4 پاسخ

  1. حوزه الکترونیک بسیار پیچیدست اما در این مقاله واقعا بسیار خیلی خوب توضیح داده شد
    مرس از مقاله خوبتون

  2. برای تعریف جریان الکتریکی از جمله ی به جاری شدن بار الکتریکی جریان الکتریکی می گویند منظور از بار الکتریکی چیست؟!

  3. با سلام، ممنون از مقاله خوبتون، سوال من اینه که در مدار های موازی با قطع یکی از بخش ها بخش های دیگر هم قطع میشوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الکترونیک در اینترنت اشیا

الکترونیک در اینترنت اشیا

مقدمه ای از الکترونیک در اینترنت اشیا :

یکی از بخش هایی که افراد متخصص در اینترنت اشیا باید آن را فرا بگیرند حوزه الکترونیک است. شما برای طراحی مدار ها و ساخت تجهیزات اینترنت اشیا قطعا نیاز به یکسری اطلاعات در حوزه الکترونیک دارید. شما در این سطح نیاز دارید که اطلاعات بسیار پایه و مقدماتی الکترونیک را یاد بگیرد. مفاهیمی مانند مقاومت، ولتاژ، جریان، آشنایی با قطعات الکترونیکی مانند مقاومت ها، خازن ها، دیود و سایر قطعات و در مراحل بالاتر طراحی مدار و کار با نرم افزار های موجود در این حوزه را فرا می گیرید.

مقدمه ای از الکترونیک در اینترنت اشیا

مفاهیم اولیه الکترونیک :

ولتاژ :

ولتاژ یا اختلاف پتانسیل برقی یا فشار برق بین دو نقطه، نیروی الکتریکی است که جریان الکتریکی را بین آن دو نقطه برقرار می سازد. تعرف بالا معروف ترین و در عین حال ساده ترین تعریف ولتاژ است. در الکترونیک دو نوع ولتاژ وجود دارد. ولتاژ AC یا ولتاژ متناوب و ولتاژ DC یا ولتاژ مستقیم.

ولتاژ AC

ولتاژ AC یا متناوب گاهی مثبت و گاهی منفی است شکل ثابتی ندارد و با توجه به شرایط موجود تغییر پیدا می کند. از آن برای برق منازل و مکان های صنعتی استفاده می شود.

ولتاژ DC

ولتاژ DC یا مستقیم همیشه مثبت است. این ولتاژ هدر رفت زیادی دارد و مقاومت بر روی آن تاثیر گذار است و بسیار بیشتر از ولتاژ AC است. همین دلیل باعث شده تا از ولتاژ AC برای برق مناز و مکان های صنعتی استفاده شود.

ولتاژهای AC و DC

جریان الکتریکی :

یکی دیگر از مفاهیم پایه الکترونیک، جریان الکتریکی است.

جریان الکتریکی به جاری شدن بار الکتریکی از نقطه به نقطه ای دیگر گفته می‌شود. یکی مثال های ساده برای جریان که فهم آن را ساده تر میکند مثال رودخانه است. یک رودخانه ای را در نظر بگیرید که به یک سمتی جریان دارد. دقیقا مفهوم جریان در این رودخانه همان مفهوم جریان در الکترونیک است. جریان با حرف I نشان داده می شود و واحد آن نیز آمپر A می باشد. از دلایل اصلی جریان ولتاژ است. یعنی تا زمانی که ولتاژی وصل نباشد جریانی وجود ندارد. دیگر دلیل جریان این است که همیشه در یک مدار باید اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد. یکی از نکاتی که در جریان باید به آن توجه کرد این است که جریان همیشه از ولتاژ بیشتر به سمت ولتاژ کمتر می رود.

در شکل زیر می توانید مدار های جریان AC و DC را ببینید.

مدار های جریان AC و DC

انواع مدار :

در الکترونیک دو نوع مدار وجود دارد که شامل مدار سری و موازی می شود.

مدار های سری، مدار هایی هستند که اجزای آن ها به صورت سری بسته می شوند. در مدار سری ولتاژ جمع و جریان همان است.

مدار سری

مدار های موازی، مدار هایی هستند که اجزای آن ها به صورت موازی بسته می شوند. در مدار سری جریان جمع و ولتاژ همان است.

مدار موازی

در شکل زیر هم نمونه از مدار های سری و موازی را می توانید ببینید.

مدار سری و موازی

مقاومت :

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مفاهیم الکترونیک، مقاومت است. ساده ترین تعریف مقاومت و اصلی ترین کار آن، کنترل شدت جریان است. شما زمانی که می خواهید در مدار خود میزان جریان را کنترل کنید از قطعه به نام مقاومت استفاده می کنید. مقاومت با R نشان داده می شود و واحد اندازه گیری آن اهم است. مقاومت ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که در مقاله ها و جلسات بعدی به طور کامل در مورد آنها صحبت می کنیم.

مقاومت

نکته: شما با استفاده هرم زیر می توانید مقاومت، جریان و یا ولتاژ مورد نیاز خود برای یک مدار را بدست آورید.

به عنوان مثال اگر شما می خواهید بدانید در مدار خود باید از چه مقاومتی استفاده کنید باید ولتاژ خود را در جریان مدار خود تقسیم کنید تا مقاومت مورد نیاز بدست بیاید.

 

در این مقاله برای فعالیت در حوزه اینترنت اشیا با مفاهیم اولیه الکترونیک آشنا شدیم.

 

پروتکل ها و استانداردهای اینترنت اشیا (قسمت اول)