شرکت میکروتیک : معرفی و آشنایی با محصولات

شرکت میکروتیک : معرفی و آشنایی با محصولات

 آشنایی با شرکت میکروتیک :

شرکت میکروتیک یا Mikrotik در کشور کوچکی در شرق اروپا به نام لتونی واقع شده و در سال 1996با فروش مسیریاب‌های وایرلس کار خود را شروع کرده و در سال 2002 اولین Router_Os خود را تولید و وارد بازار کرد. این محصول از kernel 2.6 لینوکس استفاده می‌کند و بر روی کامپیوتر قابل نصب است. با تولید شدن این سیستم عامل محیط جدیدی در مدیریت شبکه ایجاد شد که در عین امنیت، امکانات زیاد و انعطاف بسیار زیادی را برای مدیران شبکه فراهم کرده است.

 آشنایی با شرکت میکروتیک

ویژگی های Router_OS شرکت میکروتیک :

تعدادی از ویژگی‌هایی که Router_Os برخوردار است را بطور کلی بیان می‌کنیم.

1- Router_Os سرویس‌هایی را به نام Firewall , bandwidth manager , Nat و سرویس‌های دیگری را در لایه 3 ارائه می‌دهد و نیازی به لایه‌های بالاتر نیست که باعث بالا رفتن کارایی این سیستم عامل شده است.

2- Router_Os بر روی یک سیستم معمولی در حد Pentium 3 هم قابلیت نصب دارد و تمام سرویس هایی مانند فایروال و Nat  و فیلترینگ و… همه سرویس‌ها در آن اجرا می شوند.

3- مزیت دیگر این روتر پایداری آن است. مانند یک روتر پرقدرت سرعت بوت بالا ، عملکرد راحت بدون هیچ لاگین شدن ادمین یا استارت شدن هر نوع سرویس برخوردار است، قابلیت اتصال بصورت Telnet و ssh هم از راه دور را دارا است.

اکثر شبکه کارها به کمک ابزاری به نام Winbox به میکروتیک متصل شده و آن را مدیریت می‌کنند.

4- از سری ویژگی‌های دیگر سرعت تنظیمات و نصب آن است که طی چند دقیقه انجام می شود.

5- ویژگی دیگر هزینه آن است نسبت به روترهای دیگر مانند روتر شرکت سیسکو .

چرا میکروتیک ؟

حتما با محصولات مایکروسافت کار کرده اید و با محیط گرافیکی و راحتی کار در محیط گرافیکی آشنا هستید و اگر با سیستم عامل لینوکس کار کرده باشید حتما با توانمندی و پایداری آن آشنا هستید و با سیسکو کار کرده باشید قطعا برای شما قابلیت‌ها و کارایی آن مشخص و بارز است.

محصولات شرکت میکروتیک محیطی گرافیکی همانند مایکروسافت، توانایی و پایداری مانند لینوکس و توانمندی‌های سیسکو را دارا است.

طرز استفاده از Router_board‌ها به اینگونه است که شما برای کار با محیطی مثل محیط سیسکو نیاز به یک شبیه ساز مانند Cisco packet tracer یا GNS3 دارید اما میکروتیک نیاز به شبیه ساز ندارد به این دلیل که شما می‌توانید سیستم عامل آن را که به صورت یک فایل ایزو است بر روی vmware نصب و استفاده کنید.

قابلیت‌های مهم محصولات شرکت میکروتیک :

فایروال یا Firewall :

فایروال،امکان فیلتر کردن پکت ها بر اساس Source mac و Destination mac را فراهم می‌کند، امکان بستن یا باز کردن پورت ها ، پروتکل ها و نشانه‌گذاری بسته‌ها برای هدایت و یا Drop کردن آنها است.

یکی از مزیت‌های فایروال شرکت میکروتیک کار در لایه 7 است که بطور مثال برای بستن پیام رسان ها یا برنامه‌ها می توان از آن استفاده کرد.

قابلیت دیگر روترهای میکروتیک قابلیت مسیریابی یا Routing آنها است که پروتکل‌هایی مانند Bgp , Rip و Ospf را پشتیبانی می‌کند.

قابلیت دیگر در مورد Forwarding است که شامل مباحثی در پروتکل Stp و RStp خواهد شد که میکروتیک آنها را پشتیبانی می‌کند و همینطور پشتیبانی از Vlan‌ ها.

قابلیت مهم دیگر پشتیبانی از پروتکل‌های Vpls و Mpls است که از سری ویژگی‌هایی است که در جهان و دنیای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد که ارتباط در نقاط دور را فراهم می کند.

پشتیبانی از پروتکل‌های Tunneling و Vpn که شامل پشتیبانی از پروتکل‌های pptp , pppoe , l2tp , ptp و… می شود.

Wireless :

از استاندارد 802.11 a,b,g,n پشتیبانی می کند، از پروتکلی به نام Nstream بهره مند است برای تفکیک دیتای ارسالی و دریافتی ، امکان تعریف virtual AP را به شما می دهد.

HotSpot :

فراهم آوردن ارتباط با Radius Server‌ های دیگر مانند IBsng و سایر سرویس‌های اکانتینگ ،امکان تعریف کاربر بدون باز شدن صفحه لاگین ،امکان تعریف Destination‌هایی قبل از لاگین کردن ،کاربر مثلا سایت یاهو را باز می کند بدون احتیاج به احراز هویت یا هات اسپات ، ارسال لینک های تبلیغاتی و …

Quality of service یا کیفیت سرویس دهی :

 روتر های میکروتیک از این مزیت بهره‌مند هستند.

از سری ابزار هایی که هر مدیر شبکه‌ای در شبکه خود به آن نیاز دارد مانند Ping Test , Bandwidth Test , SSh , Telnet و … در سیستم عامل های میکروتیک موجود است.

: Mikrotik Monitoring (The Dude)

این نرم افزار در جهت مانیتور ، پایش و مدیریت میکروتیک های موجود در شبکه است که یک محیط گرافیکی در اختیار مدیر شبکه قرار خواهد داد.

سخن آخر این است که روتر های میکروتیک بطور قطع قدرت و توانمندی‌هایی که روترهای سیسکو در اختیار ما می گذارد را نمی‌تواند بطور کامل تامین کند، اما با توجه به قیمت روترهای سیسکو در ایران ، روترهای میکروتیک مورد توجه قرارگرفته است مخصوصا برای استفاده‌هایی با ابعاد کوچکتر و تبادلات اطلاعاتی به مراتب کمتر از روترهای سیسکو، از میکروتیک در سرویس دهنده‌های اینترنت یا در سازمان‌ها می‌توان استفاده کرد اما جای روترهای سیسکو در لینک های اصلی اطلاعات و زیرساختی را نمی تواند بگیرد.

با تشکر.