Ajax چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟ (قسمت اول)

Ajax یا ایجکس چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟ (قسمت اول)

در این مقاله به معرفی Ajax و بررسی کاربردهای آن می پردازیم.

ویژگی های Web Application ها:

با ورود نرم افزار های تحت وب دیدگاه جدیدی در تولید نرم افزار پدید آمد ویژگی هایی که باعث تولید و توسعه ی این نرم افزارها شد عبارتند از:

1-این گونه  نرم افزار ها برای اجرا شدن نیاز به سیستم عامل خاصی ندارند.

2-نیاز به نصب پیش نیاز نرم افزاری  خاصی ندارند و تنها با یک مرورگر صفحات وب می توان از این نوع نرم افزار،روی هر سیستمی استفاده کرد.

3- برای اجرا شدن نیاز به داشتن سخت افزار خاصی نیست و فضایی از هارد دیسک شما رو اشغال نمی کند.

4- به راحتی بر روی شبکه های اینترانت و اینترنت قابل اجرا هستند.

Ajax چیست ؟

AJAX مخفف کلمات Asynchronous JavaScript and XML تکنیکی جهت ساخت صفحات پویا و سریع است. این تکنولوژی کمک می کند تا هنگام تغییر یک صفحه به جای Load شدن کل آن صفحه فقط بخش تغییر داده شده Load شود .

Ajax از قسمت های زیر تشکیل شده است:

1- نمایش اطلاعات در مرورگرها در قالب HTML و CSS

2- ذخیره سازی اطلاعات در قالب Text Xml که از سمت سرور دریافت شده است.

3- جاوا اسکریپت که بخش اصلی Ajax است ولی Ajax مختص جاوا اسکریپت نیست. اخیرا Framework های جدیدی برای Ajax ارائه شده یکی از آنها Atlas و نسخه ی جدیدتر آن Asp.net Ajax می باشد.

کاربرد Ajax :

مهمترین کاربرد Ajax در بارگذاری قسمت خاصی از یک صفحه  و اعمال تغییر بر روی آن است که این امر منجر به بالابردن سرعت Load صفحات وب می شود به این صورت که هنگام اعمال تغییر در صفحه یک شی xmlhttprequest ایجاد می شود و شی ایجاد شده با درخواست httprequest به سرور منتقل شده پس از انتقال داده پردازش شده و جواب آن برای کاربر ارسال می شود و در انتها پاسخ ارسالی از سرور توسط جاوا اسکریپت پردازش می شود و تغییرات اعمال شده در معرض نمایش قرار می گیرد.

از کاربرد های دیگر Ajax قابلیت suggest در موتورهای جستجو مانند گوگل می باشد به این صورت که هنگامی که یک حرف در کادر گوگل وارد می شود عملیاتی روی آن پردازش شده و کلماتی که با آن حرف شروع می شود را در آن کادر نمایش می دهد این عملیات در طراحی سایت توسط تکنیک Ajax انجام می شود.

Ajax مبحثی مبتدی نیست برای کار با Ajax آشنایی اولیه با مباحثی مانند Html , java script و css ضروری است.

برای کار با Ajax در سیستم عامل Mac از Texteditor که می توان استفاده کرد Sublimetext و Coda2 است و از آنجایی که SublimeText2 برای سیستم عامل ویندوز نیز هست جزو texteditor های قوی محسوب می شود .

Code Runner و BBEdit جزو Texteditor های رایگان محسوب می شوند برای سیستم عامل ویندوز می توان از Notpad++ استفاده کرد که برای کار با آن می توان از اینترنت آن را دانلود و استفاده کرد همچنین NetBeans8.0 جزو قوی ترین Texteditorها محسوب می شود که هنگام Load شدن مقداری سنگین بوده به همین خاطر بهتر است از یک ورژن سبکتر استفاده کرد.

تکنولوژی Ajax کار با jQuery خیلی راحت کرده است.

این تکنولوژی نیاز به سرور دارد که برای این منظور در سیستم عامل Mac از پایگاه داده ی Mmap و در سیستم عامل ویندوز از Wamp می توان به عنوان سرور استفاده کرد ولی Xampp هم در ویندوز و هم در Mac کار می کند.

ماهیت شبکه های اینترنت به صورت synchronous reqest/response است و صفحات وب دائما در حال refresh هستند بنابراین کاربران تمایلی به این گونه نرم افزار ها ندارند زیرا زمانیکه که شما از صفحات وب استفاده می کنید با هر کلیک باید منتظر refresh  شدن  و لود مجدد کل صفحه باشید که این زمانبر، وقتگیر و خسته کننده است این موضوع باعث استقبال کم Web Application ها در برابر Desktop Application می شد از آن زمان بود که برنامه های تحت وب معروف به Word Wide Wait شدند.

کارایی Ajax :

Ajax تکنولوژی است که این فرصت را ایجاد می کند که Web Application ها مانند Desktop Application ها عمل کنند به این صورت که یک وب سایت را در نظر بگیرید این وب سایت دارای یک Textbox جهت تایپ کردن عبارت از سمت کاربر است و یک دکمه جهت شروع جستجو می باشد هنگامی که کاربر یک عبارتی را نوشته و دکمه ی جستجو را می زند صفحه برای نمایش نتیجه reload می شود در حالی که در برنامه های Desktop Application نتایج جستجو در همان فرم جستجو، بدون تغییر با کلیک دکمه ی جستجو به نمایش گذاشته می شود

حال با تکنولوژی Ajax می توان صفحه ی جستجوی وب سایت را به گونه ی طراحی کرد که وقتی عبارت را نوشته و دکمه ی جستجو را بزنیم نتیجه در همان صفحه به نمایش گذاشته شود (مانند Desktop Application ).

Ajax اطلاعات از سمت سرور را بدون نیاز به Load کل صفحه یا صفحه ی جدید در دسترس کاربر قرار می دهد و این توانایی را به برنامه های وب می دهد که عملیات ارسال اطلاعات و دریافت نتایج را در پشت صحنه انجام داده و اطلاعاتی که نیاز دارد را از سمت سرور دریافت و اطلاعات مدنظر را نمایش دهد.

 

ادامه :

ایجکس یا Ajax چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟ (قسمت دوم)