3PAR StoreServe : معرفی دستگاه ذخیره ساز

3PAR StoreServe : معرفی دستگاه ذخیره ساز

معرفی 3PAR :

در عصر تکنولوژی یکی از نیازهای اساسی مردم و بخصوص سازمانها نیاز به ابزارهای مناسب ذخیره سازی است که هم دارای بالاترین میزان فضای ذخیره سازی و هم دارای قیمت مناسب باشد. یکی از بهترین و معروف ترین ارائه دهندگان ابزارهای ذخیره سازی 3PAR است . 3PAR در اواسط سال 1998 تا 1999 تاسیس و 3PAR DATA نامیده شد. این نامگذاری برگرفته از نام بنیانگذاران آن یعنی جفری پرایز، آشوک سینگال و رابرت راجرز بود که البته رابرت در سال 2001 کمپانی را ترک نمود. 3PAR که سرمایه گذاری اولیه آن مبلغ 33 میلیون دلار بود برای اولین بار سرور ذخیره سازی INSERV را در سال 2002 عرضه کرد. این کمپانی در سال 2007 شعبه تحقیق و توسعه اش را در ایرلند شمالی افتتاح نمود و در نوامبر همان سال بعد از تولید Arcaexchange دامنه های مجازی را معرفی کرد که امکان قرارگیری داده های امنیتی نرم افزاری را در یک پلتفرم ذخیره سازی مستقل چندمنظوره فراهم می آورد.

حرکت بعدی و مهم که رقبای اصلی آن یعنی Hitachi ،NetApp ،Pure storage و EMC را جا گذاشت در مارس 2010 با معرفی Adaptive Optimization بود که نخستین پیاده سازی صنعت ذخیره سازی برای بهینه سازی هزینه ها در سیستم های ذخیره سازی High-End بود. پس از رد پیشنهاد شرکت DELL برای خرید 3PAR سرانجام در سال 2010 شرکت HP موفق به خرید این برند شد و از آن پس نام HP در کنار محصولات مبتنی بر 3PAR دیده می شود. 3PAR مدتهاست که با VMWare نیز همکاری می کند.

همچنین در VMWare3 از تعدادی از ویژگی های ویندوز سرور مانند انتقال آفلاین داده ها پشتیبانی می کند.

قابلیت های 3PAR :

برخی از قابلیت های 3PAR به صورت مختصر بیان می گردد.

– Cage Availability : به این معنی که دیتا روی 2 عدد encluser متفاوت نوشته می شود و زمانی که یکی از آنها دچار مشکل شود دیتا از روی دیگری خوانده می شود.

– استفاده از پردازنده کمکی ASIC : این کار باعث می شود تا پردازنده اصلی اطلاعات زیادی برای پردازش نداشته باشد و سرعت انتقال اطلاعات ذخیره شده به مراتب بالا برود.

– استفاده همزمان از چند کنترلر : در 3PAR در یک زمان واحد تمامی کنترلرها می توانند از یک فضای مشترک استفاده نمایند.


– Thin Provisioning : در این ویژگی Reclaim کردن فضا توسط سخت افزار کنترل می شود و نرم افزار در آن دخالتی ندارد.

– بهینه سازی RAID : در این دستگاهها هارد دیسک به قسمت هایی بنام Chunklet تقسیم شده و اطلاعات بر روی این Chunklet نوشته می شود. کارایی این روش این است که در صورت بروز مشکل عمل Rebuild با سرعت بالاتری صورت می پذیرد.

انواع سری 3PAR :

– سری 7000

– سری 8000

– سری 20000

که هر کدام از این سری ها شامل چندین مدل می باشد.

برای مثال سری 8000 شامل مدل های 8200 ،8400 ،8440 و 8450 است. همچنین مدل هایی که عدد 4 در آنها قرار دارد دارای 4 نود و مدل هایی که 2 در آنها قرار دارد دارای حداکثر 2 کنترلر هستند.

 

در مطالب بعدی با آموزش نحوه عملکرد این دستگاه ها در خدمت شما خواهم بود.