داکر Docker

Docker یا داکر چیست و چه کاربردی دارد ؟

معرفی داکر یا Docker

داکر (Docker) یک ابزار طراحی شده است برای اینکه به آسانی بتوانیم برنامه ها را با استفاده از جعبه های نگهدارنده ( Container ) ایجاد، به کارگیری و اجرا کنیم. جعبه های نگهدارنده اجازه می دهند یک توسعه دهنده یک برنامه را با تمام قسمت های مورد نیازش همانند یک کتابخانه و سایر مولفه هایش بسته بندی کند و آن را به عنوان یک بسته انتقال دهد. با انجام این کار و با داشتن نگهدارنده ها توسعه دهنده می تواند اطمینان یابد که برنامه بر روی هر ماشین لینوکس دیگری بدون در نظر گرفتن تنظیمات شخصی سازی شده که ممکن است دستگاه دیگر داشته باشد، اجرا شود.

Docker شبیه یک ماشین مجازی است اما برخلاف یک ماشین مجازی به جای ایجاد یک سیستم عامل کامل مجازی، داکر به برنامه ها اجازه می دهد تا از همان کرنل لینوکس به عنوان سیستم استفاده کنند و فقط نیازمند این است که برنامه با همان متعلقاتش که بر روی رایانه میزبان اجرا شده است فرستاده شود و این باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه های بالاسری می شود.

Docker یک پلت فرم متن باز است به این معنی که هر کسی می تواند با داکر همکاری داشته باشد تا نیازهای خود را برآورده کند در صورتی که نیاز به ویژگی ها و خصوصیات اضافی خارج از جعبه را داشته باشد.

عملکرد داکر :

Docker برخی از منابع را به شما می دهد تا بتوانید از آن در جریان کار خود استفاده کنید، داکر یک آموزش مبتنی بر وب با یک شبیه ساز خط فرمان را فراهم می کند که می توانید با آن دستورات اصلی داکر را امتحان کنید و به اینکه داکر چگونه کار می کند آگاه شوید. داکر یک لایه اضافی از انتزاع و اتوماسیون مجازی در سیستم عامل ویندوز و لینوکس ایجاد می کند. برنامه ها و متعلقاتشان را بصورت جداگانه بسته بندی کرده و انتقال می دهد و در نگهدارنده ها قرار داده و همه ی آنها را به صورت مجزا می تواند بر روی هر سرور لینوکس اجرا کند.

پس داکر خدمات سطح بالای API را فراهم می کند که نگهدارنده ها بتوانند برنامه ها را به صورت جدا اجرا کنند و برخلاف ماشین مجازی دیگر نیازی به سیستم عامل جداگانه نیست و از آنجا که نگهدارنده های داکر بسیاز سبک و راحت هستند یک ماشین مجازی یا سرور مجازی اجازه می تواند همزمان چندیدن نگهدارنده را اجرا کند. به دلیل اینکه نگهدارنده ها از سیستم عامل مشترک استفاده می کنند، از منابع سیستم بطور کارآمدی استفاده می کنند و به جای مجازی سازی سخت افزار از یک نمونه لینوکس برای اجرا شدن استفاده می کنند و این باعث می شود که دیگر ماشین مجازی (VM) را کنار بگذارند.

عملکرد داکر

کاربرد داکر :

Docker ابزاری است که هم برای توسعه دهندگان و هم برای مدیران سیستم کارآمد است و بخشی از ابزارهای توسعه دهندگان و سیستم عامل می باشد که به Devops معروف است، برای توسعه دهندگان بدان معنا است که آنها می توانند بر روی نوشتن کد بدون نگرانی بر روی سیستمی که روی آن کار می کنند، همچنین به آنها اجازه می دهد تا با استفاده از یکی از هزاران برنامه که قبلا طراحی شده اند شروع کنند در یک نگهدارنده ی داکر به عنوان بخشی از برنامه های کاربردی خود اجرا شوند و بطور بالقوه ای تعداد سیستم های مورد نیاز را کاهش می دهد.

کاربرد داکر

 

موفق باشید.