اخبار تکنولوژیامنیترمزنگاریشبکهمیم تک 14

پروتکل WPA3 چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

پروتکل WPA3 در WiFi چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در این مقاله به بررسی پروتکل WPA3 که از پروتکل های تکنولوژی WiFi هست می پردازیم و ویژگی های آن را بیان می کنیم .

WiFi و ضرورت تامین امنیت آن

بدون شک Wi-Fi یکی از اساسی ترین تکنولوژی های روز دنیا است چرا که برای آپدیت اپلیکیشن ها ، بازی های آنلاین ، دانلود فیلم و موزیک و …. سرعت بیشتری را برایمان فراهم می کند. علی الخصوص اگر از دیوایس های قابل حملی نظیر لپ تاپ و تلفن همراه استفاده کنیم. در واقع شبکه Wi-Fi یکی از بهترین نوع شبکه هاست چرا که در آن همه دیوایس ها بدون مزاحمت هیچ نوع کابلی به هم متصل هستند. بیش از 9 بیلیون دستگاه WiFi در سراسر جهان وجود دارد که تامین امنیت آنها در برابر حمله هکرها در فضای سایبری ضروری است.

تاریخچه پروتکل های امنیت WiFi

یکی از مهمترین پروتکل های تامین کننده این امنیت پروتکل WPA2 است که بیش از 10 سال است که برای تامین امنیت کلمات عبور WIFI از آن استفاده می شود. اما با گذشت زمان پروتکل های امنیتی موجود نیاز به بروز رسانی دارند چرا که دارای ضعف هایی هستند که دیر یا زود از آنها سوء استفاده می شود. در سال گذشته اخباری مبنی بر توقف پروتکل WPA2 به علت آسیب پذیری منتشر شد. این ایراد توسط Mathy Vanhoef در پی حمله سایبری KRACK کشف شد. KRACK مخفف Key Reinstallation AttaCK حمله ای است که توسط یک تیم بر روی شبکه های WIFI حفاظت شده انجام شد. در این حمله اطلاعات رد و بدل شده در شبکه های WiFi از قبیل رمز عبور ، رمز کارتهای اعتباری ، پیام های چت ، ایمیل ها ، عکس ها و … مورد سوء استفاده قرار گرفت. در این بین تمام دستگاه های هوشمند اندرویدی ، اپل ، لینوکس ، ویندوز و … تحت تاثیر این حملات قرار دارند. نکته قابل توجه در مورد KRACK این است که در این سری حملات مهاجمان به رمز WiFi دسترسی پیدا نمی کنند بلکه داده های کاربران را بدون داشتن کلمه عبور رمزگشایی می کنند. بنابراین با تغییر کلمه عبور WiFi نمی توانید احتمال بروز این حمله را کاهش دهید.

معرفی پروتکل WPA3 و ویژگی های آن :

اتحادیه WiFi Alliance برای رفع مشکلاتی این چنین و تقویت امنیت شبکه های WiFi از نسل جدید پروتکل ها با عنوان WPA3 رو نمایی کرد. در این پروتکل رمزنگاری بر اساس داده های فردی صورت می پذیرد بطوریکه ارتباط لپ تاپ و یا موبایل شما با شبکه WiFi در روتر رمزگذاری می شود. از مهمترین ویژگی های WPA3 پیچیدگی این پروتکل است. زمانی که هکر بخواهد کلمه عبور را هک کند تنها یک بار این اجازه و شانس را دارد که کلمه عبور حدس زده شده را امتحان کند و در صورت عدم موفقیت نیاز به دسترسی فیزیکی به دستگاه دارد. از دیگر آیتم های WPA3 این است که اگر هکر حتی بتواند کلید رمز را رمزگشایی کند تنها دسترسی به بخشی از داده ها برایش فراهم می شود. استفاده از امکانات پروتکل WPA3 با بروز رسانی نرم افزار دستگاه امکان پذیر نمی باشد بلکه WPA3 به صورت سخت افزاری بر روی دستگاه های جدید نصب می شود. دستگاه هایی که دارای این ویژگی بر روی سخت افزار خود هستند پروتکل های سابق یعنی WPA و WPA2 را پشتیبانی می کنند. در حال حاضر اجباری برای نصب این پروتکل بر روی دستگاه های جدید دارای WiFi نیست اما انتظار می رود به دلیل محبوبیت استاندارد WiFi 802.11AX میزان توزیع این پروتکل رشد قابل توجهی داشته باشد به طوریکه تا پایان سال 2019 شرط لازم جهت دریافت گواهی استفاده از WiFi باشد. طبق اعلام اتحادیه WiFi ، این سازمان ضمن توسعه پروتکل WPA3 به پشتیبانی پروتکل WPA2 ادامه خواهد داد. تا کنون شرکت های زیادی برای تولید تراشه های مخصوص جهت استفاده از استاندارد WiFi 802.AX11 و WPA3 اعلام آمادگی کرده اند و شرکت QUALCOMM تراشه WCN 3998 را جهت استقرار این فناوری در تبلت ها و گوشی های هوشمند ایجاد کرده است.

قابلیت های اصلی پروتکل WPA3 :

این پروتکل دارای 4 قابلیت جدید جهت برقراری ارتباطات بی سیم امن تر است.

1- حفاظت بیشتر از کلمات عبور حتی کلماتی که شامل کاراکترهای خاص نیستند.

2- فرایند ساده پیکربندی امنیت روی دستگاه هایی که محدود به یک رابط کاربری هستند.

3- تقویت حریم خصوصی کاربر هنگام اتصال به شبکه های عمومی WiFi چرا که هر کاربر رمزگذاری داده ای مختص به خود را دارد.

4- رمزنگاری جدید 192 بیتی با استفاده از الگوریتم امنیت ملی تجاری CNSA به جای رمزنگاری 128 بیتی که در WPA2 استفاده می شد.

ارسال پاسخ