DMaaS : آشنایی با راهکار نوین جمع آوری اطلاعات از مرکز داده

DMaaS : آشنایی با راهکار نوین جمع آوری اطلاعات از مرکز داده

مدیران شبکه با استفاده از DCIM یا مدیریت زیرساخت مرکز داده مراکز داده را مدیریت می‌کنند امروزه DCIM با کاهش توان مصرفی مراکز داده تاثیر شگرفی در هزینه های سازمان ها و شرکت ها دارد و تنها یک ابزار ساده برای نظارت بر تجهیزات شبکه نیست. با پیشرفت فناوری در این زمینه پای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به میان آمده و مفهوم جدیدی به نام DMaaS یا مدیریت مراکز داده به عنوان سرویس به وجود آمد.

DCIM چیست؟

مراکز داده جزو بخش های مهم و حیاتی هر سازمانی محسوب می شود و اگر این قسمت از کار بیفتد یا دچار مشکلی گردد کل عملکرد سازمان مختل شده و هزینه های زیادی را به شرکت ها تحمیل می کند. از این رو نیازمند ابزارهایی برای بهبود و درک بهتر وضعیت مراکز داده هستیم ابزارهایی مانند DCIM برای بهبود عملکرد مراکز داده طراحی شده اند تا بر بازدهی و انرژی مصرفی اجزای مختلف ساختمانی و بخش IT از جمله سرورها و واحد های توزیع انرژی مانند فن های خنک کننده IT نظارت کنند .

نرم افزارهای DCIM کارهایی مانند کنترل از راه دور، نظارت محیطی، مدیریت دارایی ها، گزارش و مدیریت داده را انجام می دهند شرکت‌ها با کمک این ابزار از تخصیص منابع، بهینه بودن مصرف انرژی و در مجموع، بهره‌وری خاطری آسوده دارند.

DMaaS چیست؟

پایه ی نرم افزاری مدیریت مراکز داده به عنوان سرویس یا DMaaS نرم افزار مدیریت مرکز داده یا DCIM می باشد. DMaaS داده را از تجهیزات و دستگاه های مرکز داده جمع آوری کرده و تحلیل می کند در واقع یک سرویس کنترل از راه دور بر پایه ی اینترنت است که داده های مشتریان را جمع آوری و آنالیز می کند. با انجام این کار با پیش بینی بروز اشکالات در تجهیزات ،کمبود ظرفیت ها و کشف ناکارآمدی نقش بزرگی در کمک به شرکت ها و مدیران شبکه ایفا می کند.

DMaaS، با انتخاب بهترین راه حل‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، مجموعه فناوری‌هایی مبتنی بر ابر را طراحی می‌کند که برای ساده‌سازی، نظارت و سرویس‌دهی در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و مراکز داده استفاده می‌شود. با استفاده از این فناوری مدیران ارشد شبکه دید وسیع تری به زیرساخت های شبکه داشته و می توانند در وضعیت های هشدار به سرعت وارد عمل شده و از بروز خسارت های بیشتر جلوگیری کرده و هزینه ی کمتری را برای سازمان ها و شرکت ها به دنبال داشته باشد. برای مثال، راه حل‌ها با اپلیکیشن های گوشی هوشمند در دسترس خواهند بود یا نظارت از راه دور به صورت بلادرنگ امکان‌پذیر می‌شود.

تلاش‌ها و تحقیقات در زمینه DMaaS

شرکت‌های Schneider Electric و Eaton دو رقیب قدیمی در بازار DMaaS هستند.

هر دو شرکت تجربه‌های چند ساله خود را که شامل طراحی و ساخت مراکز داده، مدیریت ساختمان‌ها و خدمات سرمایشی و انرژی است، به کار گرفته‌اند. دسترسی به نوع داده‌ها و تعداد عظیم مشتریان در محیط‌های عملیاتی مختلف، چالش با ارزشی بوده که باعث به وجود آمدن شرکت‌های متعدد و رقابت برای ارائه بهتر خدمات است. جمع‌آوری بیشتر داده از مراکز داده به معنای هوشمندی بیشتر DMaaS است. ارزش DMaaS بر اساس تحلیل بزرگ داده (با کمک یادگیری ماشین و کشف ناهنجاری‌ها) سنجیده می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده شرکت اینتل بیشتر مدیران یک دید محدود نسبت به مراکز داده خود دارند که این مورد دلایل مختلفی دارد.

شرکت‌ها راه حل‌های مختلف مدیریتی را برای مراکز داده با یکدیگر تلفیق می‌کنند تا یک دید جامع از عملکرد آن به دست آورند. 59 درصد شرکت ها بدلیل درگیری با فناوری های متنوع از هدف تعیین‌شده خود عقب مانده، 38 درصد دیگر شرکت ها و مراکز به دلیل نداشتن ابزار و 31 درصد باقی مانده بدلیل پیچیدگی بار کاری از هدف خود در بهبود بخشیدن به عملکرد دیتاسنتر های خود باز ماندند.

آمارهای نهایی نشان می‌دهد، هر راه‌حلی باید به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا توان شخصی‌سازی را داشته باشد و با ارائه خصوصیات جدید تغییر کند.

«جف کلاوس»، مدیر کل اینتل می‌گوید: «یکی از نکته‌هایی که پس از مطالعه یافتیم، عدم وجود مدیریت مراکز داده بصورت متمرکز است. برای من جالب بود که تعداد زیاد و مختلفی از فناوری‌ها وجود دارند که سعی دارند قابلیت‌های مشترک را ارایه دهند. بازیگران متفاوتی در هر بخش از سازمان‌ها وجود دارند، سازندگان مختلف مراکز داده هر کدام ابزار خاص خودشان را دارند، تیم توسعه، کارشناسان فناوری اطلاعات، مدیران تاسیسات و … . این همه تفاوت در یک اتاق موردی کمیاب است. اگر توسعه ابزارها در مدیریت مراکز داده با توجه به استانداردسازی‌ها انجام شود، دسترسی و تحلیل آن آسان‌تر خواهد شد.»

مقایسه DCIM و DMaaS

DMaaS، در واقع از درون DCIM رشد کرد.

مواردی مانند پیش‌بینی و جلوگیری از خرابی، ناکارآمدی یا کمبود ظرفیت در مراکز داده موجب ظهور معماری به نام SaaS بوده و  باعث تحول در مراکز داده، edge و محیط‌های Hybrid شده است. برخلاف DCIM، تحلیل داده های بزرگ در DMaaS با یادگیری ماشین بهتر شده، همچنین می‌تواند یک مدل کامل تجاری ایجاد کند و نظارت مبتنی بر ابر برای نگهداری و تعمیر داشته باشد. در مقایسه این دو با یکدیگر به تفاوت در سادگی و سرعت دسترسی به دریای داده، نحوه تحلیل داده از ابر عمومی، اصول یادگیری ماشین و سطح بالاتر دانش در ابر پی می‌بریم. این به آن معنا است که در نهایت داده در هر جایی قابل‌دسترسی است و دیگر لازم نیست، مدیران در محل حضور داشته باشند، ریسک استفاده از VPN را بپذیرند یا در انتخاب منابع انسانی مناسب مشکل داشته باشند.

محدودیت‌های DMaaS

زمانی که مراکز داده از DMaaS استفاده می کنند موج بزرگی از داده‌ها از سراسر جهان در یک جا جمع می‌شوند. که با تحلیل این داده‌ها و استفاده از نتایج، عملکرد مراکز داده بهتر از پیش خواهد بود. با DMaaS، مدیران شبکه و مراکز داده با اطلاعات مفید و به روز روبرو می‌شوند، اطلاعات مهم و واقعی مانند هشدارها و عیب یابی که در مراکز داده رفت و آمد می‌کند.

ویژگی مثبت دیگری که از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط DMaaS به دست می‌آید، ارائه شرایط محیطی و عملیاتی مختلف است. به این معنا که با پیشرفته‌تر شدن، شرایط فعلی مد نظر قرار داده‌شده و آگاهی از خرابی‌ها و نیازهای نگهداری بیشتر از پیش می‌شود. با توجه به گفته‌های بالا مشخص می‌شود این تغییرات به سادگی و با فشار دادن یک دکمه انجام نخواهد شد. خبرگی در DMaaS به پیشرفت در حوزه‌های مختلف و حل مسایل بسیار نیاز دارد. اگر بخواهیم کمی زیباتر به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم، DMaaS جهان پشت DCIM خواهد بود. علاوه بر آن، داده و سرویس‌های دیگری هم به آن اضافه خواهند شد تا این مجموعه را بیشتر از پیش کامل کنند. رسیدن به جهان بعدی و گرد آوردن سرویس‌های مختلف به همان اندازه که زیباست، به تلاش و اشکال زدایی هم نیاز دارد.

آسکرتو اظهار داشت: «DMaaS برای رسیدن به پتانسیل خود راهی طولانی در پیش دارد. هدف بلندمدت آن یکپارچگی فیزیکی مدیریت مراکز داده با خدمات دیگر است، مانند مدیریت بار کاری فناوری اطلاعات، مدیریت انرژی، اتصالات، روابط مشتری، سرویس کارکنان، مدیریت شبکه و امنیت و هزینه تجاری. اما دستیابی به این‌ها زمان زیادی را می‌طلبد. DMaaS هنوز توانایی‌های گسترده و فعلی DCIM سنتی را ندارد، ولی انتظار داریم که در آینده از آن سبقت بگیرد.»

نرم افزار DMaaS سادگی و نظارت و خدمات بیشتری نسبت به نرم افزار DCIM فراهم می کند و با استفاده از آن مدیران شبکه به سرعت به حل مشکل و خرابی در شبکه می‌پردازند.