوارم مطالبم براتون مفید بوده باشه.

انواع مجازی سازی ( مجازی سازی – قسمت دوم )

مجازی سازی سرور در شبکه های کامپیوتری

” موفق باشید. “

ارسال پاسخ

محمد رستمی
محمد رستمی هستم، دانشجوی رشته نرم افزار و فعال در حوزه آی تی. علاقه مند به "تمامی مباحث شبکه"، "امنیت"، "لینوکس"، "اندروید"، "مجازی سازی" و ...