شبکهمیم تک 15

شبکه وایرلس یا Wireless را بیشتر بشناسیم

شبکه وایرلس یا Wireless را بیشتر بشناسیم

در این مقاله تصمیم دارم تا شما را با شبکه وایرلس یا Wireless Network آشنا کنم، که شامل دو فصل می شود فصل اول شامل آشنایی اولیه و در فصل دوم وارد جزییات بیشتری از نوع سیگنال‌ها و ارتباطات می‌شویم.

فصل اول : آشنایی با شبکه وایرلس

ابتدا لازم می دانم که درباره تاریخچه و استاندارد ها و کاربرد های شبکه وایرلس صحبت کنم.

در شبکه وایرلس از فرکانس های رادیویی AM/FM استفاده می شود و سازمانی که این فرکانس‌ها را در سطح دنیا مدیریت می‌کند FCC نام دارد و همچنین شرکتی به نام IEEE وجود دارد که استاندارد های شبکه‌های بی سیم را تعریف کرده است.

در حال حاضر 5 نوع استاندارد در شبکه وایرلس داریم که به این نام های زیر شناخته می شوند:

802.11 , 802.11a , 802.11b , 802.11g , 802.11n

متفاوت بودن استانداردهای شبکه وایرلس به چه دلیل است ؟

به این دلیل که فرکانس‌هایی که با هم کار می کنند متفاوت هستند،

بطور مثال 802.11a با فرکانس 5GHZ کار می کند ولی مابقی با فرکانس 2GHZ کار می کنند.

 

در تکنولوژی وایرلس لازم است که به 2 نکته توجه داشته باشیم:

Interoperability : یعنی تجهیزات وایرلس شرکت‌های مختلف بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

Compatibility : آیا تمام تجهیزات وایرلس که با استاندارد های مختلف هستند با یکدیگر سازگار هستند یا خیر

توجه: تجهیزات استاندارد 802.11a با سایر استاندارد ها سازگار نیستند.

بطور مثال: اکسس پوینتی خریداری می شود که 802.11a است و کارت شبکه‌های موجود در شبکه 802.11g هستند، در این سیستم دستگاه‌ها نمی توانند با هم کار کنند. البته مبدل‌هایی وجود دارند اما پیشنهاد نمی شوند.

کاربرد شبکه وایرلس :

1- شبکه‌های wireless و wired با یکدیگر سازگار هستند.

2- قابلیت Mobility بودن که بطور مثال لپ تاپ شما به شبکه وایرلس متصل است و شما در حال حرکت و جابجایی هستید بدون اینکه ارتباط قطع شود.

3- توسعه شبکه: که محدودیتی در این امر وجود ندارد.

4- ارتباط بین سکشن‌ ها .

5- قابل قبول بودن سرعت و استفاده در مسافت‌های بالا .

تصویر 1

طبق تصویر شماره 1

تصویر شماره 1 ، یک شبکه وایرلس را نشان می‌دهد، همانطور که قبلا هم گفتیم شبکه های wireless و wired با یکدیگر سازگار هستند و می‌دانید که استاندارد شبکه های با سیم 802.3 و استاندارد شبکه های وایرلس 802.11 است که با هم سازگار هستند.

Building to building connectivity یا ارتباطات بین سکشن‌ هایی که از روی دو ساختمان تشکیل شده اند

تصویر 2

فصل دوم : آشنایی با مفاهیم تخصصی شبکه وایرلس

این فصل می تواند مفید باشد برای اینکه شما را با مفاهیم تخصصی دنیای شبکه های مبتنی بر وایرلس آشنا خواهد کرد برای اینکه شما زمانی که یک سخت افزار وایرلس می خرید پارامترهایی بر روی آن نوشته شده اند که طبق آن نوشته ها و تطبیق آن به نیاز و انتظاری که از آن دارید می تواند برای شما مفید فایده باشد…

Gain چیست؟ ( amplitude سیگنال بالا رفته یعنی چی؟ )

تصویر 3

طبق تصویر اگر خط چین آبی را سیگنال خودمان در نظر بگیریم و سطح سیگنال را تقویت کنیم یعنی فرکانس و دامنه سیگنال را افزایش دهیم در اصطلاح گفته می شود که Gain بالا رفته است و واحد اندازه گیری آن db است. خط قرمز سیگنال تقویت شده است.

راه‌های افزایش Gain ؟

از طریق  افزایش گین آنتن یا Radio Frequency بطوریکه Amplitude سیگنال را بالا برده تا دامنه سیگنال بالا رفته و مسافت طولانی تری را طی کند.

تصویر 4

Loss: به تضعیف سیگنال گفته می شود طبق تصویر بالا

نکته: زمان خرید تجهیزات شبکه وایرلس نکته ای که حائز اهمیت است این است که Impedance یا مقاومت تجهیزات مثل آنتن ، کانکتور و کابل است که باید دقت شود مقاومت آنها با هم برابر یا نزدیک به هم باشند.

در اثر متفاوت بودن مقاومت مشکلی به نام VSWR پیش خواهد آمد که در واقع باعث می شود قسمتی از سیگنال عقبگرد داشته باشد که باعث از بین رفتن سیگنال خواهد شد ، به اصطلاح به آن LOSS گفته می شود.

تصویر 5

Reflection

یعنی انعکاس فرکانس به موانع پیش رو که گاها موجب تغیر مسیر سیگنال می شود که به آن اصطلاحا multi-path یا چند مسیره شدن گفته می شود.

Line of sight (los)

انواع خط دید ( LOS یا Line of sight ) در شبکه وایرلس :

2 نوع خط دید در شبکه وایرلس داریم :

1- اگر بر روی ساختمانی، ساختمان مقصد را با چشم ببینیم که به آن virtual line of sight گفته می شود که با دید کامل می شود آنتن را تنظیم کرد.

2- اگر فاصله بسیار زیاد باشد که مقصد با چشم دیده نشود سخت افزارهایی هستند که سیگنال رادیویی را پیدا می‌کنند که به آن RF line of sight یا دید رادیویی گفته می شود.

 

همانطور که می دانید دنیای شبکه وایرلس خیلی بزرگتر از آن است که در یک مقاله کوتاه بشود بیان کرد، این مقاله هم مانند مقالات دیگر شامل کم و کاست هایی است که در مقالات آتی کامل خواهند شد.

ارسال پاسخ