RPA یا اتوماسیون رباتیک فرایندها چیست و چه کاربردی دارد ؟

RPA یا اتوماسیون رباتیک فرایندها چیست و چه کاربردی دارد ؟

معرفی RPA یا اتوماسیون رباتیک فرایندها :

Robotic Process Automation که به اختصار RPA نامیده می شود به خودکارسازی رباتیک فرایندها اطلاق می گردد. با توجه به اینکه تکنولوژی در دوران کنونی و علی الخصوص در هوش مصنوعی و ربات ها رشد چشمگیری داشته است بعید نیست که ربات ها در آینده جای انسانها را در کسب و کارها به طور کامل پر کنند. RPA فناوری جدیدی است که از رباتها برای خودکارسازی فرایندها استفاده می کند.

این فناوری به سازمان هایی پیشنهاد می شود که هر روز به دنبال پرداختن به چالش های کلیدی نظیر کاهش هزینه، برتری عملیاتی نسبت به رقبا و سایر سازمان ها و رعایت قوانین و مقررات هستند. RPA این پتانسیل را دارد که محیط کار امروز را به همان اندازه چشمگیر تغییر دهد که ماشین های انقلاب صنعتی عملکرد کارخانه ها را در آن زمان تغییر دادند. در یک سازمان تجاری کارهای تکراری زیادی وجود دارد که به صورت روزانه و مستمر انجام می شوند تمام این کارها می تواند به یک ربات محول شود. در این صورت از زمان صرف شده برای انجام این کارها می توان برای انجام کارهای ضروری دیگر استفاده نمود. به عنوان مثال در قسمت ورود داده ها، مسئول ورود اطلاعات هر روز از همان منبع بازدید می کند و داده ها را دریافت و در یک برگه اکسل پر می کند . این فرایند مجموعه ای از مراحل تعریف شده مانند بازدید از وب سایت، استخراج داده ها و افزودن به اکسل است که تمام مراحل را می توان برای ربات تعریف کرد.

مقایسه اتوماسیون سنتی و RPA:

در اتوماسیون سنتی کاربر باید درک عمیقی از برنامه هدف داشته باشد اما در RPA ربات می داند که چه کاری باید انجام شود و دیگر نیازی نیست کاربر پیچیدگی سیستم را بشناسد . اتوماسیون سنتی کاملاً وابسته به برنامه نویسی و کد نویسی است و از یکپارچه سازی برای ادغام سیستم های مختلف استفاده می کند. در حالیکه RPA هیچ وابستگی ای به کدها ندارد.

تفاوت دیگر اتوماسیون سنتی با RPA این است که اتوماسیون سنتی وابستگی زیادی به ماشینها و تکنولوژی دارد. به عنوان مثال زمانی که می خواهیم اتوماسیون فرایند محاسبه اعداد را پیاده سازی کنیم به ماشین حساب احتیاج داریم اما در RPA فرایند ورود اعداد و محاسبات به صورت خودکار انجام می شود.

مقایسه اتوماسیون سنتی و RPA

 

ویژگی های اصلی RPA :

  • نرم افزار کدگذاری شده رایانه ای
  • الگوبرداری شده از رفتار انسانی
  • نیروی کار مجازی که توسط عملیات تجاری کنترل می شود.
  • چابک و غیرتهاجمی با معماری فناوری اطلاعات موجود کار می کند.

 

RPA چگونه کار می کند؟

تا اینجا متوجه شدیم که این فناوری چیست و چه کاربردی دارد اما قطعاً برای استفاده از آن لازم است نحوه کار آن را بدانیم.

با یک مثال نحوه کار RPA را شرح می دهم :

تصور کنید شرکتی برای استخدام نیروی جدید یک آزمون برگزار می کند. آزمونی دو مرحله ای که پذیرفته شدگان مرحله اول به مرحله دوم راه پیدا میکنند. نمرات و آدرس ایمیل آزمون دهندگان در یک فایل اکسل در کنار مشخصات آن ها ذخیره می شود. در حالت دستی کاربر باید آزمون دهندگانی را که حدنصاب نمره لازم را کسب نموده اند پیدا و به صورت جداگانه ایمیل دعوت به مصاحبه را ارسال نماید. اما در RPA آزمون دهندگان برتر به طور خودکار انتخاب و برای آنها ایمیل ارسال می گردد.

 

معرفی تعدادی از ابزارهای RPA :

RPA شامل ابزارهای مختلفی برای طراحی ، ایجاد و ویرایش ربات هاست که در اینجا به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

ابزارهای RPA در شکل زیر بیان شده اند.

ابزارهای RPA

Uipath

یک پلتفرم باز است که برای Drag and Drop, Macro Recording استفاده می شود و صدها قابلیت برای ایجاد، تغییر و به اشتراک گذاری رباتها دارد و پشتیبانی از آن در سراسر جهان صورت می پذیرد.

این پلتفرم در OCR ساخته شده است و هزینه تعمیر و نگهداری کمی دارد.

Blue Prism

این ابزار دسترسی به امکانات هوش مصنوعی را فراهم می کند.

ارائه دهندگان Blue Prism امکان انتخاب زیرساخت های منعطف را در اختیار سازمان ها قرار می دهند چرا که برنامه  می تواند هم در سیستم عامل های داخلی و هم در سیستم عامل های مبتنی بر ابر نظیر AWS اجرا شود. این پلتفرم انواع زبانها را پشتیبانی و امکانات خود را در اختیار مردم سراسر جهان قرار می دهد.

Automation Anywhere

این ابزار که بهترین نوع RPA است قدرتمندترین و کاربرپسندترین رابط را برای خودکارسازی عملیات تجاری end to end به سازمان ها ارائه می دهد. و شامل نیروهای کار دیجیتال هوشمندی است که پیچیده ترین فناوری های شناختی و تحلیلی را با هم ادغام و به سازمان ها در سراسر جهان ارائه می دهد. اجزای اصلی معماری اتوماسیون در هر سازمانی شامل اتاق کنترل، سازندگان ربات، اجرا کنندگان ربات و مکان قرارگیری ربات ها هستند که بطور جداگانه به معرفی هر یک می پردازیم.

اتاق کنترل : این اتاق حکم ضربان قلب اتوماسیون را دارد زیرا در این قسمت کاربران می توانند ترکیب پیچیده و پیشرفته یک صنعت را مدیریت و پیاده سازی کنند. این پلتفرم مبتنی بر وب مانند سرور برای ربات ها عمل می کند. همچنین ردیابی وضعیت ربات ها توسط اتاق کنترل صورت می پذیرد. مدیریت مجوزهای مربوط به پیکربندی نیز از وظایف اتاق کنترل است.

این مجوزها در دو گروه قرار می گیرند:

Dev license : با استفاده از این مجوز می توانید یک ربات ایجاد، ویرایش و راه اندازی نمایید.

Run license: این مجوز تنها برای اجرای ربات استفاده می شود و قابلیت ویرایش ندارد.

سازندگان ربات : سازنده ربات یک برنامه مبتنی بر ویندوز است که توسط یک توسعه دهنده برای ساخت رباتها استفاده می شود. با پیکربندی رباتها توسعه دهندگان می توانند رباتهای جداگانه ای را ایجاد و همزمان اجرا نمایند.

اجرا کنندگان ربات : ماشین هایی هستند که تنها وظیفه اجرای ربات ها را به عهده دارند و قابلیت ایجاد و ویرایش در اتوماسیون را ندارند.

مزرعه ربات : یکی دیگر از مؤلفه های مهم اتوماسیون در هر نقطه مزرعه ربات هاست. گاهی در هنگام بار کاری سنگین اجراکنندگان ربات ها به سرورهای بیشتری جهت اجرا نیاز دارند. در این زمان سرورها می توانند برای مدت زمان تعیین شده از مزارع ربات ها قرض گرفته شوند و پس از اتمام کار تحویل داده شوند. این امر باعث می شود تا توسعه دهندگان در هزینه های بیهوده مربوط به سرورها صرفه جویی کنند.

 

در آخر اینکه RPA اختراع و تکنولوژی جدیدی نیست بلکه یک فناوری است که برای جایگزینی اعمال دستی با تکنولوژی تلاش می کند.