شهریور, 1397 بدون نظر
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (6 votes, average: 4٫67 out of 5)
Loading...
شبکه

مهم ترین پروتکل های شبکه

شما در این مقاله با یک سری از مهم ترین پروتکل های شبکه آشنا خواهید شد.

IP

پروتکل IP (Internet protocol Address) را می توان اساسی ترین و مهم ترین پروتکل در شبکه دانست. زیرا IP زبان قابل فهم و همین طور زبان ارتباطی تجهیزات موجود در شبکه است. به هر client و دستگاه موجود در شبکه یک IP خاص توسط ISP (شرکت های ارائه دهنده اینترنت) داده می شود که در فضای اینترنت خاص و منحصر به فرد است.
از مهم ترین وظایفه این پروتکل مسیردهی و آدرس دهی به بسته ها و اطلاعات برای انقال بین شبکه های موجود در اینترنت است. همچنین پروتکل IP در لایه Network مدل TCP/IP فعالیت می کند.

IP

ICMP

پروتکل ICMP (internet control message protocol) پروتکلی است که به منظور تست Ping تجهیزات شبکه با یکدیگر یا در تست اتصال دستگاها مانند روتر ها و سرور ها با هم استفاده می شود.

در واقع مهم ترین کاربرد این پروتکل خطایابی تجهیزات و بستر شبکه است.

پس از تشخیص خطا با روش های مخصوصی می توان آن مشکل را حل کرد.
ICMP مانند پروتکل IP در لایه Network شبکه قرار گرفته و فعالیت می کند.

ICMP : Internet Control Message Protocol

ARP

پروتکل ARP (Address Resolution Protocol) یکی دیگر پروتکل های مهم حوزه شبکه است که مانند دو پروتکل قبلی در لایه Network فعالیت می کند.

هر دستگاه موجود در شبکه یک MAC Address یا آدرس فیزیکی مخصوص به خود را دارد که در دنیا منحصر به فرد است.
کار این پروتکل تشخیص و شناخت MAC Address هر دستگاه موجود در شبکه مانند روتر، سوئیچ و حتی کامپیوترها است. ممکن است در جایی و یا مواقع خاصی امکان برقراری ارتباط با IP در شبکه وجود نداشته باشد.

مانند این که در یک سازمانی بنابر سیاست های آن سازمان پروتکل IP در شبکه بسته شده باشد و تنها راه ارتباطی با استفاده از MAC Address دستگاه های آن شبکه باشد، در اینجاست که می توان از پروتکل ARP استفاده کرد.

HTTP

پروتکل HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) پروتکل نام آشنایی است که احتمالا گوش افراد عادی هم به آن خورده زیرا این پروتکل در دنیا وب مورد استفاده قرار می گیرد.
وظیفه پروتکل HTTP برقراری ارتباط بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده صفحات وب است.

پروتکل HTTPبا استفاده از پروتکل های IP و TCP این ارتباط را برقرار می کند. هم چنین این پروتکل در لایه Aapplication فعالیت می کند.

HTTP

FTP

پروتکل FTP (File Transfer Protocol) همان طور که از اسمش پیداست، پروتکلی است برای انتقال داده ها و فایل ها بین سرور و کلاینت است. یکی از متداول ترین کارها در شبکه انتقال اطلاعات است، بنابراین از پروتکل FTP به صورت مداوم استفاده می شود و یکی از پروتکل های مهم موجود در شبکه است. یکی از نقاط ضعفی که این پروتکل دارد سرعت نسبتا پایین آن نسبت به پروتکل های مشابه می باشد که آن هم به دلیل قدیمی بودن این پروتکل است. البته یکی از تقاط قوت FTP سهولت استفاده از آن بوده که همین دلیل باعث محبوبیت آن شده است. همچنینFTP در لایه Aapplication فعالیت می کند.

FTP

DHCP

پروتکل DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) یکی از پرکاربردترین و مهم ترین پروتکل های موجود در شبکه است.

کار این پروتکل تخصیص IPبه دستگاه های درون شبکه به صورت اتوماتیک است.

مدیر شبکه می تواند با مشخص کردن یک رنج IP خاص و معین به تعداد مورد نیاز به سیستم ها درون شبکه IP اختصاص بدهد.
این پروتکل زمانی که تعداد زیادی دستگاه در شبکه دارید می تواند بسیار کاربردی باشد و نیاز نیست دیگر به هرکدام به صورت دستی IP اختصاص دهد.

همچنین پروتکل DHCP در لایه Aapplication فعالیت می کند.

DHCP

TELNET

این پروتکل یکی از قدیمی ترین پروتکل های موجود در شبکه است.

از Telnet برای ارتباط به دستگاه های موجود در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

این پروتکل برای دسترسی به مود فرمان (Command Line) دستگاه های شبکه مانند سوئیچ ها یا روتر ها مورد استفاده می شود.

به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از Telnet یک مودم را از راه دور ریست کنید.

یکی از نقطه ضعف های این پروتکل امنیت آن است که زیاد قابل اتکا نیست و یک هکر می تواند به راحتی بین دو دستگاه سرویس دهنده و گیرنده قرار بگیرد و اطلاعات را به سرقت ببرد.

همچنین این پروتکل در لایه Aapplication فعالیت دارد.

ادامه مطلب و قسمت دوم این مقاله

برچسب ها
درباره نویسنده