ادمین شبکه کیست و چه تخصصی باید داشته باشد ؟

ادمین شبکه کیست و چه تخصصی باید داشته باشد ؟

تخصص های یک ادمین شبکه چیست ؟

هر مجموعه یا هر شرکت نیازمند آن است که با دیگر شرکت ها و دنیای بیرون از مجموعه ارتباط داشته باشد تا بتواند رشد کند یا حداقل سیستم ها و بخش های مختلف آن مجموعه با یکدیگر در ارتباط باشند. دسترسی به چنین امکاناتی نیازمند به یک شبکه مناسب و درست است تا بتواند به درستی نیازهای آن شرکت را پاسخ بدهد. ایجاد چنین شبکه ای نیاز به یک فرد متخصص دارد که به آن ادمین یا کارشناس شبکه می گویند. کارشناسان یا ادمین های شبکه باید یک سری توانایی هایی داشته باشند که بتوانند از این وظیفه به درستی برآیند. ادمین ها علاوه بر توانایی های فنی که از الزامات هر کاری می باشد، باید یک سری خصوصیات دیگر هم داشته باشند تا بتوانند در کاره خود موفق باشند.

network admin

توانایی های یک ادمین شبکه

اولین و مهمترین خصوصیات هر فرد متخصص، داشتن توانایی های فنی درست و متناسب با آن کاری است که فرد می خواهد در آن فعالیت کند. ادمین های شبکه می توانند تخصص خود را با تحصیل در دانشگاه ها و مراکز علمی مختلفی که وجود دارد بدست آورند. متاسفانه به دلیل نبود مراکز علمی مناسب در کشور و پایین بودن سطح علمی دانشگاه ها عملا نمی توان بر روی آن ها حسابی باز کرد و فرد باید برای فراگیری چنین تخصصی به کلاس ها و یا برای کار آموزی به شرکت های که در این حوزه فعالیت می کنند مراجعه کند.

تخصص های یک ادمین شبکه چیست ؟

اما مسئله دیگر این است که آیا یک ادمین باید در تمام زمینه ها تخصص کامل داشته باشد؟

حوزه شبکه شباهت بسیار زیادی به پزشکی دارد! به عنوان مثال پزشکی که متخصص قلب است نمی تواند جراحی مغز انجام دهد و این وظیفه به عهده متخصص مغز و اعصاب است ولی هردو پزشک بر مفاهیم اولیه و کلی علم پزشکی تسلط دارند. شبکه هم به همین صورت است که یک ادمین نمی تواند در تمامی حوزه های شبکه مانند سیسکو ، مایکروسافت ، مجازی سازی و …. تخصص کامل داشته باشد و تنها می تواند در یک بخش فعالیت کند اما برای این که بتواند یک مجموعه را هدایت و ساپورت کند باید به مفاهیم کلی شبکه کاملا وارد باشد.

داشتن تجربه کافی

راه حل دیگر برای بدست آوردن تخصص و ماهر شدن در کار، داشتن تجربه کافی و مناسب در محیط عملی است، داشتن تجربه باعث می شود فرد سیستم های موجود در شبکه از سرور ها گرفته تا سوئیچ ها و کلاینت ها را به طور کامل بشناسد و این شناخت باعث می شود تا با مشکلاتی که ممکن است این دستگاه ها برای شبکه ایجاد کنند آشنا باشد و بداند که در صورت بروز مشکلی از طرف دستگاه ها چه طور باید آن را برطرف کند. تجربه کافی، شناخت و آگاهی کامل از سیستم ها باعث می شود، هنگام ایجاد یک مشکل فرد به خود مسلط باشد و مشکل را با خلاقیت و توانایی هایی که دارد در سریعترین شکل ممکن حل کند.

admin

به طور کلی داشتن تجربه های متنوع از فناوری های اترنت ، سخت افزار ها و نرم افزار های مختلف و کسب دانش از فایروال های امنیتی، پایگاه های داده و ابزارهای مدیریت نسل بعدی برای یک شبکه کار لازم است و به او کمک می کند. استفاده از ابزارها و فناوری های پیشرو و جدید برای حفظ سیستم های موجود در شبکه، طراحی و توسعه، بررسی نحوه فعال سازی حساب ها و کنترل های امنیتی، نصب و پیکر بندی سرورها، روترها، سوئیچ ها و دیگر دستگاه های شبکه، بررسی عملکرد صحیح شبکه و حل مشکلات آن در کمترین زمان ممکن، همگی از ابتدایی ترین در عین حال اصلی ترین و مهم ترین وظایف یک شبکه کار است که باید آن ها را به درستی انجام دهد تا یک سیستم شبکه با بهترین بازدهی و کم ترین مشکل را داشته باشد.

یکی دیگر از توانایی های که یک شخص شبکه کار و ادمین شبکه باید داشته باشد، توانایی انجام کار تیمی است.

شبکه بخش های مختلفی مانند مجازی سازی، فایروال، امنیت و… دارد. پس یک شرکت بزرگ نیازمند چندین متخصص شبکه است و یک ادمین شبکه باید بتواند با توجه به نیاز هایی که آن مجموعه دارد افراد زیر دست خود را به درستی جهت دهی کند و آن ها را در مسیر درست قرار دهد تا کارها با یک نظم خاص، درست و مناسب پیش برود.

team work

همچنین یک شبکه کار باید از انجام مراحل کار مطمئن شود و از درست بودن آن اطمینان پیدا کند و همین طور باید کارها در زمان تعیین شده به شخص مورد نظر تحویل داده شود تمام این ها باعث ایجاد اطمینان و اعتماد از ادمین شبکه در محیط کاری می شود. متخصصان شبکه همیشه باید یاد بگیرند تا به نیاز های حوزه شبکه که همیشه در حال توسعه است، برسند. نرم افزار، سخت افزار، برنامه های امنیتی و سیستم های ذخیره سازی اطلاعات که با آنها کار می کنید، به طور مداوم تغییر می کنند.

ممکن است کارفرمای شما هنگام خرید سخت افزاری، انتخاب نرم افزار یا ارائه امنیت بیشتر به شبکه برای مشاوره به شما نیاز داشته باشد به همین دلایل متخصصان شبکه باید به طور مداوم در حال یادگیری و آموختن مباحث جدید باشند. تمامی این موارد، توانایی هایی است یک ادمین شبکه برای موفق شدن، پیشرفت و درست انجام دادن کار خود باید داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

وظایف ادمین شبکه

1- یک ادمین شبکه، باید شبکه ای که برای یک سازمان طراحی می کند متناسب با آن سازمان و همین طور پاسخ گوی نیاز های آن باشد.

2- طراحی شبکه باید به گونه ای باشد که بتوان با کمترین هزینه بهترین بازدهی را از آن داشت.

3- باید توانایی حل مشکلات به وجود آمده در شبکه را داشته باشد و بتواند در سریعترین زمان ممکن به بهترین شکل ممکن مشکل را برطرف کند.

4- یکی از مهم ترین بحث های موجود در شبکه، امنیت آن شبکه است زیرا ممکن است با درز اطلاعات از آن یک شرکت با مشکلات بسیاری مواجه شود، پس یکی از وظایف مهم ادمین aتامین امنیت آن نیز است.

5- ادمین باید توانایی گسترش شبکه را در زمان مناسب داشته باشد. زیرا هر سازمان با گذشت زمان رشد می کند و نیاز های آن ها نیز تغییر می کند، بنابراین ادمین باید توانایی تغییر شبکه و سازگاری آن با شرایط جدید را داشته باشد.

البته این را هم باید در نظر گرفت وظایف در شرکت های مختلف ممکن است کمی متفاوت با یکدیگر باشند.