صنعت گوشی سازی در جهان : آشنایی و بررسی

صنعت گوشی سازی در جهان : آشنایی و بررسی

امروزه تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده و از دستاورد های مهم صنعت تکنولوژی میشه به گوشی های هوشمند اشاره کرد، صنعتی که طی چند سال اخیر  رشد چشم گیری داشته است. در این مقاله به بررسی صنعت گوشی سازی در جهان می پردازیم.

تاثیر پیشرفت صنعت گوشی سازی بر محصولات دیگر :

گوشی های هوشمند نقش پر رنگی در دنیای ما انسان ها دارند، از زمانی که گوشی های هوشمند به پیشرفت چشم گیری رسیدن، هر کدام از قابلیت هایشان شاید جای یک محصول دیگه رو تو بازار گرفت. از مهم ترین این محصول ها میشه به ضبط صوت های واکمن اشاره کرد که شاید زمان نه چندان دور خودمون یا پدرامون از این دستگاه استفاده میکردیم، یا کمی اونور تر دوربین های عکاسی کامپکت که از زمان قوی تر شدن دوربین ها در گوشی های هوشمند فروش آن ها هر سال در حال کاهش است. درسته هر کدوم از این محصول ها در جایگاه تخصصی خودشون هنوز قرار دارن اما شاید بخش کوچکی از اون در داخل یک گوشی هوشمند نیاز های روزمره کاربر خودشو فراهم کنه.

تفاوت تولیدات صنعت گوشی سازی برای کشور های مختلف :

اما حالا میخوایم بیشتر وارد جزییات بشیم، شاید برای شما هم جالب باشه بدونید که گوشی های هوشمند تو همه کشور ها مشخصاتشون یکی نیست، یعنی فرضا بعضی از شرکت ها بازار های خودشون رو به چند بخش تقسیم میکنند. برای مثال :

شرکت سونی بازار محصولات خودشو از قاره تا کشور تقسیم میکنه و برای هر کدوم شرایطی رو در نظر میگیره، فرضا گوشی های سفارش آمریکا دارای یک سری ریز مشخصات هستن، گوشی های اروپا یک سری و گوشی های آسیا یک سری دیگه و سونی جزو معدود کشور هایی هست که بازار کشور خودش رو جدا میکنه با بقیه بازار ها، برای مثال:

پنل های استفاده شده برای سفارش اروپا (انگلستان که مطرح ترین بازار این شرکت است، ایتالیا، اسپانیا،روسیه و…) با پنل هایی که برای کشور های سفارش آمریکا یا خاورمیانه استفاده میکنید متفاوت است و اصولا کیفیت های پایین تر به بازار خاورمیانه فرستاده میشوند.

این داستان در تمامی شرکت ها صدق میکند، حتی در آیفون، اچ تی، سامسونگ

این مسائل در صنعت های دیگه مانند لوازم خانگی و خودرو سازی هم وجود دارد، اما فرضا محصولاتی با لوازم بهتر شامل بازار اروپا میشود حتی، در بعضی کمپانی ها صرفا بازار آمریکا اهمیت کمتری نسبت به بازار اروپا دارد، مشخصا شرکت ها با توجه به سطح اطلاعات مردم محصولات را عرضه میکنند.

 

صنعت گوشی سازی در خاورمیانه :

متاسفانه در خاورمیانه سطح اطلاعات عمومی مردم عادی از تکنولوژی های به کار رفته در گوشی بسیار ضعیف است و این موارد برای شرکت های مطرح دنیا شناخته شده است و باعث شده محصولات با کیفیت تر به بازار اروپا ارسال شود و بعضی شرکت ها مانند شرکت های ژاپنی بجز نسخه های اروپا آمریکا و خاورمیانه، یک نسخه اختصاصی با فناوری های بیشتر وارد کشور خود میکنند. برای مثال :

شرکت سونی اریکسون در بین سال های 2006 تا 2007 گوشی K850 را وارد بازار جهانی موبایل کرد که شاید برای خیلی ها یک ابر قدرت بود اما؟! این شرکت در مقابل گوشی سونی اریکسون SO905iCS که مخصوص بازار ژاپن بود را چند ماه قبل وارد بازار خود کرد که تا اون زمان هیچ گوشی ای برخی از فناوری های به کار رفته در ان مانند 3X زوم اپتیکال را به خود ندیده بود،یا کاستی هایی که در K850 وجود داشت مانند مادون قرمز یا وای فای، همگی در این گوشی وجود داشت اما هیچ وقت به بازار جهانی عرضه نشد!!!!

این مسئله به خیلی از کمپانی های دیگر هم ربط داده میشود.

مانند سامسونگ که با پردازنده های 8 هسته ای ضعیف تر به خاورمیانه و پردازنده های 4 هسته ای قوی تر به اروپا رفت، و یا رام 6 که صرفا جنبه تبلیغاتی داشته به بازار چین رفت.

حتی پنل ها و صفحه نمایش هایی که در گوشی ها استفاده میشود و پنل های گوشی های سفارش اروپا دارای عمق زاویه دید بهتر و کنتراست رنگ بالا تری هستند، اما همیشه این داستان فریب دادن نیست، بلکه بعضی جاها به نفع مردم میباشد، مانند گوشی های 3G که برای بازار خاورمیانه تدارک دیده شده، چون ساپورت 4G همگانی نبود، با عرضه 3G میزان پنهای باند بهتر و قوی تر میکند.

بنابراین کمپانی ها هر کدام سیاست خود را دارن و این سیاست با توجه به سطح اطلاعات مردم یا میزان درخواست و نیازمندی های اون جامعه به وجود میاد.

 

خب در این مقاله با صنعت گوشی سازی در جهان آشنا شدیم.

امیدوارم مطالب گفته شده را پسندیده باشید.