Treble چیست ؟ آشنایی با تحول در بروز رسانی اندروید

Treble چیست ؟ آشنایی با تحول در بروز رسانی اندروید

معرفی Treble :

در حالی که اپل اکثر دستگاه های خود حتی دستگاه های قدیمی را با آخرین نسخه نرم افزار خود به روز می کند، عدم بروز رسانی به موقع یکی از مشکلات اساسی اندروید است که شکایت مصرف کنندگان را به دنبال داشته است. اما گوگل با ارائه پروژه Treble سعی در رفع این مسئله نموده است. پروژه Treble به عنوان بخشی از اندروید اورئو همراه با آن معرفی شد و معماری جدیدی را برای چارچوب سیستم عامل اندروید به نمایش گذاشت. دلیل این بروز رسانی های دیر به دیر روش های ارتباطی لایه های نرم افزار اندروید با سخت افزار است.

بروزرسانی های اندروید بدون Treble چگونه انجام می شود؟

معمولاً هر بروزرسانی اندروید طی چند مرحله انجام می شود:

  • تیم اندروید کد منبع باز آخرین نسخه اندروید را منتشر می کند.
  • سازندگان سیلیکون و تراشه های دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید تغییرات جدید را بر روی سخت افزار های خود اعمال می کنند.
  • کمپانی های سازنده دستگاه های اندروید، تغییرات جدید مربوط به نسخه های جدید مانند تغییر پوسته را اعمال می کنند.
  • حامل هایی که سازندگان دستگاه ها با آنها کار می کنند نسخه های جدید را تست و تایید می کنند.
  • نسخه جدید در اختیار کاربران قرار داده می شود.

هدف Treble چیست؟

هدف اصلی این پروژه آسان سازی و تسریع بروز رسانی دستگاه های اندرویدی است.

Treble مسلماً یکی از بزرگترین تغییرات اندروید است اما یکی از مواردی است که مصرف کننده حتی متوجه آن نخواهد شد چرا که عمدتاً در پشت صحنه کار می کند. این موضوع که مصرف کنندگان آیفون برای 3 یا 4 سال از بروزرسانی های آن استفاده می کنند، مصرف کنندگان گران ترین گوشی های اندرویدی تنها به مدت 2 سال بروزرسانی ها را دریافت می کنند و گوشی های میان رده و پایین رده ممکن است هرگز نتوانند از این بروزرسانی ها استفاده کنند. اما از آنجا که گوشی های هوشمند نقش مهمی در نگهداری و حفظ اطلاعات شخصی و مالی ما دارند نگرانی اصلی عدم امنیت و افزایش آسیب پذیری این دستگاه هاست.

Treble چگونه کار می کند؟

مشکل اصلی اندروید 7 و نسخه های قبل از آن این است که امکان جداسازی کد نهایی سخت افزار و سیستم عامل وجود ندارد. در این سیستم ها هیچ رابط کاربری ای وجود ندارد و این بدان معنی است که تولید کنندگان دستگاه مجبور بودند بخش بزرگی از کد اندروید را با هر بروزرسانی بروز کنند.

تا کنون گوگل برای سازگاری کدهای جدید سیستم عامل با سخت افزارهای سطح پایین اقدامی انجام نداده بود و این باعث صرف هزینه و زمان زیادی برای سازندگان سیلیکون ها و تراشه ها می شد. کاری که Treble انجام می دهد جداسازی سیستم عامل اندروید از کدهای سخت افزاری بود. بنابراین به گوگل و سازندگان تجهیزات اجازه می دهد سیستم عامل را بدون نیاز به تنظیم مجدد تمام بخش های سخت افزاری سطح پایین به سیستم عامل خود ارتقاء دهد.

به عنوان مثال اگر سامسونگ بخواهد برای یکی از گوشی هایش بروزرسانی ایجاد کند باید منتظر Qualcomm یا هر شرکتی که تراشه آن را ساخته است بماند تا آن سازنده بتواند تراشه خود را با کد جدید سامسونگ به روز کند که این پروسه زمان زیادی را صرف می کند. اما در اندروید 8 و بعد از آن دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت.

آیا دستگاه من از پروژه Treble  بهره مند می شود؟

اگر دستگاه شما به Oreo بروز نشود شما هرگز نمی توانید از Treble استفاده کنید.

اگر دستگاه شما به Oreo بروز شود باز هم مطمئن نباشید که بتوانید از Treble استفاده کنید زیرا امکان استفاده از Treble به سازنده گوشی شما بستگی دارد.

اگر شما در مورد تلفن همراه خود کنجکاو هستید اندروید لیستی از تمام دستگاه هایی که پشتیبانی Treble را دریافت خواهند کرد و همچنین دستگاه هایی که بدون استفاده از Treble به Oreo بروز می شوند را ارائه داده است.