اخبار تکنولوژیامنیتاینترنتاینترنت اشیاءشبکهمیم تک 13هوش مصنوعی

Edge computing یا رایانش مرزی چیست ؟

Edge computing یا رایانش مرزی چیست ؟

دلیل پیدایش Edge Computing

در عصر کنونی شاید بتوان اینترنت اشیاء ( IOT ) را به عنوان یکی از پرکاربردترین فناوری ها معرفی کرد. تکنولوژی ای که پیش بینی شده است تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ بیلیون شیء را به هم متصل کند. مسلماً برای اتصال این دستگاه ها به یکدیگر به پهنای باند خیلی زیادی نیاز است که تکنولوژی CLOUD برای چنین حجمی از داده ها طراحی نشده است. همچنین ازدحام بیش از حد داده ها یکی دیگر از مشکلاتی است که در فضای ابری مطرح است. شبکه ای که در آن شما در حال گسترش کسب و کار آنلاینتان هستید میزبان بازی های آنلاین زیادی است و افراد زیادی از آموزشهای آنلاین آن استفاده می کنند بنابراین جهت افزایش سرعت استفاده از داده ها و رفع مشکلات مذکور فناوری رایانش لبه ای یا EDGE COMPUTING مطرح شد تا به جای اینکه اطلاعات به ابرهای بزرگ در مسافت های طولانی ارسال گردد از مراکز داده ای کوچک در نزدیکی کاربران استفاده شود.

نحوه کار فناوری Edge Computing

در این فناوری هر دستگاهی دارای هوش مصنوعی و قدرت پردازش بسیار وسیعی است . به عبارت دیگر هر دستگاه تبدیل به مرکز داده های خودش می شود. تا کنون به این صورت بوده است که تمام دستگاه های هوشمند که از فضای ابری جهت ذخیره سازی و پردازش اطلاعاتشان استفاده می کنند تمام اطلاعات را به CLOUD ها ارسال می کرده اند و پس از پردازش توسط ابرها نتیجه به دستگاه ها ارسال می گردید. با توجه به حجم گسترده دستگاه های هوشمند و حجم زیاد اطلاعات که بین این دستگاه ها رد و بدل می شود از رایانش لبه ای استفاده می کنند. در حال حاضر در EDGE COMPUTING هر دستگاه وظیفه پردازش اطلاعات خودش را دارد و تنها موارد مهم و اصلی به CLOUD ها ارسال می گردد.

EDGE آماده است تا نسل بعدی فناوری IOT را اجرا کند. این مراکز نقاط انتهایی شبکه اینترنت نیستند بلکه مکان هایی هستند که می توانند نیاز برخی کاربران را تامین کنند. همچنین این مراکز سرعت انتقال داده ها را بیشتر نموده و هزینه های انتقال را کاهش می دهند. از دیگر مزایای مراکز داده محلی که از تکنولوژی EDGE استفاده می کنند افزایش امنیت در شبکه است که مطابق با مقررات حاکمیت داده است.

سخن آخر در رابطه با رایانش مرزی

پردازش در لبه شبکه موبایل ، مکمل پردازش ابری در ارائه سرویس به کاربران موبایل محسوب می‌شود. پردازش در لبه نقاط ضعف پردازش ابری از جمله تأخیر زیاد، هزینه بالا و مسائل امنیت و حریم شخصی را می‌پوشاند. با این حال، برای پیاده‌سازی گسترده این مفهوم لازم است پایه‌های تئوری آن به‌درستی بنا شود تا بهترین نتیجه به دست آید. به این منظور لازم است مدل و جنبه‌های مختلف مسئله واقعی به‌صورت ساده‌تر بررسی شود. یکی از این جنبه‌ها، تأثیر وضعیت شبکه بر نحوه برون‌سپاری کارکردها به لبه شبکه است. این مهم بر عهده پژوهشگران دانشگاهی در سراسر جهان است تا نگاه عمیقی به آن داشته باشند و زمینه را برای رونق این شیوه نوین پردازشی آماده سازند.

2 دیدگاه

  1. […] را در خود ندارند برای همین می توان این تکنولوژی را در رایانش لبه ای به کار […]

  2. استفاده از هوش مصنوعی اشیا - نقشه اینترنت اشیا ایران گفت:

    … را در خود ندارند برای همین می توان این تکنولوژی را در رایانش لبه ای به کار …

ارسال پاسخ