ذخیره سازیسخت افزارشبکهمجازی سازیمیم تک 19نرم افزارنرم افزار کامپیوتر

VSAN یا VMware Virtual SAN چیست و چگونه کار می کند؟

VSAN یا VMware Virtual SAN چیست و چگونه کار می کند؟

معرفی VSAN :

از نسخه ی 5.5 Vsphere قابلیت VSAN به آن اضافه گردید که باعث تحول شگرفی در حوزه ی ذخیره سازی دیتا (Software Defined Storage) شد. SAN مجازی یا VSAN یک راهکار نرم افزاری Vmware برای ذخیره سازی دیتا در زیرساخت های فوق همگرا ( Hyper-Converged Infrastructure یا HCL ) است که به صورت یکپارچه در Hypervisor قرار دارد.

این تکنولوژی Software Defined Storage و مستقل از سخت افزار است و اگر Esxi را روی Host ها نصب نکنید قادر به استفاده از این قابلیت نخواهید بود از این روست که VSAN در خود Hypervisor تعبیه شده است و به صورت ماژول یا قابلیت جدید نیاز به نصب ندارد و هرگاه در شبکه ای Storage های متعدد به صورت Local باشد و ادمین شبکه بخواهد همه ی آنها را در قالب یک مجموعه مدیریت کند از راهکار VSAN استفاده می کند.

در تکنولوژی Virtual VSAN باید دو یا سه سرور با کانفیگ یکسان از لحاظ ریدبندی را در داخل یک Cluster که توانایی به اشتراک گذاری دیتا را دارد قرار داد . در کنفرانسی که در سال 2014 برگزار شد مشخص گردید که حتما باید سرورها از نظر ریدبندی یکسان باشند.

از آنجایی که میزان داده ها در Datacenter های مجازی در حال رشد است و همین امر راهکار های ذخیره سازی VM-Center را پرهزینه تر کرده از این رو شرکت های فروشنده این محصولات باید با ثابت نگه داشتن رشد داده ها سطح عملکرد آن را نیز همزمان حفظ کنند.

هدف شرکت های SMB و ROBO که فراهم کنندگان cloud و hosting هستند کاهش هزینه مجازی سازی است که یکی از راه های رسیدن به این هدف استفاده از نرم افزار Starwind VSAN است که با Mirror کردن هارد دیسک و فلش داخلی Shared Storage فیزیکی را بین سرورهای Hyperviso انجام می دهد.

لازم به ذکر است که VSAN و Vcloud Distributed Storage هر دو یکی هستند.

کاربرد VSAN

  • در Virtual Desktop ها: Scalable بودن VSAN سبب می شود که به راحتی در زیرساخت های VDI استفاده شود
  • در محیط های تست و توسعه: نیازی به تست کردن و لابراتوارهای مجازی ندارد به همین دلیل مانع از پرداخت هزینه های اضافی در سازمان می شود
  • در BigData یا داده های حجیم: قابلیت توسعه و مدیریت پهنای باند را دارد.
  • در راهکارهای Disaster Recovery: راهکاری ارزان برای DR بوده و براحتی Vsphere Replication را می توان ایجاد کرد و محدودیتی در نوع Storage و هماهنگی بین آنها نخواهیم داشت.

مزایای VSAN

  • انعطاف پذیری زیاد: قابل ارتقاء و گسترش در هر زمان ، در اصطلاح مقیاس پذیر یا Scalable است و به راحتی می توانید Host های جدید به VSAN اضافه کنید.
  • پیاده سازی و راه اندازی ساده در مقایسه با راه اندازی سیستم های ذخیره سازی دیگر
  • به صورت خودکار عمل می کند می توان آن را بر اساس Storage Policyهای Vmware ،جداگانه بر روی هر VM مدیریت کرد.
  • با ساختارهای دیگر هماهنگی دارد: با ساختار Block Level Storage کار می کند از این رو با همه ی سیستم هایی که این قابلیت را پشتیبانی می کنند هماهنگ است.
  • استفاده از این نرم افزار سخت افزار کمتری نیاز دارد که همین امر باعث صرفه جویی در هزینه شده و سبب می شود سخت افزار های موجود در سازمان ها با حداکثر کارایی به عنوان زیر ساخت استفاده شده و مانع پرداخت هزینه ی اضافی سازمان ها می شود.

ارسال پاسخ