sd-wan

SD-Wan سیسکو چیست و چه کاربردی دارد ؟

دلیل استفاده از SD-Wan چه چیزی می‌تواند باشد که خیلی از کمپانی‌های بزرگ در حال رفتن به سمت استفاده از این تکنولوژی کاربردی و مفید هستند.

معرفی سیستم SD-Wan :

SD-Wan یا همان software defined wan در اصل همان تکنولوژی SDN می‌باشد که با وارد شدن آن در دنیای wan مفهوم SD-Wan را در برمی‌گیرد. قبل از هر چیز باید اطلاعاتی در زمینه دنیای wan داشته باشیم یا بهتره اینطور سوال مطرح بشه ،دنیای wan چیست ؟

ضرورت استفاده از SD-Wan :

در مفهوم کلی و دیدگاهی که تمام افرادی که در این زمینه فعال هستند دنیای ون یعنی بستری که ارتباط در آن شکل می‌گیرد. این ارتباط می‌تواند بطور استفاده از اینترنت مفهوم پیدا کند یا بطور مثال ارتباط شعب یک موسسه با یکدیگر در بستر ون که می‌تواند شامل استفاده از MPLS یا CLOUD یا VPN یا انواع ارتباطات دیگر بسته به طراح و تصمیم گیرنده شبکه و برنامه ریز باشد.

اما مشکل استفاده از این قبیل ارتباطات کم هم نیست!

مانند هزینه که به مرور زمان با گسترده شدن شبکه و ارتباط و همچنین نگهداری و تامین، ممکن است افزایش پیدا کند و قطعا دانش نگهداری از این نوع ارتباطات هم باید وجود داشته باشد چون صرف راه اندازی یک سرویس مطرح نیست.

در سرویس SD-Wan ابزاری که مورد استفاده قرار می‌گیرند ابزار پیچیده ای نیستند که ادمین‌ های شبکه ترس از استفاده از آن را داشته باشند. بطور مثال اگر SD-Wan شرکت سیسکو را در نظر بگیریم استفاده از آن به این شکل است که شرکت سیسکو به هر کمپانی متقاضی برای بهره مندی از این سرویس یک پورتال مدیریتی قرار می‌دهند که بتوانند شعب خود را مدیریت کنند

بطور مثال اگر یک شعبه جدید به شعب قبلی اضافه شده باشد کافی است که ادمین شعبه جدید را در پورتال ادد کند بدون هیچ کار اضافه ای و این سرویس وظیفه ارتباط دادن بین شعبه و دفتر مرکزی را بر عهده می‌گیرد.

مولفه‌های SD-Wan شامل 4 مورد زیر هستند:

1- Data Plane Vedge

ساختاری است که وظیفه اصلی انتقال دیتا را بر بستر شبکه عهده دارد.

2- Control Plane Vsmart

در اصل شامل توان تصمیم‌گیری و مغز شبکه را دارا است.

یکی از تمایزهایی که بین SD-Wan و wan های معمولی را می‌شود بیان کرد که تصمیم گیری‌ ای که سخت افزار‌ ها و دیوایس‌ ها انجام می‌دهند یا بهتر است اینطور بیان کنم قدرت تصمیم گیری دیوایس‌ ها از آنها گرفته می‌شود و به vsmart این قدرت انتقال پیدا می کند.

3- Management Plane Vmanage

تمامی کارهایی که در این سرویس انجام می‌شوند مانند پورتال بنام Vmanage نام برده می‌شود و تمام کارها بصورت گرافیکی انجام می‌شوند با اینکه قابلیت کار با کامند هم همچنان باقیست.

4- Orchestrator Vbond

مورد 4ام کار ارتباط دهی بین Vedge و Vsmart را بر عهده دارد بطور مثال یک روتر برای یک شعبه جدید ارسال می‌شود و برای بار اول روشن می‌شود روتر با ارتباط با Vbond اطلاع پیدا می کند که Vsmart کدام یک از روتر های سرویس دهنده است و در آن صورت ارتباطش با مرکز برقرار خواهد شد.

با تشکر.