Frame Relay چیست و چه کاربردی دارد ؟

Frame Relay چیست و چه کاربردی دارد ؟

در این مقاله می خوام در مورد شبکه WAN صحبت کنم و سرویسی به نام Frame relay .

 

اگر بخواهم تکنولوژی های WAN رو دسته بندی کنم شامل موارد زیر میشوند:

1- [Leased line [ HDLC, PPP

تکنولوژی ای که دو نقطه مستقیما به هم وصل می شوند که از دو پروتکل HDLC و PPP استفاده میکند.

2- ([Circuit_switch [PSTN(POTS,ISDN

تکنولوژی هایی که بر اساس مدار هستند یعنی بر روی خطوط pstn یا همان خطوط معمولی کار میکنند مثل زمانی که از اینترنت dial up استفاده میکنیم یا از بستر تلفنی برای انتقال دیتا استفاده میکنیم همانند ارتباط مودم تا service provider.

3- [PACKET_switched[Frame relay,MPLS

 

اتفاقی که در این تکنولوژی می افتد این است که عملا شبکه ای که استفاده می شود مستقیما از مدار های فیزیکی زیاد استفاده نمی کند که شامل استفاده از بستر service provider که ارتباط با اتصال های مجازی صورت میگیرد (vc)

4- [Cell_switched [SMDS,ATM

این تکنولوژی از لحاظ ساختاری با packet switch یکسان است و تنها تفاوت آنها ابعاد بسته ها در پکت سوییچ می تواند متغیر باشد اما در cell_switch  ثابت است.

Frame Relay  به مراتب ساختار ساده تری نسبت به MPLS دارد و شبیه به MPLS است اما با یادگیری Frame Relay ، MPLS قابل درک و ساده تر میشود، تکنولوژی های WAN عموما تکنولوژی های لایه 2 هستند یعنی زمانی که گفته می شود لایه 2 هستند منظور پکتی که از لایه 3 به پایین می آید روی پکت سورس مک و دیستینیشن مک و fcs میخورد که فرمت فریمینگ لایه دو اترنت است (802.3) حال این پکت ممکن است وارد شبکه frame relay  شود و همین پکت یک جور دیگر هدر خورده و ارسال میشود و به مراتب در شبکه mpls هم به همین شکل پس در کل پکت در هدر های مختلف می تونه  encapsulate بشه و برای همین به تکنولوژی های wan تکنولوژی لایه 2 گفته میشود… در ادامه بیشتر درباره frame relay صحبت خواهم کرد .

یکی از اجزای vc ,frame relay میباشد که circuit مجازی بین دو سمت مشتری است هر vc  در دو طرف با شماره های DLCI مشخص خواهند شد .

 

DLCI: توضیح مختصری درباره این نامبر اینکه در بستر اترنت 802.3 آدرس دهی در شبکه اترنت با mac address ها انجام میشود حال همان آدرس ها در شبکه frame relay بنام DLCI شناخته میشوند.

 

Frame Relay Addressing :

 

از 2 دیدگاه می توان به آدرس دهی نگاه کرد :

دیدگاه 1: که دیدگاه مشتری شناخته میشود که هر مشتری vc هایی خرید میکند که ابتدا و انتها vc ها با شماره dlci مشخص میشود.

دیدگاه 2: این دیدگاه از دید service provider ها خواهد بود یعنی ابتدا و انتها vc در آخرین سوییچ شماره dlci تغییر خواهد کرد.