آرچ لینوکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

آرچ لینوکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

مقدمه ای از آرچ لینوکس :

در این نوشته قصد دارم تا درباره یکی از توزیع های گنو/لینوکسی که چندین سال هست من رو پابند خودش کرده و فلسفه وجودیش و مزایاش و اینکه چرا ازش استفاده باید کرد و چه کسانی ازش می تونن استفاده کنند صحبت کنم . همونطور که شما دوستان عزیز احتمالا می دونید گنو/لینوکس توزیع های زیادی داره که البته می تونید لیست اون رو در این لینک ببینید . پشت هر کدوم از این توزیع ها یک فلسفه وجودی هستش که با دونستن اون فلسفه می تونید دید بهتری از اون توزیع و اینکه چطور و کجا باید از اون استفاده کنید داشته باشید . هدف ما در این نوشته این نیست که بیاییم و درباره فلسفه انواع توزیع های گنو/لینوکس صحبت کنیم . هدف ما اینه که درباره فلسفه وجودی آرچ لینوکس و دلیل اینکه چرا جامعه کاربری بزرگش از اون استفاده می کنند صحبت کنیم .

قبل هر چیز بیایید ببینیم اصلا چه کسی آرچ لینوکس رو ساختش و کی اینکار رو انجام داد ؟!‌

آرچ لینوکس رو جاد وینت ( Judd Vinet ) با الهام گرفتن از CRUX در مارس ۲۰۰۲ شروع کرد .

 

چه فلسفه ای پشت آرچ لینوکس هستش ؟ یا بهتره بگیم فلسفه وجودی آرچ لینوکس چی هستش ؟

آرچ لینوکس سادگی را به عنوان “بدون افزودن، تغییرات و یا عوارض غیر ضروری” تعریف می کند و به کاربر اجازه می دهد تا سیستم را با توجه به نیازهای خود طراحی کند. به اختصار؛ رویکرد ظریف، مینیمالیستی.

آشنایی با آرچ لینوکس :

تا اینجای کار با سازنده و یا بنیان گذار آرچ لینوکس و اینکه چه فلسفه ای داره رو با هم دیگه دونستیم .

دوستان عزیزی که با یکی از توزیع های گنو/لینوکسی مثل اوبونتو و یا مینت کار کرده باشند احتمالا می دونند که این توزیع ها از یک نصب کننده گرافیکی پشتیبانی می کنند که مراحل نصب رو خیلی راحت تر و ساده تر و سریع تر میشه انجام داد  . اما بعضی از توزیع ها هستند که نصاب گرافیکی و یا GUI ندارند و بر پایه خط فرمان یا CLI هستند که خب آرچ لینوکس هم از این دسته هستش . شاید برای اون عزیزی که به تازگی از سیستم عامل ویندوز به دنیای بی حد و مرز گنو/لینوکس مهاجرت کرده این طریقه نصب کمی سخت و آزاردهنده باشه اما با کمی جستجو و مطالعه ویکی غنی آرچ لینوکس (که کاربرهای سایر توزیع های لینوکسی هم از این ویکی بدلیل اینکه خیلی کامل و جامع هست استفاده می کنند ) می تونه به راحتی بیاد و آرچ رو روی سیستم خودش نصب کنه . این که طریقه نصب بصورت خط فرمان هستش این اجازه رو به کاربر میده تا تک تک قسمت های سیستم رو خودمون از صفر بنا کنیم و بدونیم دقیقا چه بسته هایی رو می خواییم تا روی سیستم نصب کنیم . یا به اصطلاح دوستان آرچی خودت تک تک آجرها رو میچینی رو هم تا سیستم رو بیاری بالا . و خب همین باعث میشه تا سیستم با سرعت بیشتری اجرا بشه و بصورت بهینه تری از سخت افزار استفاده بشه .

 

شخصی سازی در آرچ لینوکس :

مورد دیگه ای که در مورد آرچ وجود داره این هستش که شما زمانی که اون رو نصب کردید حالا نیاز به این دارید که سیستم رو بسته به نیازی که دارید شخصی سازی کنید . که یکی از قسمت های جالب آرچ هست و این قسمت از خود انتخاب میزکار ( Desktop Enviroment ) یا مدیر پنجره ها ( Window Manager ) تا نصب مثلا IDE های مورد نیاز هستش . به همین دلیل دوتا آرچ لینوکس روی دوتا سیستم مختلف که به وسیله نفرات مختلفی ساخته شده به احتمال خیلی قوی با هم دیگه خیلی تفاوت دارند و این هم برمیگرده به همون داستان شخصی سازی که هر کس بسته به نیاز و سلیقه ای که داره به یک شکل سیستمش رو شخصی سازی می کنه . یا توی مرحله بعدی شما ممکنه نیاز به یک بسته خاص داشته باشید تا اون رو روی سیستمتون نصب کنید اینجاست که AUR آرچ قدرت خودش رو نشون میده و امکانش خیلی ضعیفه که یک بسته رو نتونید روی اون پیدا کنید .

AUR چیست ؟

این کلمه یک سرواژه هستش از Arch User Repository که میشه مخازن کاربران آرچ که توسط خود کاربران و پکیج هایی که ساختند تغذیه میشه . و یا اگر شما خودتون یک برنامه نوشتید و می خوایید تا سایر کاربرهای آرچ هم بتونند به راحتی از اون استفاده کنند می تونید اون رو با نوشتن یک پکیج بیلد روی AUR قرار بدید و با استفاده از یکی از AUR Helper های موجود سایر کاربران آرچ لینوکس می تونند به اون بسته ای که شما آماده کردید دسترسی داشته باشند .

 

انجمن آرچ لینوکس !

یکی دیگه از قسمت های محبوب آرچ لینوکس جامعه کاربری بزرگ اون هستش که اگر زمانی شما در یکی از قسمت ها به مشکل بخورید می تونید با ساخت یک تاپیک در فروم آرچ سوال خودتون رو مطرح کنید و از کمک سایر دوستان عزیز که باتجربه تر هستند و یا قبلا به اون مشکل برخوردند و اون رو حل کردند مشکل خودتون رو به راحتی برطرف کنید . یک دیدی که کاربران آرچ دارند این هستش که بدون هیچ توقعی به اعضای جدیدی که به آرچ لینوکس می پیوندند کمک کنه تا بتونند بهتر سیستم خودشون رو مدیریت کنند . پس زمان رو از دست ندید و به این خانواده بزرگ شما هم بپیوندید و از این توزیع گنو/لینوکسی فوق العاده شروع کنید به استفاده .

 

تا نوشته بعدی همه شما دوستان عزیزم رو به پرودگار مهربان میسپارم . بدرود دوستان عزیزم