پروتکل MTproto چیست و چه کاربردی دارد ؟

پروتکل MTproto چیست و چه کاربردی دارد ؟

معرفی پروتکل MTproto

اخیرا با ورود رسانه های اجتماعی و دسترسی این رسانه ها به اطلاعات افراد، مباحث امنیتی برای حفظ حریم اطلاعاتی کاربران اهمیت زیادی پیدا کرده است و سازندگان رسانه های اجتماعی به دنبال روش های ایمن تر کردن رسانه های خود هستند از جمله رسانه های پرکاربرد امروزه تلگرام است که کد احراز هویتی آن از طریق شماره موبایل دریافت می شود و از این طریق تمام پیام های ارسالی و دریافتی و اطلاعات شخصی کاربر و شماره مخاطبینش در اختیار سرورهای این رسانه قرار می گیرد از این رو تیم سازنده ی تلگرام تصمیم گرفت پروتکل امنیتی MTproto که مخفف Mobile Telegram Protocol می باشد را برای برنامه ی خود ایجاد کند تا ارتباطات از طریق  این رسانه ی اجتماعی ( تلگرام ) در بستر امن برقرار شود همچنین این پروتکل فیلترینگ را نیز دور می زند .

ساختار پروتکل MTproto

روال این پروتکل که مجموعه ای از قوانین برای برقراری یک ارتباط امن است اینگونه است که دارای ارتباط end to end می باشد یعنی کاربر به کاربر یا انتها به انتها است به این صورت که قبلا ارسال پیام ها به روش Client-Server بود و اطلاعات از سمت کاربر رمزگذاری می شد و سمت  سرور فرستاده می شد در سرور این اطلاعات رمز گشایی می شد بعد به کاربر انتهایی فرستاده می شد اما در این پروتکل به اینگونه است که ابتدا اطلاعات از کاربر مبدا رمزنگاری می شود و سپس سمت سرور فرستاده می شود و سرور فورا بدون رمزگشایی آن را به کاربر مقصد می فرستد و در آنجا اطلاعات توسط کاربر مقصد رمز گشایی می شود. این روش رمزنگاری براساس الگوریتم های امنیتی دیفی هلمن که از روش رمزنگاری متقارن و نامتقارن استفاده می کند و الگوریتم رمزنگاری SHA است. شکل زیر روال اصلی این پروتکل را نشان می دهد.

پروتکل MTproto به سه جز تقسیم می شود:

  • زبان سطح بالا :  روش تبدیل درخواست و پاسخ های سرور به زبان دودویی را معرفی می کند.
  • لایه رمزنگاری : در این لایه روش رمز نگاری پیام ها قبل از ارسال را معرفی می کند.
  • مولفه ی انتقال : روشی را برای سرویس گیرنده و سرور برای ارسال پیام های رمزنگاری شده بر روی برخی پروتکل های شبکه از جمله Https ، TCP ، UDP و .. معرفی می کند.

 

تلگرام اکنون چندین نسخه از این پروتکل را توسعه داده است و در حال حاضر نسخه ی 2.0 آن موجود است که از امنیت قوی برخوردار است.